REKLAMA

2129588003 views

REKLAMA

2129588002 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoWięzienie imigracyjne w Joliet?

Więzienie imigracyjne w Joliet?

-

Władze Joliet na przedmieściach Chicago są zainteresowane budową więzienia imigracyjnego dla nielegalnych imigrantów oczekujących na deportację. Menedżer miasta, Tom Thanas spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami ICE w Waszyngtonie. Otwarciu placówki sprzeciwiają się organizacje proimigranckie. 

fot. ICE chce wybudować w okolicach Chicago więzienie dla nielegalnych imigrantów. Obecnie przetrzymywanie są oni w zwykłych zakładach karnych

REKLAMA

Menedżer miasteczka Joliet, położonego około 45 mil na południowy-zachód od Chicago rozmawiał niedawno w Waszyngtonie z przedstawicielami Urzędu ds. Imigracji i Ceł (ICE) na temat budowy więzienia imigracyjnego dla nielegalnych imigrantów oczekujących na deportację. Do placówki trafiłoby kilkaset osób, które obecnie przetrzymywane są w zwykłych zakładach karnych na terenie Illinois. Odpowiedzialność za budowę i funkcjonowanie placówki spocząć miałaby w rękach prywatnej firmy, Corrections Corp. of America. Tak, jak w przypadku innych więzień, jej działalność ściśle nadzorowana byłaby jednak przez władze federalne.

W rozmowie z dziennikiem Chicago Sun-Times menedżer Joliet Tom Thanas przyznał, że doszło do spotkania, ale rozmowy na ten temat są w „bardzo wstępnej fazie”, a władze  miasta rozważają wszelkie argumenty za i przeciw inicjatywie.

Thanas nie ukrywa jednocześnie, że w jego przekonaniu budowa więzienia imigracyjnego w Joliet jest opłaclaną inwestycją. „Z mojej perspektywy to projekt, który będzie miał pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszej społeczności. Doprowadzi on do powstania kilkuset tymczasowych etatów przy budowie więzienia, a później stałe zatrudnienie w placówce znajdzie kolejne kilkaset osób. To rozwój gospodarczy, na jakim w Joliet nam zależy” – mówił Thanas.

Nie wszyscy jednak zapatrują się na realizację projektu tak optymistycznie. Przedstawiciele organizacji broniących praw imigrantów przekonują, że powierzenie działalności placówki w prywtane ręce stwarza zagrożenie, iż chęć zysku odbije się niekorzystnie na warunkach w jakich przetrzymywani są osadzeni.

Zobacz także: Wykorzystywanie seksualne w areszcie imigracyjnym

Takie same obawy organizacje proimigranckie ze Stanową Koalicją na Rzecz Imigrantów i Uchodźców (ICIRR) zgłaszały  kiedy pojawił się pomysł budowy „detention center” w miejscowości Crete. Pod wpływem nacisków, m.in. ze strony ICIRR oraz obaw mieszkańców, że 9-tysięczna miejscowość stanie się znana przede wszystkim jako „prison city” (miasto-więzienie) miejscy radni nie zgodzili się na budowę placówki.

Wielu mieszkańców i decydentów w Joliet o złe opinie jednak się nie martwi. W mieście tym bowiem przez ponad 100 lat, do 2002 roku, mieściło się Joliet Correctional Center – więzienie, w którym zatrudnionych było wielu mieszkańców. Perspektywa zamknięcia drugie zakładu karnego – ośrodka dla nieletnich Illinois Youth Center – i utrata kolejnych miejsc pracy, może sprawić że wizja budowy więzienia imigracyjnego dla lokalnej społeczności wcale nie będzie tak straszna, jak dla lokalnych proimigarcyjnych aktywistów.

„Mięliśmy obawy w przypadku planów budowy ‘detention center’ w Crete, i takie same obawy mamy w przypadku Joliet” – mówi dyrektor ICIRR Fred Tsao. „Mam nadzieję, że liderzy miasta znajdą bardziej kreatywne sposoby pobudzenia lokalnej ekonomii” – dodaje.

Niezależnie od fiaska w Crete i wątpliwości w Joliet, przedstawiciele ICE chcą wybudować w okolicach Chicago więzienie imigracyjne na 700 miejsc. Plany te podyktowane są prostą potrzebą: gdzieś trzeba ulokować tych, którzy oczekują na deportację. I albo będą to więzienia pełne pospolitych przestępców, ale placówka przeznaczona wyłącznie dla tych, którzy naruszyli imigracyjne przepisy.

mp

12 KOMENTARZE

 1. Budowa zakadów odosobnienia nawet na przeczekanie jak argumentacja deportu zaświadcza niezbicie, że władza nie ma koncepcji aby skutecznie uporać sie z kilkoma problemami:
  1/ emigracją
  2/ bezrobociem,
  3/ pospolitymi występkami
  4/ wychowawcza zapaścią . . .
  Kto robi porządki? Podziemie. Ktoś musi.

 2. to jest jedna wielka sciema ze aby te wiezienia sa dla nielegalnych, przeciez nie napisza ze spodziewaja sie rozrob bo spoleczenstwo ledwo wiaze koniec z koncem. Jeszcze daja kartki na zarcie, telefony, doplaty i inne pomoce ale jak dlugo mozna i z czego

REKLAMA

2121649312 views

REKLAMA

REKLAMA

2121649332 views

REKLAMA

REKLAMA

2123445652 views

REKLAMA

2121649343 views

REKLAMA

2121649352 views

REKLAMA

2121649356 views