REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoTrzy kwietniowe tornada na północy Illinois

Trzy kwietniowe tornada na północy Illinois

-

Gwałtownemu frontowi burzowemu, który w sobotę, 30 kwietnia, nadciągnął nad Illinois, towarzyszyły co najmniej trzy tornada w północnym Illinois – poinformowali synoptycy z chicagowskiego biura Krajowego Centrum Meteorologicznego. Nikt nie ucierpiał w wyniku przejścia żywiołu. Jedna z trąb powietrznych uderzyła w Oak Brook.

Pierwsze tornado wystąpiło w sobotę, 30 kwietnia ok. godz. 4.44 pm w powiecie DuPage. Żywioł został sklasyfikowany jako EF-0 w ulepszonej skali Fujity i towarzyszył mu wiatr w podmuchach osiągający maksymalną prędkości 75 mil na godzinę (120 km/h).
Trąba powietrzna przemieszczała się po 1,9-milowej trasie na południowy zachód od Oak Brook w kierunku północno-wschodnim – podały służby meteorologiczne z National Weather Service (NWS). Żywioł przeszedł w okolicach hotelu Hilton i Willow Crest Golf Club. Uszkodzenia wzdłuż trasy tornada obejmowały połamane gałęzie, kilka wyrwanych z korzeniami drzew, a także częściowo zniszczony dach budynku na polu golfowym.
Drugie sobotnie tornado przeszło około godziny później, ok. 5.54 pm w powiecie Boone i miało również siłę EF-0, a maksymalna siła wiatru wynosiła 80 mil na godzinę (128 km/h). Wiatr zniszczył kilka pomostów na jeziorze Candlewick.
Trzecie tornado również wystąpiło w powiecie Boone, w pobliżu małego miasteczka Capron, prawie 80 mil (128 km) na północny zachód od Chicago. Było słabsze od dwóch pozostałych i nie spowodowało poważnych szkód. W takim przypadku NWS klasyfikuje tornado jako EF-Unknown (EF-U).
Według wstępnych informacji przekazanych przez służby meteorologiczne NWS, huraganowy wiatr w Rockford spowodował więcej szkód niż tornada. Na podstawie nagrań z drona należącego do Departamentu Straży Pożarnej z Rockford synoptycy ustalili, że nie było to tornado, a tylko zjawisko zwane „downburst”, czyli wiatr prostoliniowy. Zarejestrowano prędkość wiatru od 70 do 80 mil na godz. (112-128 km/h). Wichura uszkodziła dach budynku i słupy energetyczne w rejonie skrzyżowania 9th Street i Broadway w Rockford. Nikt nie odniósł obrażeń.
W sumie w sobotę, 30 kwietnia, służby meteorologiczne ogłosiły ostrzeżenie przed tornado w 17 powiatach Illinois, w tym Cook, DuPage, Grundy, Kane, Kankakee, Kendall, McHenry i Will.
Dziesiątki zniszczonych domów z pozrywanymi dachami, poprzewracane i zmiażdżone samochody oraz 20 tys. ludzi bez prądu – to pokłosie tornada, które nawiedziło 29 kwietnia w nocy część Kansas. Najbardziej ucierpiały okolice Andover.
Gubernator stanu Kansas Laura Kelly ogłosiła na najbardziej dotkniętych terenach stan klęski żywiołowej. W wypadku samochodowym na zalanej wodą drodze zginęło trzech studentów Uniwersytetu Oklahoma, wracających w nocy z obserwacji burz w Kansas.

REKLAMA

Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com

REKLAMA

2097791392 views

REKLAMA

REKLAMA

2097791626 views

REKLAMA

REKLAMA

2099588018 views

REKLAMA

2097791769 views

REKLAMA

2097791870 views

REKLAMA

2097791980 views