REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Wieża kontroli ruchu im. Romana Pucinskiego, wynalazcy “czarnej skrzynki” (ZDJĘCIA)

Wieża kontroli ruchu im. Romana Pucinskiego, wynalazcy “czarnej skrzynki” (ZDJĘCIA)

-

Aurelia Pucinski przy Roman C. Pucinski Tower na lotnisku O’Hare fot.Marek Dobrzycki

 

REKLAMA

Roman Pucinski, nieżyjący polonijny działacz, polityk amerykański, weteran II wojny światowej i wynalazca ,,czarnej skrzynki” został pośmiertnie uhonorowany za swe dokonania na rzecz lotnictwa cywilnego. W czwartek 25 października jedna z wież kontroli ruchu powietrznego na lotnisku O’Hare została uroczyście nazwana imieniem Romana Pucinskiego.

W ceremonii nadania imienia Roman Pucinski Tower wzięła udział córka legendarnego polityka, Aurelia Pucinski, sędzia Sądu Apelacyjnego Illinois, rodzina i przyjaciele nieżyjącego oraz przedstawiciele lokalnych władz i organizacji polonijnych.
Roman Pucinski (1919-2002) był osobą niezwykle zasłużoną dla społeczeństwa amerykańskiego, polskiego i polonijnego. Jako pilot Sił Powietrznych USA w czasie II wojny światowej wpadł na pomysł zastosowania „czarnej skrzynki”, która w nagraniu dźwiękowym rejestruje, co się dzieje w kabinie pilota w czasie lotu, co później może być pomocne np. w ustaleniu przyczyn katastrofy samolotowej. Za ten wynalazek Roman Pucinski został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi Stanów Zjednoczonych w 1998 roku.
Na początku lat 50. Pucinski kierował pracami kongresowej komisji śledczej ds. zbrodni katyńskiej. W latach 1958-72 sprawował urząd kongresmana, a w latach 1973-91 radnego miejskiego. Przed karierą polityczną pracował jako reporter dla gazety ,,Chicago Sun-Times”.
Był długoletnim działaczem Kongresu Polonii Amerykańskiej, w którym m.in. sprawował funkcję prezesa wydziału na stan Illinois.
(ao)

Zdjęcia: Marek Dobrzycki

  • Aurie Pucinski
  • FullSizeRender
  • 20181025_104140
  • Aviation Committee Chairman Alderman Ed Burke & Aurie Pucinski
  • FullSizeRender(6)
  • FullSizeRender(5)
  • Alderman Laurino

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks