REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Thomas Osadzinski oskarżony o wspieranie ISIS

Thomas Osadzinski oskarżony o wspieranie ISIS

-

20-letni Thomas Osadzinski został oskarżony o próbę materialnego wsparcia terrorystów z Państwa Islamskiego. Studentowi Uniwersytetu DePaul może grozić do 20 lat więzienia, jeśli zostanie uznany winnym.

Osadzinski miał stworzyć system kodowania zaprojektowany do rozprzestrzeniania brutalnej propagandy islamskich radykałów w internecie.

REKLAMA

2147483647 clicks

Pochodzący z Park Ridge 20-latek, który mieszkał w dzielnicy Lakeview w Chicago, został aresztowany przez agentów federalnych w poniedziałek 16 listopada. Przed sądem federalnym stanął we wtorek. Sędzia Jeffrey Cole zdecydował, że pozostanie w więzieniu i nie wyznaczył kaucji.

20-letni Osadzinski przeszedł na islam, kiedy był nastolatkiem – czytamy w 38-stronicowym akcie oskarżenia złożonym w sądzie federalnym w Chicago przez biuro prokuratora federalnego na rejon Północnego Illinois.

Na forach internetowych wyrażał swoje wsparcie i oddanie dla Państwa Islamskiego. Pod obserwacją agentów FBI, w tym podających się w mediach społecznościowych za sympatyków islamskich radykałów z ISIS, był od prawie dwóch lat.

W jednym ze wpisów Osadzinski miał stwierdzić, że karabin AK-47 jest jego ulubioną bronią i że sprawdza, jak skonstruować bombę domowej roboty i pas szahida dla samobójców. Twierdził jednak, że najpierw chciałby się ożenić i założyć rodzinę przed przeprowadzeniem „operacji męczeńskiej”.

Z tego powodu postanowił skupić się na mediach społecznościowych, nazywając je „najwyższą formą dżihadu” – wynika z aktu oskarżenia z 15 listopada.

Student po nawiązaniu kontaktu w z domniemanymi sympatykami Państwa Islamskiego – tajnymi agentami FBI – oferował m.in. pomoc w tłumaczeniu filmów propagandowych z języka arabskiego na angielski.

„Dobrze znam angielski. Jeśli potrzebujesz pomocy, powiedz mi … ” – miał napisać po arabsku do postawionego agenta FBI na platformie mediów społecznościowych.

„Osadzinski opracował język skryptowy umożliwiający łatwiejsze rozpowszechnianie propagandy ISIS przez użytkowników komunikatora” – czytamy w komunikacie prasowym biura prokuratora federalnego.

Na początku tego roku udostępnił swój system kodowania i instrukcje, jak go używać, osobom, które podawały się za zwolenników Państwa Islamskiego i członków organizacji medialnych pro-ISIS. W rzeczywistości byli to agenci FBI prowadzący tajną operację w internecie oraz osoba współpracująca z organami ścigania. „Może działać na dowolnym komputerze, jest szybki i bezpieczny”
– opisywał swój kod.

Za pośrednictwem komunikatora Osadzinski wysłał podstawionym agentom FBI zdjęcia plakatu propagandowego ISIS, który miał zawieszony nad swoim łóżkiem, przedstawiający flagę Państwa Islamskiego i napisał, że wydrukował go w bibliotece Uniwersytetu DePaul. Na innym zdjęciu widoczna jest flaga ISIS, którą położył przy laptopie.

Osadzinski 2 listopada wysłał podstawionemu agentowi FBI kolejne zdjęcie flagi ISIS z odręczną notatką: „Ponawiam swoje zobowiązanie wobec Abu Ibrahima Al-Hashimi Al-Qurashiego (złożone) na ziemi amerykańskiej”.

Al-Qurashi został mianowany nowym przywódcą ISIS po śmierci w październiku poprzedniego lidera Abu Bakr al-Baghdadiego.

Z aktu oskarżenia wynika, że Osadzinski wiedział, że może być pod obserwacją, bo w marcu 2018 r. agenci FBI próbowali go przesłuchać. W jednej z rozmów internetowych z podstawionym agentem służb federalnych, stwierdził: „Wydział FBI do zwalczania terroryzmu zaczął nękać mnie i moją rodzinę.”

Z kolei podczas majowego spotkania z informatorem, Osadzinski podważał skuteczność agentów federalnych zajmujących się terroryzmem. „Ci ludzie nie mają żadnej więzi ze społecznością islamską (…) Dostali pracę (w FBI), ponieważ ich ojciec był politykiem”.

W innej rozmowie z podstawionym pracownikiem FBI Osadzinski stwierdził, że znajduje się na liście osób obserwowanych pod kątem działalności terrorystycznej i wspomniał w tym kontekście rekrutację do wojska i obowiązek rejestracji w systemie Selective Service.

“Jeśli mnie wybiorą … [emoji gałki ocznej] [emoji samochodu] [emoji dynamitu]” – miał napisać Osadzinski.

„W oparciu o kontekst użycia emotikonów, rozumiemy, że Osadzinski miał na myśli, że jeżeli kiedykolwiek zostałby powołany do wojska przeprowadziłby atak wysadzając w powietrze samochód” – stwierdziło FBI w dokumentach sądowych.

„Przypominamy, że akt oskarżenia nie jest dowodem winy. Oskarżony pozostaje niewinny, do czasu udowodnienia mu winny i ma prawo do rzetelnego procesu. Za wsparcie materialne (terrorystów) grozi kara do 20 lat więzienia” – podkreśla biuro prokuratora federalnego w Chicago w opublikowanym oświadczeniu.

Obrońca Thomas Osadzinskiego, Steven Greenberg, nazwał swojego klienta „młodym mężczyzną, który działał zgodnie z prawem”. Podważał zarzuty dotyczące udzielania pomocy ISIS. „Rozumiem, że rząd musi zachować czujności, ale dochodzi do nadużywania władzy, kryminalizacji wolności słowa i wyznania” – stwierdził.

Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com

fot.U.S. Attorney for the Northern District of Illinois/Depositphotos.com

REKLAMA

2131888126 views

REKLAMA

REKLAMA

2131888141 views

REKLAMA

REKLAMA

2133684461 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

REKLAMA

2131888151 views

REKLAMA

2131888154 views

REKLAMA

2131888158 views