REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago W Chicago rekordowe zainteresowanie głosowaniem korespondencyjnym w wyborach na prezydenta USA

W Chicago rekordowe zainteresowanie głosowaniem korespondencyjnym w wyborach na prezydenta USA

-

Prawie 120 tysięcy wyborców z Chicago złożyło już wnioski do głosowania korespondencyjnego w listopadowych wyborach powszechnych na prezydenta USA oraz do władz federalnych i lokalnych. Władze Chicagowskiej Komisji Wyborczej przewidują, że zainteresowanie tym trybem oddawania głosów będzie jeszcze większe. Zdaniem gubernatora J.B. Pritzkera to „najbezpieczniejsza metoda oddania głosu w listopadzie ”w dobie pandemii koronawirusa.

Dyrektor wykonawczy Chicagowskiej Komisji Wyborczej Lance Gough podkreślił, że ponad 120 tys. wyborców, którzy złożyli wnioski do głosowania korespondencyjnego, stanowi rekord wszech czasów. ,,Teraz to tylko kwestia czasu, zanim zobaczymy, kiedy wyborcy Chicago podwoją, potroją a może i nawet pięciokrotnie zwiększą te rekordy” – czytamy w oświadczeniu prasowym Gougha, w którym przypomniał, że został pobity rekord z marca 2020 r. i z  czasów II wojny światowej.

REKLAMA

Przed marcowymi prawyborami  wnioski do głosowania korespondencyjnego złożyło 117 813 wyborców w Chicago. Z kolei podczas wyborów w listopadzie 1944 roku  116 117 uprawnionych mieszkańców Chicago zadeklarowało chęć głosowania korespondencyjnego.

Do 10 lipca  br.  118 836 wyborców w Chicago wyraziło chęć oddania głosów w tym trybie  w wyborach powszechnych, które zostaną przeprowadzone 3 listopada.  Było to 11 procent więcej w porównaniu do wyborów prezydenckich przeprowadzonych cztery lata temu.

Jak poinformowała Chicagowska Komisja  Wyborcza ponad 900 tys. wyborców w dniach od 16 do 28 lipca otrzyma pocztą wnioski do głosowania korespondencyjnego wraz z kartą wyborcy.  Następnie kolejne 500 tys.  wyborców otrzyma kartę wyborcy wraz z informacjami,  jak złożyć wniosek, aby głosować korespondencyjnie. Trzecia grupa, około 120 tys. wyborców, którzy już złożyli wnioski, otrzyma kartę wyborcy oraz informacje na temat trybu głosowania.

,,Wyborcy w zawiadomieniu znajdą informacje o nowym systemie, za pomocą którego będą mogli śledzić karty do głosowania, jak również informacje o możliwościach zwrócenia kart. Wyborcy mogą zwrócić karty wyborcze drogą pocztową lub mogą dostarczyć karty do zabezpieczonych skrzynek znajdujących się w placówkach wczesnego głosowania” – oświadczyła przewodnicząca Chicagowskiej Komisji Wyborczej, Marisel A. Hernandez.

Zwolennikiem głosowania korespondencyjnego jest gubernator J.B. Pritzker, który w czerwcu podpisał ustawę w tej sprawie. Jego zdaniem to „najbezpieczniejsza metoda oddania głosu w listopadzie ”w dobie pandemii koronawirusa.

Wyborcy z Illinois, którzy głosowali w wyborach w 2018 i 2019 r. lub prawyborach w 2020 r., a także ci, którzy się zarejestrowali lub dokonywali zmiany adresu po marcowych prawyborach w tym roku, otrzymają pakiety do głosowania korespondencyjnego (vote-by-mail) tradycyjną pocztą albo elektroniczną.

Na mocy ustawy Komisja Wyborcza stanu Illinois ma obowiązek opublikowania na swojej stronie internetowej pakietu wyborczego do głosowania korespondencyjnego. Ponadto osoby rejestrujące się internetowo do wyborów będą mogły wybrać opcję głosowania vote-by-mail.

Zgodnie z nowymi przepisami zostaną przedłużone godziny wczesnego głosowania. Lokale wyborcze w dni powszednie będą otwarte od 8:30 rano do 7.00 wieczorem, a weekendy i święta od 9:00 rano do 5.00 po południu. W listopadowych wyborach dozwolony będzie również tzw. curbside voting, umożliwiający wyborcom wypełnienie karty do głosowania poza lokalem wyborczym.

Wypełnione pakiety do głosowania korespondencyjnego będzie można zwrócić w nowych punktach ich zbiórki. Ponadto  lokalne władze wyborcze będą miały obowiązek utworzenia centralnego miejsca głosowania, w którym głosować będzie mógł każdy objęty ich jurysdykcją, ale bez względu na  przydzielenie do danego obwodu (precinct).

Komisje wyborcze, które będą podliczać głosy oddane korespondencyjnie, muszą mieć dwupartyjny skład. O ważności głosów będzie orzekał trzyosobowy zespół sędziów elekcyjnych, a nie jak wcześniej tylko jeden sędzia. Wyborcy z Chicago mogą też złożyć wniosek o głosowanie korespondencyjne w listopadowych wyborach przez internet na stronie: chicagoelections.gov albo po polsku: chicagowybory.com .

Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA