REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoThomas Osadzinski oskarżony o wspieranie ISIS

Thomas Osadzinski oskarżony o wspieranie ISIS

-

20-letni Thomas Osadzinski został oskarżony o próbę materialnego wsparcia terrorystów z Państwa Islamskiego. Studentowi Uniwersytetu DePaul może grozić do 20 lat więzienia, jeśli zostanie uznany winnym.

Osadzinski miał stworzyć system kodowania zaprojektowany do rozprzestrzeniania brutalnej propagandy islamskich radykałów w internecie.

REKLAMA

Pochodzący z Park Ridge 20-latek, który mieszkał w dzielnicy Lakeview w Chicago, został aresztowany przez agentów federalnych w poniedziałek 16 listopada. Przed sądem federalnym stanął we wtorek. Sędzia Jeffrey Cole zdecydował, że pozostanie w więzieniu i nie wyznaczył kaucji.

20-letni Osadzinski przeszedł na islam, kiedy był nastolatkiem – czytamy w 38-stronicowym akcie oskarżenia złożonym w sądzie federalnym w Chicago przez biuro prokuratora federalnego na rejon Północnego Illinois.

Na forach internetowych wyrażał swoje wsparcie i oddanie dla Państwa Islamskiego. Pod obserwacją agentów FBI, w tym podających się w mediach społecznościowych za sympatyków islamskich radykałów z ISIS, był od prawie dwóch lat.

W jednym ze wpisów Osadzinski miał stwierdzić, że karabin AK-47 jest jego ulubioną bronią i że sprawdza, jak skonstruować bombę domowej roboty i pas szahida dla samobójców. Twierdził jednak, że najpierw chciałby się ożenić i założyć rodzinę przed przeprowadzeniem „operacji męczeńskiej”.

Z tego powodu postanowił skupić się na mediach społecznościowych, nazywając je „najwyższą formą dżihadu” – wynika z aktu oskarżenia z 15 listopada.

Student po nawiązaniu kontaktu w z domniemanymi sympatykami Państwa Islamskiego – tajnymi agentami FBI – oferował m.in. pomoc w tłumaczeniu filmów propagandowych z języka arabskiego na angielski.

„Dobrze znam angielski. Jeśli potrzebujesz pomocy, powiedz mi … ” – miał napisać po arabsku do postawionego agenta FBI na platformie mediów społecznościowych.

„Osadzinski opracował język skryptowy umożliwiający łatwiejsze rozpowszechnianie propagandy ISIS przez użytkowników komunikatora” – czytamy w komunikacie prasowym biura prokuratora federalnego.

Na początku tego roku udostępnił swój system kodowania i instrukcje, jak go używać, osobom, które podawały się za zwolenników Państwa Islamskiego i członków organizacji medialnych pro-ISIS. W rzeczywistości byli to agenci FBI prowadzący tajną operację w internecie oraz osoba współpracująca z organami ścigania. „Może działać na dowolnym komputerze, jest szybki i bezpieczny”
– opisywał swój kod.

Za pośrednictwem komunikatora Osadzinski wysłał podstawionym agentom FBI zdjęcia plakatu propagandowego ISIS, który miał zawieszony nad swoim łóżkiem, przedstawiający flagę Państwa Islamskiego i napisał, że wydrukował go w bibliotece Uniwersytetu DePaul. Na innym zdjęciu widoczna jest flaga ISIS, którą położył przy laptopie.

Osadzinski 2 listopada wysłał podstawionemu agentowi FBI kolejne zdjęcie flagi ISIS z odręczną notatką: „Ponawiam swoje zobowiązanie wobec Abu Ibrahima Al-Hashimi Al-Qurashiego (złożone) na ziemi amerykańskiej”.

Al-Qurashi został mianowany nowym przywódcą ISIS po śmierci w październiku poprzedniego lidera Abu Bakr al-Baghdadiego.

Z aktu oskarżenia wynika, że Osadzinski wiedział, że może być pod obserwacją, bo w marcu 2018 r. agenci FBI próbowali go przesłuchać. W jednej z rozmów internetowych z podstawionym agentem służb federalnych, stwierdził: „Wydział FBI do zwalczania terroryzmu zaczął nękać mnie i moją rodzinę.”

Z kolei podczas majowego spotkania z informatorem, Osadzinski podważał skuteczność agentów federalnych zajmujących się terroryzmem. „Ci ludzie nie mają żadnej więzi ze społecznością islamską (…) Dostali pracę (w FBI), ponieważ ich ojciec był politykiem”.

W innej rozmowie z podstawionym pracownikiem FBI Osadzinski stwierdził, że znajduje się na liście osób obserwowanych pod kątem działalności terrorystycznej i wspomniał w tym kontekście rekrutację do wojska i obowiązek rejestracji w systemie Selective Service.

“Jeśli mnie wybiorą … [emoji gałki ocznej] [emoji samochodu] [emoji dynamitu]” – miał napisać Osadzinski.

„W oparciu o kontekst użycia emotikonów, rozumiemy, że Osadzinski miał na myśli, że jeżeli kiedykolwiek zostałby powołany do wojska przeprowadziłby atak wysadzając w powietrze samochód” – stwierdziło FBI w dokumentach sądowych.

„Przypominamy, że akt oskarżenia nie jest dowodem winy. Oskarżony pozostaje niewinny, do czasu udowodnienia mu winny i ma prawo do rzetelnego procesu. Za wsparcie materialne (terrorystów) grozi kara do 20 lat więzienia” – podkreśla biuro prokuratora federalnego w Chicago w opublikowanym oświadczeniu.

Obrońca Thomas Osadzinskiego, Steven Greenberg, nazwał swojego klienta „młodym mężczyzną, który działał zgodnie z prawem”. Podważał zarzuty dotyczące udzielania pomocy ISIS. „Rozumiem, że rząd musi zachować czujności, ale dochodzi do nadużywania władzy, kryminalizacji wolności słowa i wyznania” – stwierdził.

Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com

fot.U.S. Attorney for the Northern District of Illinois/Depositphotos.com

REKLAMA

2100319152 views

REKLAMA

REKLAMA

2100319385 views

REKLAMA

REKLAMA

2102115777 views

REKLAMA

2100319528 views

REKLAMA

2100319629 views

REKLAMA

2100319739 views