0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoVallas czy Johnson – kto zostanie nowym burmistrzem Chicago?

Vallas czy Johnson – kto zostanie nowym burmistrzem Chicago?

-

Porównaj kwalifikacje i doświadczenie kandydatów potrzebne do sprawowania urzędu

Brandon Johnson

REKLAMA

Wiek: 47 lat
Miejsce urodzenia: Elgin
Dzielnica zamieszkania: Austin (na zachodzie Chicago)
Stan cywilny: żonaty (Stacie Rencher-Johnson), troje dzieci
Wykształcenie: absolwent Aurora University, posiada licencjat w dziedzinie usług społecznych i rozwoju młodzieży oraz tytuł magistra w dziedzinie nauczania
Obecna praca: komisarz powiatu Cook (1st District), etatowy pracownik związku zawodowego nauczycieli chicagowskich szkół publicznych (Chicago Teachers Union, CTU) od 2011 r.
Doświadczenie w administracji publicznej i polityce: od 2018 r. komisarz powiatu Cook w 1 okręgu, szef personelu poseł stanowej Deborah Graham (2005-2010), dyrektor ds. obsługi wyborców w biurze senatora stanowego Dona Harmona (2003-2004).
Hasło wyborcze: „Brandon is better”
Strona internetowa: brandonforchicago.com

Brandon Johnson w ostatnich tygodniach wyrósł z mało znanego komisarza powiatu Cook do głównego pretendenta do najwyższego urzędu w mieście.

Johnson był środkowym dzieckiem w 10-osobowej rodzinie. Na szlaku kampanijnym często żartuje, że nauczył się umiejętności negocjowania, dzieląc z rodzeństwem jedną łazienkę w trzypokojowym domu. Pochodzi z rodziny afroamerykańskich pastorów i choć po śmierci matki pomagał kontynuować posługę, ostatecznie zrezygnował z przyszłości w Kościele na rzecz kariery w służbie publicznej.

Z żoną Staci pobrali się, gdy Johnson miał 22 lata, a kilka lat później małżeństwo przeprowadziło się do pierwszego mieszkania w Chicago. „Oboje wierzymy, że wiara jest tym, co nas kształtuje” – powiedział Johnson w jednym z wywiadów. Obecnie z żoną i trójką dzieci mieszka w chicagowskiej dzielnicy Austin, uchodzącej za jedną z najbardziej niebezpiecznych.

W latach 2007-2010 Johnson pracował jako nauczyciel nauk społecznych w gimnazjum Jenner Elementary Academy of the Arts. Później przez niecały rok uczył w Westinghouse College Prep, zanim związał się ze Związkiem Zawodowym Chicagowskich Nauczycieli (Chicago Teachers Union, CTU), gdzie od 10 lat pracuje na etacie organizatora związkowego i zarejestrowanego lobbysty politycznego. Był aktywny podczas historycznego strajku nauczycieli chicagowskich szkół publicznych (CPS) w 2012 r., który zapoczątkował nową erę w związku.

Na urząd publiczny po raz pierwszy został wybrany w 2018 r., kiedy przy wsparciu CTU pokonał ubiegającego się o reelekcję komisarza powiatowego Richarda Boykina w 1 okręgu obejmującym zachodnie dzielnice i przedmieścia Chicago. Jako komisarz powiatu Cook, Johnson przeforsował przepis, który stanowi, że odmowa pokazania lub wynajęcia mieszkania/domu osobom z pewną przeszłością kryminalną jest nielegalna. Przygotował również symboliczną rezolucję, która wspierała przekierowanie części funduszy policji na inne cele w obliczu ogólnokrajowych protestów, w których domagano się zredukowania nakładów finansowych na budżety departamentów policyjnych.

„Nauczyciele szkół publicznych w Chicago najlepiej nadają się do kierowania rządem” – powiedział w jednym z wywiadów Johnson. Związek CTU udzielił mu poparcia, jeszcze zanim formalnie ogłosił swoją kandydaturę w wyborach na burmistrza. Do tej pory związek wydał ponad 2 miliony dol. na kampanię wyborczą Johnsona.

Johnson jest krytykowany za swoje powiązania z CTU, ograniczone doświadczenie jako urzędnik publiczny oraz wahania w kwestii zdystansowania się od swojego przeszłego poparcia dla ruchu „defund the police” oraz za plan podwyżki podatków na ogółem 800 mln dol. uwzględniający nowy miejski podatek od dochodu.

Brandona Johnsona popierają następujący politycy (wymieniamy tylko niektórych, bardziej znanych Polonii): 

Radni: Daniel La Spata (1 okręg), Byron Sigcho-Lopez (25 okręg), Carlos Ramirez-Rosa (35 okręg)
Kongresmeni z Illinois: Jonathan Jackson (1 okręg), Delia Ramirez (3 okręg), Jesús „Chuy” García (4 okręg i b. kandydat na burmistrza w 1 turze), Danny Davis (7 okręg), Jan Schakowsky (9 okręg)
Senatorzy spoza Illinois: Elizabeth Warren (Mass.), Bernie Sanders (Vt.)
Urzędnicy miejscy i powiatowi: prezes rady powiatu Cook Toni Preckwinkle, skarbnik Chicago Melissa Conyears-Ervin i Daniel Pogorzelski, komisarz w wydziale gospodarki wodnej w metropolii chicagowskiej (Metropolitan Water Reclamation District of Greater Chicago, MWRD)
Urzędnicy stanowi: prokurator generalny Illinois Kwame Raoul
Parlamentarzyści z Illinois: senator Robert Martwick, poseł i b. kandydat na burmistrza Chicago Kam Buckner
Inne znane osobistości: chicagowski działacz i pastor Jesse Jackson, była kongresmenka z 3 okręgu Illinois Marie Newman

Johnsona popierają następujące związki zawodowe i grupy (wymieniamy tylko niektóre): Chicago Teachers Union, Service Employees International Union Locals 1, 73, Service Employees International Union Healthcare, Illinois Nurses Association, Illinois Nurses Association, National Association of Letter Carriers Local #11, Asian-American Midwest Progressives.


Paul Vallas

Wiek: 69 lat
Miejsce urodzenia: Chicago
Dzielnica zamieszkania: Bridgeport (na południu Chicago)
Stan cywilny: żonaty (Sharon Vallas), dwóch synów (trzeci syn Mark zmarł w 2018 r.)
Wykształcenie: licencjat i magister wydziału nauk politycznych na Western Illinois University.
Obecna praca: konsultant w firmie The Bronner Group
Doświadczenie w administracji publicznej i polityce: dyrektor wykonawczy Illinois Economic and Fiscal Commission (1985-90), dyrektor ds. spraw budżetu miasta Chicago (1990-93), dyrektor Biura Budżetowego miasta Chicago (1993-95), kurator oświaty Chicago Public Schools (1995-2001), kurator oświaty Philadelphia Public Schools (2002-07), kurator oświaty stanowego okręgu w Nowym Orleanie (2007-11), pracował w okręgach szkolnych po trzęsieniu ziemi na Haiti i w Chile (2010-12), kurator szkolnych okręgów w Bridgeport w stanie Connecticut (2012-14), główny dyrektor ds. administracji na Chicago State University (2017-18), b. kandydat w demokratycznych prawyborach na gubernatora w 2002 r., b. kandydat na wicegubernatora w 2016 r., b. kandydat na burmistrza Chicago w 2019 r.
Hasło wyborcze: „Paul is for All”
Strona internetowa: paulvallas2023.com

Kariera zawodowa i służba publiczna Paula Vallasa obejmuje blisko 40 lat. Dorastał jako nieśmiały chłopiec, drugi z czwórki rodzeństwa, w dzielnicy Roseland na południu Chicago. Ponieważ się jąkał, wolał być sam i nie odzywać się, aby ograniczyć bullying ze strony rówieśników. Wiek nastoletni przyniósł jeszcze więcej trudności – przeprowadzka na przedmieścia, nowa szkoła. W liceum uczył się średnio. Studia przyniosły duże zmiany. Bliscy wspominają, że zamykał się na siłowni i całymi dniami albo podnosił ciężary, albo się uczył. To pomogło mu zbudować pewność siebie.

Vallas wstąpił do Gwardii Narodowej, gdzie służył przez 13 lat. Chciał zostać dyplomatą, lecz ostatecznie znalazł się w Springfield, gdzie początkowo zajmował się badaniami dla stanowej legislatury. W 1990 r. zwrócił uwagę ówczesnego burmistrza Richarda M. Daleya, który mianował go dyrektorem ds. dochodów miasta, a później dyrektorem ds. budżetu. W 1995 r. zajął stanowisko kuratora oświaty Chicago Public Schools (CPS), i szybko zaczął budować reputację jako reformator jednego z najgorszych systemów szkolnych w kraju. Jego dokonania docenił i pochwalił ówczesny prezydent Bill Clinton. Dokonał zmian na wszystkich szczeblach szkolnictwa i otworzył pierwsze szkoły czarterowe. Dał się poznać jako przystępny urzędnik, rozdając swój numer telefonu i często rozmawiając z reporterami.

Po wyprowadzeniu na prostą chicagowskiego szkolnictwa publicznego wyruszył ze swoją formułą naprawy szkół na szlak krajowy i międzynarodowy, gdzie odbudowywał systemy oświatowe będące na granicy bankructwa. Często wracał do Chicago do żony i trzech synów. Pracował też jako konsultant, w tym nieodpłatnie dla związku zawodowego chicagowskich policjantów (Fraternal Order of Police).

W 2002 r. Vallas był kandydatem w demokratycznych prawyborach na gubernatora, przegrywając nieznacznie z Rodem Blagojevichem. W 2016 r. był kandydatem na wicegubernatora u boku Pata Quinna (kandydata na gubernatora). Wybory przegrali z republikańskimi rywalami: Brucem Raunerem i Evelyn Sanguinetti. W 2017 r. republikański gubernator Bruce Rauner mianował go dyrektorem ds. administracji na Chicago State University, licząc na odwrócenie złej kondycji finansowej kampusu. Na stanowisku spędził niecały rok.

W 2018 r. rodzinę Vallas dotknęła tragedia, gdy jeden z trzech synów, Mark, zmarł w Kalifornii po walce z uzależnieniem od opioidów. Paul Vallas powiedział wówczas mediom, że śmierć syna sprawiła, że jest „jeszcze bardziej zdeterminowany, aby ubiegać się o urząd publiczny”.

Vallas wystartował w wyborach na burmistrza Chicago w 2019 r., zdobywając 5-procentowe poparcie i dziewiąte miejsce w gronie 14 kandydatów.

Ci, którzy znają Vallasa, twierdzą, że ma niesłabnące pokłady energii i pomysłów, ale potrafi też być chaotyczny i wybuchowy, gdy coś nie idzie po jego myśli. Sam kandydat mówi, że uczy się na błędach i choć dalej traci temperament, dzieje się to za zamkniętymi drzwiami.

Paula Vallasa popierają między innymi:

Chicagowscy radni (wymieniamy tylko niektórych, bardziej znanych Polonii):  Sophia King (4 okręg i b. kandydatka na burmistrza w 1 turze), Roderick Sawyer (6 okręg i b. kandydat na burmistrza w 1 turze), Raymond Lopez (15 okręg), Ariel Reboyras (30 okręg), Felix Cordona (31 okręg), Nicholas Sposato (38 okręg), Samantha Nugent (39 okręg).
Senatorzy: Dick Durbin (IL)
Urzędnicy miejscy i powiatowi: sekretarz sądu powiatu Cook Iris Martinez, komisarz Rady Rewizyjnej powiatu Cook George Cardenas.
Inne znane osobistości: byli kandydaci na burmistrza w pierwszej turze Willie Wilson i Ja’Mal Green, b. sekretarz stanu Illinois Jesse White, b. szef CPS i sekretarz Departamentu Edukacji w administracji prezydenta Baracka Obamy Arne Duncan, b. kongresmen Bobby Rush, b. gubernator Illinois Pat Quinn.
Następujące związki zawodowe i grupy (wymieniamy tylko niektóre): polonijni liderzy pod przewodnictwem Franka Spuli, prezesa Związku Narodowego Polskiego, Kongresu Polonii Amerykańskiej i wydawcy „Dziennika Związkowego”, Fraternal Order of Police Chicago Lodge #7, Firefighters Local 2, Plumbers Union Local 130, Illinois Hotel and Lodging Association, International Union of Operating Engineers Locals 150, 399, International Brotherhood of Electrical Workers Locals 9, 134, Illinois Hispanic Chamber of Commerce

Poparcia udzieliły mu też gazety: „Chicago Tribune”, „Gazette Chicago”, „Dziennik Związkowy”.

REKLAMA

2091292746 views

REKLAMA

2091293047 views

REKLAMA

2093089510 views

REKLAMA

2091293334 views

REKLAMA

2091293481 views

REKLAMA

2091293627 views