REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoTortury w policji: wraca sprawa Burge'a. Daley przed groźbą pozwu

Tortury w policji: wraca sprawa Burge’a. Daley przed groźbą pozwu

-

Sędzina federalna stanu Illinois Rebecca Pallmeyer orzekła, że były burmistrz Chicago Richard Daley może zostać pozwany za spiskowanie w celu ukrycia informacji dotyczących brutalnych działań policji, w czasie gdy porucznikiem policji Wietrznego Miasta był Jon Burge. Sprawa najprawdopodobniej wróci na wokandę – piętnastu więźniów twierdzi, że zostało skazanych po wymuszeniu ich zeznań torturami. I mogą liczyć na solidnie poparcie. Wniosek w ich imieniu o wszczęcie postępowania dowodowego złożył były gubernator Illinois Jim Thompson i ponad 60 byłych i obecnych prokuratorów, sędziów i ustawodawców.

fot. Jon Burge został skazany na 4,5 roku więzienia za krzywoprzysięstwo, ale nigdy nie odpowiedział za torturowanie więźniów

Nazwisko Burge’a stało się w środowisku policyjnym synonimem nadużyć funkcjonariuszy. Ponad stu mężczyzn, głównie Afroamerykanów i Latynosów zarzucało porucznikowi i jego podwładnym torturowanie, począwszy od lat 70. do 90., m. in kiedy Burge stał na czele wydziału zabójstw . W 1993 roku wyrzucono go z policji za pobicie i podpalanie podejrzanego Andrew Wilsona, skazanego później za zabicie dwóch policjantów.

REKLAMA

Jednym z poszkodowanych jest m. in. Stanley Wrice, który twierdzi, że w 1982 roku przyznał się do napaści seksualnej jedynie dlatego, że podwładni Burge’a bili go po twarzy i w krocze latarkami i gumowymi przyrządami. 57-letni Wrice skazany został na 100 lat pozbawienia wolności. Sprawa Wrice’a toczy się z przerwami do tej pory, ale wielu innych więźniów albo czeka na decyzje, albo się poddało.

Dlatego we wniosku złożono prośbę o przyznanie każdemu więźniowi prawnika i wszczęcie postępowania dowodowego, a także o zwolnienie więźniów, których skazano w oparciu o wymuszone zeznanie.

W zeszłym roku Burge usłyszał wyrok za krzywoprzysięstwo i zatajenie wiedzy o  wymuszaniu zeznań przez tortury. Odsiaduje wyrok 4,5 roku pozbawienia wolności w Butner Federal Correctional Complex, w Karolinie Północnej. Porucznik nigdy nie odpowiedział za nadużycie władzy.

Czytaj: Chicago. 4,5 roku więzienia za torturowanie podejrzanych

Byłego burmistrza Chicago Richarda Daley’a pozwano na świadka na razie w przypadku jednego więźnia – Michaela Tillmana. Z kilku innych pozwów miastu udało się go usunąć. Tillman spędził w więzieniu 24 lata, zanim został zwolniony w 2010 roku. Tillman wniósł cały szereg zarzutów m. in. przeciwko policjantom i prawnikom zaangażowanym w jego aresztowanie, skazanie i przetrzymywanie w więzieniu.

Rahm Emanuel oświadczył, że miasto jest zobligowane, by pokryć ewentualne koszty obrony byłego burmistrza. Dodał jednak, że wykładanie środków będzie ściśle kontrolowane.

Sąd Najwyższy, jeśli pozytywnie rozpatrzy wniosek, rozpocznie przesłuchania już w połowie września.

Zobacz materiał wideo (poprzedzony reklamą):

Zobacz też: Sprawiedliwość po latach. Jon Burge uznany winnym

as

4 KOMENTARZE

    • to sie nazywa “socjalizm” a nie “europa”. podatki sa wszedzie. w skandynawii minimalna placa to 16 euro.godz. przemnoz to na dolary ,porownaj do tutejszej minimalnej . to co obama robi to rozdawac pieniadze podatnikow a gdy ich juz zabraknie na kolejne obiecanki cacanki, wtedy podniesc ponownie podatki co wlasnie ma miejsce. rating zostal obnizony z argumentacja ze ciecia budzetowe beda niewystarczajace bez dodatkowych dochodow. dodatkowe dochody dla panstwa to…. i to jest wlasnie amerykanski socjalista bh obama, a polonia wychowana na socjalizmie jak stado baranow (chyba z tesknoty) glosuje niego. ciezko pojac, ludzie przyjechali tutaj za lepszym zyciem a glosuja na feceta ktory za nich chce wydawac ich zarobione pienadze.

REKLAMA

2128783930 views
Poprzedni artykułKolejny kryzys?
Następny artykułRodzinne zabawy w parku

REKLAMA

REKLAMA

2128783945 views

REKLAMA

REKLAMA

2130580265 views

REKLAMA

2128783955 views

REKLAMA

2128783959 views

REKLAMA

2128783963 views