REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago W Illinois od 2014 r. obowiązkowe ubezpieczenia dla uczniów-sportowców

W Illinois od 2014 r. obowiązkowe ubezpieczenia dla uczniów-sportowców

-

Gubernator Pat Quinn złożył swój podpis pod ustawą Rockys Law zobowiązującą okręgi szkolne do zapewnienia  uczniom-sportowcom ubezpieczenia medycznego na wypadek kalectwa w rezultacie obrażeń odniesionych w wyniku uprawiania sportu.

Robert Komosa fot. arch. pryw.
Robert Komosa fot. arch. pryw.

REKLAMA

Treść ustawy była inspirowana przypadkiem nieżyjącego Rocky Clarka, zawodnika szkolnej drużyny footballowej. W 2000 r. Clark uległ wypadkowi na boisku. Do końca życia pozostał sparaliżowany. Zmarł w 2012 roku. Jego szkoła miała  odpowiednie ubezpieczenie, lecz wiele placówek w Illinois nie stać na jego wykupienie.

Rodzina i przyjaciele Clarka w niedzielę świętowali zwycięstwo. Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich uprawiających sport uczniów szkół średnich w Illinois stało się prawem.

“Rocky Clark był wojownikiem na boisku, a Rocky Law jest oddaniem hołdu jemu i latom, które poświęcił, by ochronić  uczniów-sportowców w naszym stanie” –  powiedział Quinn po podpisaniu ustawy. “Rocky pozostanie naszą inspiracją, bowiem poświęcił się edukacji uczniów dotyczącej bezpiecznego uprawiania sportu. Mam zaszczyt złożyć swój podpis pod ustawą, która zwiększy poczucie bezpieczeństwa wszystkim rodzinom młodych sportowców w naszym stanie” − dodał Quinn.

Uroczystość odbyła się na boisku Eisenhower High School, gdzie Rocky rozgrywał mecze.

Senator stanowy Napoleon Harris, współsponsor ustawy i były zawodnik ligi NFL powiedział, że “nie chciałby, aby jego rodzice, ani żaden rodzic w Illinois nie spotkał się więcej z sytuacją, z którą borykała się matka Rocky Clarka. Kobieta musiała wybierać pomiędzy opieką nad synem a  pracą zarobkową”.

W marcu tego roku w rezultacie niewydolności układu oddechowego zmarł inny były sportowiec -Rob Komosa, całkowicie sparaliżowany w wyniku wypadku, którego doznał 13 lat wcześniej podczas treningu footballowego z reprezentacją liceum Rolling Meadows High School.

Robert Komosa nie narzekał na swój los, nie tracił nadziei i, podobnie jak Rocky Clark, prowadził akcję na rzecz stworzenia bezpiecznych warunków sportowców.

Razem z przyjacielem, J.J. O´Conorem, który złamał kręgi szyjne grając w hokeja w wieku 16 lat, stworzył fundację pomocy dla niepełnosprawnych sportowców – Gridiron Alliance.

Różne śodowiska, w tym również polonijne, wspierały Roberta Komosę i jego rodzinę. Między innymi uzbierano pieniądze na dom w Mount Prospect, po którym mógłby się poruszać przy pomocy wózka inwalidzkiego.

Gdy wyczerpały się pieniądze z ubezpieczenia, sprawowanie opieki przejęły matka i siostra. Na mocy polubownego zakończenia sprawy sądowej i zawartego porozumienia z okręgiem szkolnym Township High School District 214, Komosie wypłacono odszkodowanie na kwotę 12,5 mln dolarów.

Okręg szkolny w Rolling Meadows miał  ubezpieczenie, którego wykupienie w myśl podpisanej ustawy będzie obowiązkiem wszystkich stanowych okręgów szkolnych od 1 stycznia 2014 roku. (ABC – ak)

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

W czepku urodzeni

Wyborczy rekord?

Powrót ponaddźwiękowców

Złodzieje zwłok

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks