REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago WikiLeaks: Chicago miało być celem zamachu

WikiLeaks: Chicago miało być celem zamachu

-

Były członek gangu z Chicago, Jose Padilla spotkał się w 2002 roku z pomysłodawcą ataku z 11 września, Khalidem Szejkiem Mohammedem w celu przygotowania zamachu terrorystycznego w Wietrznym Mieście – wynika z dokumentów opublikowanych w poniedziałek przez portal Wiki Lekas.

WikiLeaks podaje, że Padilla spędził tydzień w rezydencji Mohammeda w Karaczi, w Pakistanie. Miał tam dostać wskazówki, w jaki sposób przygotować atak. Po powrocie miał przyjechać do Chicago, wynająć mieszkanie i doprowadzić eksplozji gazu i zawalenia się budynku. W tym zadaniu pomagać mu miał Binyam Ahmed Mohammed, członek Al-Kaidy, przebywający obecnie w więzieniu Guantanamo.

REKLAMA

Jednakże po przybyciu do Chicago 8 maja 2002, jeszcze na lotnisku, Padilla został aresztowany pod zarzutem przygotowywania zamachu. Pochodzący z Portoryko Padilla skazany został na 17 lat i 4 miesiące więzienia nie za ten czyn, lecz za planowanie masowego zabójstwa z użyciem tzw. brudnej bomby, poza granicami kraju. W lutym sąd odrzucił jego skargę, w której twierdził, że był torturowany. Obecnie Padilla przebywa w więzieniu w Karolinie Południowej.

Administracja prezydenta Obamy skrytykowała portal WikiLeaks za ujawnienie informacji o niedoszłych atakach, tym bardziej, że zawierały one autentyczne dokumenty. Przypomnijmy, że serwis ten anonimowo publikuje dokumenty oraz informacje, aby obnażyć niezgodne z prawem działania. Kontrowersje na całym świecie wywołało ujawnienie depesz z amerykańskich ambasad w różnych krajach, po którym to zdarzeniu strona została zablokowana.

MK

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks