REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoTajemniczy wirus atakuje dzieci w Illinois

Tajemniczy wirus atakuje dzieci w Illinois

-

W przypadku dwuletniej Julii z przedmieść Chicago zaczęło się od przedłużającego się przeziębienia. Później rodzice zauważyli u niej osłabienie mięśni, problemy z przełykaniem i samodzielnym oddychaniem. Okazało się, że to rzadka choroba wirusowa przypominającą polio – AFM, na którą zachorowało w Illinois już dziewięcioro dzieci.

Teraz dwulatka z Batavii dochodzi do siebie w dziecięcym szpitalu Lurie w śródmieściu Chicago, gdzie poddawana jest fizykoterapii. Według przedstawicieli szpitala, Julia Payne jest jedną z co najmniej dwójki dzieci z rejonu Chicago, u których zdiagnozowano symptomy rzadkiej wirusowej choroby przypominającej polio – Acute Flaccid Myelitis, czyli AFM. W całym Illinois w czwartek było już dziewięcioro dzieci chorych na to schorzenie, a w całym kraju wykryto łącznie 38 przypadków.

REKLAMA

AFM to rzadka wirusowa choroba neurologiczna dotykająca głównie dzieci. Początkowe objawy przypominają grypę lub przeziębienie, ale choroba rozwija się, a symptomy stają się coraz poważniejsze i przypominają polio. AFM atakuje obszary rdzenia kręgowego
odpowiedzialne za mięśnie, a chorzy odczuwają osłabienie kończyn, które może doprowadzić do paraliżu.

Choroba AFM nie jest nowa i w dalszym ciągu jest niezwykle rzadka – według Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) co roku zapada na nią mniej niż jeden na milion mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Nowością jest jednak wzrost zachorowań w ostatnim czasie. CDC zaczęło interesować się schorzeniem i śledzić liczbę zachorowań cztery lata temu. Od tej pory zanotowano 362 przypadki AFM. Większość zachorowań dotyka właśnie dzieci. Po wzroście zachorowań w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku Parlament Europejski wydał rezolucję w sprawie choroby AFM, w której zachęcał Komisję Europejską, „by za pośrednictwem Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób rozpoczęła obserwację AFM, w szczególności we współpracy z właściwymi władzami USA.”

Objawy i możliwe przyczyny

Choć wirus jest niezwykle rzadki, ostatnio atakuje dzieci w całym kraju, co potwierdzają najnowsze raporty CDC i Departamentu Zdrowia Publicznego Illinois. We wrześniu stanowy departament zdrowia rozesłał ostrzeżenie dla lekarzy dotyczące AFM. Eksperci ostrzegają, aby nie lekceważyć u dzieci uczucia osłabienia w rękach i nogach lub nagłej utraty sił w kończynach. Do innych objawów choroby należy rozluźnienie mięśni szkieletowych i zanik odruchów, np. trudności z przełykaniem, bełkotliwa mowa, opadające powieki i zapadające się rysy twarzy. W razie wystąpienia wyżej wymienionych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Lekarze diagnozują chorobę za pomocą rezonansu magnetycznego lub na podstawie zdjęć kręgosłupa, sprawdzając przewodnictwo nerwowe pacjenta oraz reakcje na bodźce.
Przyczyn choroby może być kilka i zalicza się do nich toksyny ze środowiska i zaburzenia genetyczne. Choroba może rozwinąć się również z zakażenia wirusem Zachodniego Nilu, wirusem polio i adenowirusami.

Leczenie i zapobieganie

Nie ma znanego lekarstwa na AFM, ani szczepionki, która mogłaby zapobiec chorobie. Nie ma też jednoznacznej metody leczenia tego schorzenia. Zespół złożony z lekarza ds. chorób zakaźnych, neurologa, fizykoterapeuty i terapeuty mowy opracowuje plan leczenia w zależności od indywidualnych przypadków. Dla wzmocnienia mięśni kończyn lekarz może zalecić fizykoterapię i terapię zajęciową. Lekarze nie potrafią też do końca odpowiedzieć na pytanie, czy pacjent wróci w pełni do zdrowia. Nie wiadomo, dlaczego u jednych dzieci wirus rozwinie się w poważną chorobą prowadzącą do paraliżu, a u innych skończy się na gorączce, biegunce lub wysypce.

Ponieważ choroba może rozwinąć się również z zakażenia wirusem polio, a także wirusem Zachodniego Nilu, aby zapobiec AFM zaleca się szczepienia ochronne przeciwko polio i unikanie ukąszeń przez komary. Poza tym – jak zawsze częste mycie rąk, które zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii. Więcej informacji na temat Acute Flaccid Myelitis można przeczytać na stronie cdc.gov.

Joanna Marszałek
j.marszalek@zwiazkowy.com

fot.Pixabay.com

1 KOMENTARZ

  1. ….jeszcze wiecej obowiazkowych szczepien, jeszcze wiecej szybkiego jedzenia w pieknych opakowaniach, jeszcze wiecej ” energii” z kolorowych puszek , jeszcze wiecej odswiezaczy i wszelakich polepszaczy zapachow do domow, jeszcze wiecej…..wszystkiego…..jeszcze mniej zwyklego zycia w harmoni z Matka Ziemia

REKLAMA

2107711877 views

REKLAMA

REKLAMA

2107712109 views

REKLAMA

2109508500 views

REKLAMA

2107712250 views

REKLAMA

2107712349 views

REKLAMA

2107712457 views