REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago W Illinois można nagrywać policję, ale...

W Illinois można nagrywać policję, ale…

-

Znowelizowana ustawa, podpisana przez gubernatora Pata Quinna, pozwala na dokonywanie nagrań dźwiękowych policji oraz innych urzędników publicznych, podczas wykonywania obowiązków służbowych. Organa ścigania mogą jednak łatwo uzyskać zakaz rejestrowania takich rozmów.

Zgodnie z nową wersją ustawy taki zakaz może wydać prokurator powiatowy w przypadku, gdy prowadzone jest śledztwo w sprawie narkotykowej, zabójstwa, uprowadzenia, nielegalnego handlu bronią etc. Poprzednia wersja ustawy wymagała, by zakaz nagrywania wydał sąd.

REKLAMA

Łatwość, z jaką policja może uzyskać zakaz nagrywania, uważana jest za poważną słabość znowelizowanej ustawy i ograniczenie praw obywateli do weryfikowania pracy urzędników publicznych.

Ustawa (ang. Illinois Eavesdropping Law) nie odnosi się do kamer osobistych, noszonych przez policję na mundurach. Kamery osobiste wprowadzane są stopniowo w jednostkach policji w całym Illinois, również w Chicago.

Zwolennicy znowelizowanej ustawy twierdzą, że z jednej strony zapewnia ona prywatność, a z drugiej pozwala  na rozliczenie przed społeczeństwem osób publicznych z ich działalności służbowej.

Ustawa w nowym sformułowaniu odnosi się również do nagrywania osób prywatnych przez osoby prywatne. Legislacja wymaga uprzedniego wyrażenia zgody na taki rodzaj zapisu przez jej uczestników.

Prawo dotyczące nagrywania rozmów  zostało znowelizowane przez parlament stanowy, po tym, jak Sąd Najwyższy Illinois uznał  poprzednią wersję za zbyt szeroką i nieprecyzyjną, co utrudniało jej interpretację oraz egzekwowanie.

Nową wersję przepisów podpisał gubernator Pat Quinn tydzień temu, a w ostatni weekend  zatwierdził ustawę, która umożliwia oszczędzanie  na poczet świadczeń emerytalnych około 2 mln pracowników sektora prywatnego w Illinois, którzy poza Social Security nie mają żadnego innego zabezpieczenia na jesień życia.

Ustawa (ang. Illinois Secure Choice Savings Program) weszła w życie w trybie natychmiastowym wraz z podpisem gubernatora.

Warto dodać, że  gubernator  Pat Quinn, kończący 12 stycznia kadencję, zapowiedział, że swoje ostatnie swoje dni urzędowania spędzi bardzo pracowicie. Na najbliższy czwartek zwołał  sesję specjalną parlamentu stanowego, poświęconą kwestii wyboru nowego rewidenta stanowego na miejsce zmarłej Judy Baar Topinki. Quinn apeluje do ustawodawców, by przegłosowali wybory specjalne na urząd rewidenta. Do 12 stycznia stanowisko to sprawuje desygnowany przez demokratę Jerry Stermer, do niedawna szef ds. budżetu w stanowej administracji. Nowy, republikański gubernator Bruce Rauner sprzeciwia się specjalnej elekcji; uważa, że to on ma prawo mianować nowego rewidenta na pełną czteroletnią kadencję.

(ao)

Na zdjęciu: gubernator Pat Quinn fot.Michael Reynolds/EPA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA