REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Szkoły św. Konstancji i św. Tekli unikną konsolidacji

Szkoły św. Konstancji i św. Tekli unikną konsolidacji

-

Cztery szkoły katolickie w północno-zachodniej dzielnicy Chicago będą uczestniczyły w konsolidacji, w wyniku której powstanie duża placówka rejonowa. Losu tego unikną dwie szkoły – św. Tekli i św. Konstancji.

Jak informuje na swojej stronie internetowej Archidiecezja Chicagowska, w konsolidacji wezmą udział następujące szkoły: St. Cornelius, Our Lady of Victory, St. Pascal oraz St. Tarcissus. Wymienione szkoły borykają się z problemami finansowymi i spadającą liczbą uczniów. Po połączeniu czterech szkół powstanie jedna duża placówka rejonowa, która ma być uruchomiona w roku szkolnym 2016/17.

Dyrekcje szkół, które zdecydowały się na udział w pilotażowym programie konsolidacji, wyraziły nadzieję na poprawę sytuacji finansowej, frekwencji uczniów i poziomu edukacji katolickiej.

W programie nie uczestniczą szkoły św. Konstancji i św.Tekli, choć były zaproszone przez archidiecezję do uczestnictwa w programie. Pozostaną one szkołami parafialnymi. Archidiecezja Chicagowska informuje, że obie szkoły podjęły decyzję w porozumieniu z rodzicami, uczniami, radami szkół i proboszczami parafii.

W opinii ks. Tadeusza Dzieszki, proboszcza parafii św. Konstancji, to bardzo dobra wiadomość dla rodziców posyłających dzieci do szkoły w tej parafii. – W toku podejmowania decyzji przeanalizowano wszystkie za i przeciw. Proces był jawny i transparentny. Rodzice wybrali opcję najlepszą z możliwych, a ja jako proboszcz się z nią zgodziłem − Vox populi, vox Dei – stwierdza duchowny.

Jak podkreśla ks. Dzieszko, szkoła św. Konstancji posiada fundusze, by się utrzymać. – Właśnie niedawno nasza placówka otrzymała donację od ofiarodawczyni w wysokości 700 tys. dol., a także ma wsparcie finansowe od różnych indywidualnych i zbiorowych darczyńców – konstatuje.

Zdaniem ks. Dzieszki rodzice nie chcieli, by w wyniku konsolidacji szkoła zatraciła swój kameralny i etniczny charakter. – Nasza szkoła jest małą placówką. Rodzice chcą, by dalej taką pozostała, by w klasach była mała liczba uczniów i nauczyciel mógł każdemu dziecku indywidualnie poświęcić uwagę – mówi nam duchowny. Dodatkowym argumentem było też to, że szkoła św. Konstancji jest placówką etniczną, ponieważ na 180 uczniów znakomitą większość stanowią dzieci z polskich rodzin.

Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

fot.St. Constance School Facebook

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

fot.St. Constance School Facebook
fot.St. Constance School Facebook

Szkolnictwo katolickie w aglomeracji chicagowskiej

Archidiecezja Chicagowska posiada największy w kraju system szkolnictwa diecezjalnego i jest laureatem największej liczby wyróżnień za wysoki poziom nauczania, przyznawanych przez federalny Departament Edukacji. Aktualnie czynnych jest 207 szkół podstawowych, do których uczęszcza 60,5 tys. uczniów oraz 37 gimnazjów i liceów z populacją ponad 23 tysięcy uczniów.

(ao)

REKLAMA

Poprzedni artykułNaukowiec, czyli wróg
Następny artykułWitamina D ważna dla dzieci

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks