REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoTrzeciomajowe uroczystości w Konsulacie Generalnym RP

Trzeciomajowe uroczystości w Konsulacie Generalnym RP

-

Z udziałem gubernatora Illinois Pata Quinna w Konsulacie Generalnym RP w Chicago zainaugurowano trzeciomajowe obchody w Wietrznym Mieście. Piątkowe uroczystości otworzyły cykl imprez przygotowanych w ramach majowego święta.

Magdalena Solarz, zdobywczyni tytułu “Wybitnego Polaka” w dziedzinie kultury z konsul generalną Paulina Kapuścińską (L) i prezesem ZNP i KPA Franciszkiem Spulą
Magdalena Solarz, zdobywczyni tytułu “Wybitnego Polaka” w dziedzinie kultury z konsul generalną Paulina Kapuścińską (L) i prezesem ZNP i KPA Franciszkiem Spulą

W swoim wystąpieniu gubernator przypomniał, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą po amerykańskiej ustawą zasadniczą na świecie. Wyraził uznanie dla polskiego oddania dla wolności i demokracji. “Polacy oparli się nazizmowi i komunizmowi, Polacy to ludzie kochający wolność” – mówił.

REKLAMA

Pat Quinn nawiązał do strategicznego partnerstwa Polski i Stanów Zjednoczonych podczas misji wojskowych w Iraku i Afganistanie. Z uznaniem mówił o wzajemnych ćwiczeniach Gwardii Narodowej i Wojska Polskiego. Wspomniał także Jana Karskiego, jako swojego wykładowcę na uniwersytecie Georgetown i jego zasługi w ukazaniu światu prawdy o holokauście.

– Illinois jest miejscem, gdzie żyje więcej Polaków niż w innych stanach. Należy ich szanować za ich oddanie dla demokracji i tego kraju – mówił. Nawiązując do słów prezydenta Lincolna wyraził nadzieję, że rządy narodu, przez naród i dla narodu nigdy nie znikną z powierzchni ziemi.

Spotkanie, przypadające w Dniu Polonii, stało się okazją do wręczenia odznaczeń państwowych.

Krzyżami Kawalerskimi Orderu Zasługi RP uhonorowani zostali: Danuta Inglot, Krystyna Zielonka i Sefania Jarosz, członkinie chicagowskiego Koła Armii Krajowej, Maria Waksmundzka, emerytowana nauczycielka ze szkoły im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy parafii św. Jacka oraz Bogdan Łańko, aktor, radiowiec, założyciel kabaretu Bocian i animator wielu przedsięwzięć kulturalnych. Złoty Krzyż Zasługi trafił do Grażyny Maksimowicz, byłej nauczycielki ze szkoły sobotniej im.Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wybrani przedstawiciele chicagowskiej Polonii otrzymali także wyróżnienia w ramach konkursu “Wybitny Polak w Chicago”. Za osiągnięcia naukowe tytułem uhonorowany został prof. Marek Dollar z uniwersytetu Miami w Oxfordzie, w kategorii “Osobowość” – Carla Knorowski z Fundacji Biblioteki Prezydenckiej im. Abrahama Lincolna, w kategorii “Młody Polak” – Piotr Uzarowicz, reżyser filmu dokumentalnego “Żona oficera”, zaś w dziedzinie kultury, statuetkę odebrała Magdalena Solarz, choreograf i dyrektor artystyczny Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego “Wici”.

Chicagowskie nominacje trafiają do czerwcowego ogólnoświatowego finału konkursu “Wybitnego Polaka na Świecie”, który od trzech lat jest organizowany przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska”.

W części artystycznej wieczoru wystąpiła Grażyna Auguścik, której akompaniowali: pianista Ben Lewis i basista Patrick Mulcahy.

W gronie ponad 150 gości obecni byli między innymi: ks. bp Andrzej Wypych, prezes KPA i ZNP Franciszek Spula, prezes ZPRK Joseph Drobot i komendant krajowy SWAP Franciszek Knapczyk.

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

Zobacz relację ARTVChicago z imprezy w konsulacie:


(Zdjęcia dostępne są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2096934587 views

REKLAMA

REKLAMA

2096934821 views

REKLAMA

REKLAMA

2098731217 views

REKLAMA

2096934970 views

REKLAMA

2096935072 views

REKLAMA

2096935185 views