REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Thanksgiving tylko w domu i tylko z domownikami – ostrzegają służby zdrowia

Thanksgiving tylko w domu i tylko z domownikami – ostrzegają służby zdrowia

-

Podróżowanie, zapraszanie gości lub odwiedzanie innych w Święto Dziękczynienia zwiększa ryzyko zakażenia i rozprzestrzeniania się COVID-19 – podkreślają stanowe i chicagowskie służby zdrowia publicznego. Liczby zachorowań na koronowirusa biją nowe rekordy i przewyższają statystyki z pierwszej, wiosennej fali pandemii.

W piątek stan Illinois ustanowił rekordowy dobowy wskaźnik zachorowań – 10 376 przypadków, a łączna liczba zgonów, do których przyczynił się COVID-19 od początku pandemii, przekroczyła już 10 tysięcy.

W obliczu zatrważających statystyk i zbliżającego się za niecałe trzy tygodnie Święta Dziękczynienia służby zdrowia publicznego biją na alarm i apelują, by w tym roku święto spędzić we własnym domu i tylko w towarzystwie domowników.

Szefowa departamentu zdrowia publicznego Illinois, dr Ngozi Ezike, zaleciła, by nie podróżować w obszary wysokiego ryzyka, czyli „praktycznie wszędzie”. Ostrzegła, że podróżowanie i zapraszanie gości zwiększy ryzyko zakażenia oraz dalszego rozprzestrzeniania wirusa. Prawie każdy powiat w Illinois, każdy stan i wiele krajów na całym świecie są obecnie miejscami wysokiego ryzyka – mówiła. Podkreśliła, że ryzyko dotyczy nie tylko nas samych, lecz członków naszych rodzin i innych osób, których nawet nie znamy, a które możemy nieświadomie zarazić.

Przed podróżowaniem w listopadowe święto ostrzegała również szefowa chicagowskiej służby zdrowia publicznego, dr Allison Arwady. Wskaźnik zachorowalności na COVID-19 w Wietrznym Mieście osiągnął rekordowy poziom około 1400 przypadków dziennie, a sytuacja epidemiczna jest dużo gorsza od tej, z którą mieliśmy do czynienia wiosną. W czwartek Arwady ostrzegała, że liczba nowych zachorowań podwaja się średnio co 12 dni i jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, „będziemy mieć setki tysięcy nowych przypadków do końca roku”.

Lekarz wyraziła też zaniepokojenie, że studenci podróżujący do domu na Święto Dziękczynienia mogą przyczynić się do znacznego zwiększenie statystyk zachorowań. Zachęciła wszystkich chicagowian, aby dobrze przemyśleć decyzje o podjęciu podróży, zwłaszcza jeśli mamy przebywać w towarzystwie starszych członków rodziny.

Jak zaznaczyły lekarki, ostateczna decyzja o podróżowaniu należy jednak do nas. Tym, którzy mimo wszystko zdecydują się podróżować, odradza się korzystanie z komunikacji publicznej i zaleca się rozważne poruszanie się po terminalach na lotniskach. Po cenne wskazówki dotyczące sposobów minimalizacji ryzyka i mapę najbardziej ryzykownych regionów służby zdrowia odsyłają na stronę internetową dph.illinois.gov.

(jm)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks