REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoTadeusz Pałka drugi na karcie wyborczej

Tadeusz Pałka drugi na karcie wyborczej

-

Znana już jest kolejność na kartach wyborczych w przyszłorocznych prawyborach. Polonijny kandydat Tadeusz Pałka zajmował będzie drugą pozycję tuż za urzędującym szeryfem powiatu Cook Tomem Dartem. Losowanie kolejności kandydatów rozpoczyna najbardziej zacięty fragment wyborczej kampanii wyborów 2014.

clerk losowanie2
Losowanie miejsc na listach wyborczych
fot. Eugeniusz Jarząbek

Kolejność na karcie wyborczej nierzadko oznaczać może wygraną bądź porażkę – informuje sekretarz powiatu Cook David Orr. Wyborcy wybierać mogą bardziej znane im nazwisko lub to, startujące z pierwszej pozycji.

REKLAMA

Po raz pierwszy w historii powiatu Cook losowano także ostatnie miejsce na karcie wyborczej. To za sprawą nowego stanowego prawa, którego nowelizacja obowiązywać zaczyna właśnie w  przyszłorocznych wyborach. Ostanie miejsce na karcie wyborczej istotne jest dla kandydatów, którzy nie zdążyli na losowanie pierwszych pozycji, bo nie zgłosili na czas swojej kandydatury, ale złożyli aplikację w terminie, który umożliwia im startowanie w wyborach. Jak powiedział sekretarz Orr bycie ostatnim na liście również dawać może określoną widoczność – a co za tym idzie – przewagę.

W wyścigu do urzędu szeryfa powiatu Cook, gdzie z Tomem Dartem zmierzy się polonijny kandydat Tadeusz Pałka, jako pierwszy na liście kandydatów na karcie wyborczej znalazł się Dart. Sam Pałka proces losowania uznaje za niezbyt sprawiedliwy i przejrzysty. Zdaniem polonijnego kandydata sam proces ustawiony jest tak, aby to właśnie urzędujący kandydat był na pozycji pierwszej.

– Mam duże szanse na wygraną. Potrzebuję sto pięćdziesiąt tysięcy głosów, jeśli co drugi uprawniony do głosowania Polak w Cook County odda na mnie głos – wygram. Mam większe niż Dart doświadczenie w biurze szeryfa i zagłosuje na mnie także większość pracowników tego biura – deklaruje Pałka.

Po losowaniu kolejności na karcie do głosowania rozpoczyna się etap weryfikowania wiarygodności zebranych pod petycjami podpisów. Jak mówi David Orr to dla jego biura jeden z najbardziej pracowitych okresów w całych wyborach. W razie zakwestionowania podpisów kandydat ma prawo dochodzić swych praw w sądzie. Po rozstrzygnięciu wszystkich „challenges” sekretarz powiatu Cook ustali ostateczną listę kandydatów na karcie wyborczej.

Prawybory odbędą się 18 marca 2014 roku.

Sergiusz Zgrzębski

REKLAMA

2097996616 views

REKLAMA

REKLAMA

2097996849 views

REKLAMA

2099793241 views

REKLAMA

2097996992 views

REKLAMA

2097997093 views

REKLAMA

2097997203 views