REKLAMA

2119029102 views

REKLAMA

2119029101 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoUwaga na niebezpieczne mrozy

Uwaga na niebezpieczne mrozy

-

Tegoroczna zima nie ma litości dla mieszkańców Wietrznego Miasta. Nad Środkowy Zachód USA nadciągnęła kolejna fala mrozów, które pozostaną z nami na dłużej. W najbliższy wtorek termometry w regionie wskażą -3 st. F (-19,5 st. C). Silny wiatr sprawi, że temperatury odczuwalne będą o 20-30 st. F niższe. Eksperci ostrzegają, że przy takiej pogodzie nie trudno o odmrożenia i hipotermię.

fot.vonderauvisuals/Flickr
fot.vonderauvisuals/Flickr

REKLAMA

„W najbliższych dniach nie spodziewamy się ocieplenia” – tak brzmią prognozy chicagowskich meteorologów. Fala arktycznych temperatur dotarła nad metropolię Chicago w czwartek i pozostanie z nami przez większą część przyszłego tygodnia. Co prawda weekend z temperaturami na poziomie 20-25 st. F będzie nieco łagodniejszy, ale przyniesie kolejne opady śniegu.

Krajowe Centrum Meteorologiczne ostrzega, że pierwsze dni nowego tygodnia będą wyjątkowo mroźne. W poniedziałek w południe spodziewać możemy się 0 st. F (prawie -18 st. C), a we wtorek -3 st. F (-19,5 st. C). W nocy temperatury spadną do -15 st. F (-26 st. C). Mrozom towarzyszyć będzie silny wiatr, który sprawi, że temperatury odczuwalne (ang. wind chill) wahać będą się pomiędzy -30 i -40 st. F (-35 i -40 st. C).

Tak siarczysty mróz jest nie tylko powodem do narzekań na chicagowską zimę, ale także realnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców. W tym sezonie w wyniku wychłodzenia organizmu w Wietrznym Mieście zmarło już 15 osób.

Eksperci ostrzegają, że nawet kilka minut spędzonych na mrozie bez odpowiedniej ochrony ciała, zwłaszcza kończyn, może zakończyć się bardzo boleśnie. Jeżeli musimy opuścić domowe zacisze i wyjść na zewnątrz, należy ubrać się na cebulkę, zakładając kilka warstw odzieży, która dobrze izoluje przed zimnem, ale jednocześnie pozwala na odparowanie potu. Wilgoć jest jednym z najważniejszych czynników zwiększających ryzyko odmrożeń. Bardzo ważne są także nakrycia głowy, przez którą tracimy najwięcej ciepła, oraz rękawiczki, szczelne obuwie – najlepiej większe o rozmiar – oraz dodatkowa para skarpet. Lekarze ostrzegają, że zgubnym sposobem rozgrzewania organizmu jest alkohol. Tylko pozornie sprawia, że robi nam się cieplej, chwilowo podnosząc ciśnienie krwi. Po nim następuje ogólne wychłodzenie, które może mieć tragiczne skutki.

Choć po dłuższym wystawieniu organizmu na oddziaływanie niskich temperatur wychłodzenie organizmu następuje stopniowo, w przypadku „kąpieli” w lodowatej wodzie hipotermia następuje już w ciągu kilku minut.

Do pierwszych jej objawów należą: uczucie marznięcia, zimne ręce i stopy, drżenie mięśni, osłabienie ramion i nóg, zawroty głowy, dezorientacja i niepokój. W przypadku ich wystąpienia należy schronić się w ciepłym pomieszczeniu. W razie nasilenia objawów i wystąpienia dalszych symptomów, w tym: braku wrażliwości na bodźce, skurczu mięśni, utraty poczucia czasu i zaburzeń świadomości należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Lokalne władze apelują do mieszkańców Chicago, aby nie tylko sami zabezpieczyli się przed oddziaływaniem niskich temperatur, ale także zwrócili uwagę na innych, w szczególności na mieszkające samotnie osoby chore lub w podeszłym wieku, które często żyjąc na ograniczonym budżecie, chcą oszczędzić na ogrzewaniu. Warto osobiście sprawdzić, jak radzą sobie z niskimi temperaturami albo zadzwonić pod numer 311 oraz poprosić o wysłanie policyjnego patrolu lub pracownika socjalnego.

W Wietrznym Mieście działa sześć centrów, w których przed niskimi temperaturami schronić mogą się osoby bezdomne lub nie mające w swych domach ogrzewania. Tzw. warming centers można zlokalizować, dzwoniąc pod numer 311. Oto ich adresy:

Englewood Center
1140 W. 79th Street
Chicago, IL 60620

Garfield Center (czynne całą dobę, siedem dni w tygodniu)
10 S. Kedzie Ave.
Chicago, IL 60612

King Center
4314 S. Cottage Grove
Chicago, IL 60653 

North Area
845 W. Wilson Ave.
Chicago, IL 60640

South Chicago
8650 S. Commercial Ave.
Chicago, IL 60617

Trina Davila
4357 W. Armitage Ave.
Chicago, IL 60639

Dodatkowe punkty utworzone zostały także w domach dla seniorów i budynkach użyteczności publicznej, takich jak posterunki policji czy biblioteki.

Władze miasta przypominają także właścicielom domów i mieszkań, że mają oni obowiązek zapewnić lokatorom temperatury nie niższe niż 68 st. F (20 st. C) w ciągu dnia i 66 st. F (19 st. C) w nocy.

Długoterminowe prognozy meteorologów niestety nie są optymistyczne. Według ekspertów dotychczasowe trendy pogodowe utrzymywać będą się także w lutym. Komputerowe modele przewidują siarczyste mrozy przez kolejne 10 dni. Spodziewać należy się także dalszych opadów śniegu.

Magdalena Pantelis

m.pantelis@zwiazkowy.com

REKLAMA

2118091822 views

REKLAMA

2118091956 views

REKLAMA

REKLAMA

2119888315 views

REKLAMA

2118092040 views

Kto pyta, nie błądzi

Sebastian Szmurło

Krystyna Tarchala

Władysław Świerczyński

REKLAMA

2118092112 views

REKLAMA

2118092178 views