REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Tymczasowe prawo jazdy bez konsekwencji imigracyjnych

Tymczasowe prawo jazdy bez konsekwencji imigracyjnych

-

Nieudokumentowani imigranci mogą być spokojni. Biuro sekretarza stanu nie ujawni ich danych osobowych Urzędowi Imigracyjnemu. O szczegółach związanych z otrzymaniem tymczasowego prawa jazdy na spotkaniu z ponad dwustuosobową grupą Polaków mówił Thomas Ned Benigno, szef biura sekretarza stanu.

Tymczasowe prawo jazdy fot. AB

REKLAMA

2147483647 clicks

Zgodnie z wchodzącą w życie ustawą Act 97-1157 mającą zwiększyć bezpieczeństwo na drogach stanu Illinois osoby, które nie mają stałego pobytu, mogą ubiegać się o wydanie tymczasowego prawa jazdy TVDL, klasy D, L lub M.

O jego wydanie mogą ubiegać się wszyscy nieudokumentowani mieszkańcy Illinois, którzy udowodnią przynajmniej roczny okres zamieszkiwania na terenie naszego stanu. Wnioskodawca musi przejść badanie wzroku oraz zdać egzaminy teoretyczy i praktyczny.

Prawo jazdy jest ważne przez okres trzech lat, po którym może zostać odnowione. Opłata wynosi 30 dolarów plus 5 dolarów za motocykl. Wniesienie opłaty upoważnia do trzykrotnego podejścia do egzaminu. W przypadku niepowodzenia zainteresowany musi ponownie uiścić opłatę. Dokument zostanie dostarczony pocztą w terminie około dwudziestu dni. Od zdania egzaminu teoretycznego i praktycznego do chwili otrzymania prawa jazdy, wnioskodawca nie może kierować pojazdami.

Aby rozpocząć całą procedurę starania się o wydanie prawa jazdy TVDL, potocznie nazywanego różowym, zainteresowany musi zarezerwować termin wizyty w biurze sekretarza stanu. Można to zrobić odwiedzając stronę internetową urzędu: www.cyberdriveillinois.com lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer: 855-236-1155.

Składając aplikację można skorzystać z pomocy tłumacza. Aplikant zobowiązany jest potwierdzić imię i nazwisko oraz datę urodzenia legitymując się ważnym paszportem lub przedstawiając wyciąg z rejestru konsularnego (o ile dany kraj taki przewiduje). Własnoręczny podpis można uwiarygodnić wspomnianymi powyżej dokumentami lub kartą kredytową, dowodem tożsamości z innego stanu, umową o zaciągnięciu kredytu hipotecznego lub nakazem sądowym (wystarczy posiadać jeden z tych domumentów).

Dla udowodnienia rocznego okresu zamieszkania na terenie Illinois należy przedstawić jeden z grupy dokumentów wydanych 12 miesięcy wcześniej. Może to być: wyciąg bankowy, uwierzytelnione wyniki ocen szkolnych, akt notarialny (umowa najmu lub kredytu), roszczenie refundacji leczenia, urzędowe pismo od agencji rządowej, stanowej lub miejskiej, rachunek za czesne, za usługi komunalne, telefon, odcinek renty lub emerytury, itp. Dla potwierdzenia aktualnego adresu należy przedstawić dwa dokumentu. Jeżeli nazwisko wnioskodawcy jest inne niż to w paszporcie lub wyciągu konsularnym trzeba przedstawić dokument uwzględniający stare i nowe nazwisko, np. akt ślubu.

– To fajna i oczekiwana decyzja władz Illinois. Wielu ludzi chce otrzymać ten dokument, żeby legalnie poruszać się samochodem bez tak zwanego oglądania się za siebie i strachem przed konsekwencjami w przypadku kolizji, czy spotkania ze stróżami prawa – mówi Danuta Kuczborski.

Inna Polka, pani Weronika, mama dwóch córek, która prosi by nie ujawniać jej nazwiska, jest także bardzo zadowolona z szansy na otrzymanie tymczasowego prawa jazdy. – Kilka miesięcy temu uczestniczyłam w wypadku. Muszę jeszcze sprawdzić jak wyglada status mojej sprawy w biurze sekretarza stanu i będę mogła starać się o wydanie tego dokumentu. Życie w tym kraju bez prawa jazdy to prawdziwa udręka. Ani dzieci zawieźć do szkoły, ani bez strachu pojechać do pracy – konstatuje nasza rozmówczyni.

Najwięcej pytań zadawanych przez uczestników spotkania dotyczyło sytuacji osób, które weszły w kolizję z prawem, kierując pojazdami bez ważnego prawa jazdy. W większości przypadków po uregulowaniu stosownych należności i zakończeniu okresu zawieszenia, będzie można ubiegać się o wydanie dokumentu – zapewniali przedstawiciele biura sekretarza stanu. Podobnie wygląda sytuacja osób, które zostały zatrzymane za jazdę pod wpływem alkoholu. Po rocznej karencji i przeprowadzeniu całej procedury przewidzianej w takich wypadkach (DUI), również i te osoby będą mogły ubiegać się o wydanie dokumentu.

Na terenie aglomeracji chicagowskiej do wydawnia tymczasowych praw jazdy uprawnionych jest trzynaście biur sekretarza stanu. W Chicago są to biura przy: 5401 N. Elston, 9901 S. Dr Martin Luter King i 5301 E. Lexington.

Odpowiedzi na pytania dotyczące programu lub statusu zlożonego wniosku będzie można uzyskać pod numerem telefonu: 855-212-2687. Urząd sekretarza stanu wydał także na ten temat ulotkę w języku polskim.

Przyjmowanie zgłoszeń rozpoczyna się już 12 listopada. Pierwsi petenci w biurach sekretarza zostaną przyjęci 3 grudnia. W pierwszym miesiącu w każdym z wyznaczonych biur przewidywanych jest załatwianie około 100 wniosków dziennie . Według prognoz sekretarza stanu tylko w 2014 roku powinno zostać wydanych ponad 100 tysięcy tymczasowych praw jazdy.

Warto przypomnieć, że posiadanie tymczasowego prawa jazdy nie upoważnia do ubiegania się o wydanie numeru Social Security, ani nie może służyć również jako dokument tożsamości.

Według wstępnych szacunków na terenie Illinois może zamieszkiwać kilkaset tysięcy osób uprawnionych do ubiegania się o ten dokument.

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

[cincopa A8CAbX7tqoXD]

8 KOMENTARZE

    • Jakie korzysci .????? Przeciez to dyskryminacja. Naznaczenie nielegalnego. Moze od razu numer na czole wydrukowac???

    • Ustawa znacząco poprawi bezpieczeństwo na drogach stanu Illinois. Nieudokumentowani imigranci będą bowiem musieli zdać stosowne egzaminy i rzadziej uciekać będą z miejsca wypadków. Poruszanie się po drogach stanu nie będzie również wiązać się ze strachem przez policyjną kontrolą.Są ludzie widzący wszedzie zmowę,rasizm,antysemityzm i rasizm.Ty należysz do jednych z nich.Proponowany przez ciebie numer na czole to głupota wysokich lotów.Lepiej wiec wracaj do garów bo to twe miejsce.

    • Nie beda mogli wyrobic takiego prawa jazdy poniewaz nie sa w stanie wykazac teko, ze mieszkaja w stanie Illinois powyzej 12 miesiecy

    • O tym jest artykul.”O jego wydanie mogą ubiegać się wszyscy nieudokumentowani mieszkańcy Illinois, którzy udowodnią przynajmniej roczny okres zamieszkiwania na terenie naszego stanu. Wnioskodawca musi przejść badanie wzroku oraz zdać egzaminy teoretyczy i praktyczny.”

    • Dajcie spokoj …przeciez to gniot. Chyba jakis niepowazny nielegalny pojdzie wyrabiac to prawo jazdy? Jaka macie pewnosc, ze wasze dane nie zostana dostarczone do Urzedu Emigracyjnego? Mowic to jedno , robic drugie. W Illinois normalne prawo jazdy wyrabiane jest na miejscu , z nikim i nigdzie nie trzeba sie umawiac ….dlaczego tu jest rozbieznosc.????

REKLAMA

2131780484 views

REKLAMA

REKLAMA

2131780499 views

REKLAMA

REKLAMA

2133576819 views

REKLAMA

2131780509 views

REKLAMA

2131780512 views

REKLAMA

2131780516 views