REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoSzef KPA: „patriotyczne uczucia przechodzą w brak tolerancji, złośliwość”

Szef KPA: „patriotyczne uczucia przechodzą w brak tolerancji, złośliwość”

-

 „Zarząd KPA nie zmieni swego stanowiska w sprawie rezolucji wzywającej do powołania międzynarodowej komisji dotyczącej tragedii smoleńskiej i w sprawie nieprzyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym” – powiedział nam prezes KPA Frank Spula, komentując niedawny protest pod siedziba organizacji. Szef największej polonijnej organizacji w USA przyznał również, że przykro mu było słyszeć nieprawdziwe twierdzenia ze strony córki jednej z ofiar katastrowy prezydenckiego samolotu 10 kwietnia 2010.

fot. InformacjeUSA/ Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula

W rozmowie z naszym portalem prezes KPA przyznaje, że o planach zorganizowania protestu przed budynkiem Związku Narodowego Polskiego dowiedział się z kilkudniowym wyprzedzeniem „6 marca pani Agata Mikołajczyk, w imieniu komitetu organizacyjnego zostawiła wiadomość w moim biurze. (…) W poniedziałek po południu organizatorzy demonstracji przynieśli mi treść protestu wyrażającego „oburzenie i dezaprobatę dla oświadczenia KPA” i podpisanego w imieniu Klubu Gazety Polskiej Chicago 2 przez 5 członków komitetu organizacyjnego.  Organizatorzy protestu w swym liście min. wyjaśniają: „o wolność swoją i wolność Ojczyzny walczymy –walcząc o TV Trwam i prawdę smoleńską.(…) i żądamy zmiany stanowiska Zarządu KPA”.

REKLAMA

Zobacz: Chicago. Protest przed siedzibą KPA. ZOBACZ ZDJĘCIA

Organizatorzy protestu, który zgromadził przed siedzibą PNA i KPA  kilkaset osób wyrażali oburzenie, że zarząd Kongresu Polonii Amerykańskiej z prezesem Frankiem Spulą na czele nie podpisał się pod rezolucją wzywającą do powołania międzynarodowej komicji ds. zbadania katastrofy polskiego samolotu 10  kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem oraz nieprzyznania telewizji ojca Rydzyka, TV Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym. Kilka tygodni temu prezes Spula tłumaczył w specjalnym oświadczeniu, że KPA jest organizacją ponadpartyjną, która jako taka występuje w kontaktach z amerykańskimi politykami i bezpartyjność oraz neutralność również chce zachować w relacjach z Polską. Wywołało to w niektórych środowiskach falę niezadowolenia i było przyczynkiem do protestu o których pisaliśmy na naszych ławach. Protestu, który stanowiska KPA nie zmienił.

„Decyzja Zarządu KPA pozostaje niezmieniona, zapadła jednogłośnie po głębokiej analizie kontrowersyjnych kwestii i jest zgodna ze statutem Organizacji. Tragedia pod Smoleńskiem na zawsze pozostawi w nas pytania, na które odpowiedzi nie zna nikt. Nadal prowadzone są oficjalne śledztwa i wszyscy mamy nadzieję, że doprowadzą one do wyjaśnienia katastrofy. Niestety, żadne wyjaśnienie nie zwróci narodowi polskiemu utraconych osób” – mówi prezes Spula.

W odniesieniu do sprawy telewizji Trwam, szef KPA podkreśla, że jej rozwiązanie należy do powołanych do tego jednostek, z zachowaniem wszelkich praw i zasad.  „Jesteśmy pewni, że prędzej czy później TV Trwam znajdzie się na multipleksie cyfrowym, a na razie wszyscy którzy ją oglądają nadal mogą to robić tak jak przedtem. W podobnej sytuacji znajduje się w Polsce ok. 100 programów, min. TVN24, Religia TV, Eurosport.

Prezes Spula odniósł się, także do słów, które padły podczas niedzielnego protestu. Słów, które według niego mijały się z prawdą.  „Przykro mi było usłyszeć wypowiedź pani Wójtowicz. Na ręce  jej rodziny osobiście składałem kondolencje zaraz po katastrofie zarówno w imieniu własnym i Kongresu Polonii Amerykańskiej.  Jej ojciec, ś.p. Wojciech Seweryn był częstym gościem w ZNP i miał wsparcie organizacji w budowie Pomnika Katyńskiego. Wyrazy współczucia składałem oficjalnie wiele razy wszystkim, którzy utracili pod Smoleńskiem swoich bliskich. Byłem inicjatorem mszy św. w intencji ofiar tragedii w Holy Name Cathedral i wziąłem udział w organizowaniu w centrum Chicago marszu upamiętniającego ofiary tragedii. W rocznicę katastrofy uczestniczyłem w przygotowaniach Tygodnia Pamięci, a Związek Narodowy Polski  finansowo wspomógł zorganizowanie koncertu” – powiedział szef KPA.

Zobacz: [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xSWi83gWO4I[/youtube]

W kontekście ostrych podziałów w polonijnym środowisku, oskarżeń o chęć zatuszowania okoliczności katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem oraz wygłaszanych – także na antenie należącej do PNA stacji 1490AM – opinii, że TV Trwam jest obiektem ataków władzy, prezes Spula apeluje o umiar i wstrzemięźliwość w osądach.

„Wydaje mi się, że wiele osób, którym to, co dzieje się w Polsce jest bliskie sercu, jest wciąganych w polityczne, często nawet międzypartyjne rozgrywki, że ich patriotyczne uczucia przechodzą w brak tolerancji złośliwość i żądzę walki. Jestem i zawsze byłem zwolennikiem dyplomacji, poszanowania prawa oraz fundamentalnych zasad demokracji.”

Magdalena Pantelis

18 KOMENTARZE

 1. Informacja o poglądach pana Fr.Spuli, wydobyta przez zdolną dziennikarkę Ms M.Pantelis, jest cenna ale czy pan prezes odkrył cokolwiek w tym zakresie?
  Poszanowanie demokracji, to m.in. respekt poglądów strony przeciwnej. Pozorowany czy faktyczny…? Zacznijmy od statutu organizacji którym przewodniczy pan prezes, a więc ZNP/PNA/ oraz Kongres Poloni. Czy znamy te akty woli członków w/w organozacji? Mało kto wie, że polonia jest tym organizacjom potrzebna do zawarcia umów o ubezpieczenie na zycie albo od ryzyk w innych okoicznościach. Tyle i aż tyle. Poza tym polonia nie ma nic do powiedzenia ani panu prezesowi ani innym członkom – udziałowcom. Dlaczego? Statut, inne przepisy a zatem wrażliwy obywatelu obojga narodów: poznaj prawdę.
  Ale nie myśl, że uczyni Cię wolnym.

  • to po co lazicie do niego po poparcie skoro jest tylko od ubezpieczen i nic nie warta organizacja? . piekne slowa o tej demokracji czyli respektu pogladow strony przeciwnej….jak rozumiem i widze to ma dzialac tylko w hjedna strone 🙂 wy innych mozecie blotem obrzucac, wam zlego slowa nie mozna powiedziec…

 2. Brawo Panie Spula mocherom nalezy wskazac ich miejsce w szeregu niech sie skupiaja dookola jedynej i prawdziwej matki polki w Chicago ktora korzystajac z Panskiego nic nie robienia w tym temacie od poniedzialku do piatku rzyga nienawiscia do wszystkiego i wszystkich co maja czelnosc nie padac na twarz przed Obywatelem Rydzykiem .Mam cichutenka nadzieje ze ta „demonstracja”przeciwko Panskiemu stanowisku przyczyni sie do weryfikacji Pana pogladow na temat obecnosci MIkrofonu Otwartego niejakiej Sliwy Lucyji w radiostacji ktorej PNA jest wlascicielem i nie bedzie wiecznym zrodlem siiania nienawisci do wszyskich co osmiela sie nie byc katolickie.Napewno ten czas antenowy moze byc wypelniony trescia adresowana do wszystkich bez niepotrzebnego jatrzenia „korespondenta” Sordyla Jana nie wnoszacego zadynch pozytywnych przeslan.

 3. Komu przeszkadza powstanie Międzynarodowej Komisji do zbadania katastrofy smoleńskiej? Trudno jest słabej Polsce oczekiwać sprawiedliwego dochodzenia ze strony mocarstwa. ktore od wieków patologicznie atakuje Polskę. Z tego co wiem to KPA powstała z inicjatywy rządu USA w cele wyciszania ewentualnego niezadowolenia z tego co uchwalono w Jalcie. Teraz jak widzać nadal prowadzi się tą linie…. Zarząd KPA powinien w tej sprawie zorganizować referendum wśród swoich członków i czym prędzej zmienić swój Statut! Wstyd Panie Prezesie!

 4. NIgdy nie uważałem ani KPA ani ZNP za organizacje pomagające Polonii, jak już, to pomagające Polsce, domagające się prawdy o Katyniu, wspierające Solidarność.
  W USA już „trochę” jestem i irytowało mnie i nadal irytuje, gdy kiedyś Moskal a obecnie Spula twierdzą, że reprezentują polonię amerykańską. Już chociażby Związek Podhalan jest starszą organizacją polonijną (powstał w 1929 roku) a dużo więcej dla Polonii w sensie pomocy robi Zrzeszenie Polsko Amerykańskie. Ale neutralne stanowisko Spuli popieram jak najbardziej. Wydaje mi się, że tzw. zimna wojna jeszcze (po cichu) trwa – i gdyby rząd USA lub doradcy Obamy tylko mieli jakiekolwiek dowody na to, że to był zamach lub że „ruskie” z tego powodu gmatwają śledztwo (a nie z tego, że nie powinni pozwolić na lądowanie samolotu z prezydnetem Polski na takim lotnisku, z tego, że ich kontrolerzy np. byli niedouczeni albo nietrzeźwi itp.) to sami by taką komisje powołali albo przynajmniej popierali żądania ludzi, których w tej chwili uważają za (delikatnie mówiąc) oszołomów. Przecież oni znają ostatnią rozmowę telefoniczną Jarosława z Lechem i tam ponoć padło zdanie „Każ temu dziadowi wylądować”. A ostatnie słowa z kokpitu jakie odczytano z czarnej skrzynki brzmiały właśnie „ląduj dziadu”.

 5. To prawda ze KPA jest tylko i wylacznie organizacja ubezpieczeniowa powiedzial mi to ich prawnik gdy. kilka lat temu zwrocilam die do nich o pomoc odnosnie dyskryminacji to wowczas mi ich prawnik to mi odpowiedzial
  Wydaje mi sie rowniez ze zrzeszenie czy zwiazek podhalan wiecej zajmuje sie sprawami poloni niz kpa
  A to ze kpa powstalo po jalcie w celu wyciszenia poloni to jest to nowa wiadomosc dla mnie i dziieki za ta informacje
  Kpa jest tylko bardziej rozreklamowane bo ma wiecej pieniedzy no bo ludzie tam wplacaja a zreszenie to chyba tylko wolontariusze
  Poloni treba uswiadomic kto jest kto

 6. Ludzie nowi, rozumni a uczciwi próbowali w latach 90 tych ub.wieku założyć tu w Chgo organizację poloni pracującej dla jednego i drugiego kraju ale napotkali wiele przeszkód. Gdy tylko chcieli promować te ideę (nowej, innej organizacji, reprezentującej polonię wg określonej formuły członkowskiej) to zaraz starzy działacze zarzucili, że młodzież postsolidarnościowa szarogęsi się a nic nie wie, że chce za dużo i najpierw „ukarano” przywódcę, Jarosława Chołodeckiego.
  Został zwolniony z radia wpna, potem miał problemy z zapłatą za czas antenowy stacji 750 am aż w 1030 AM zakończył polonijne boje. A szkoda, bo to był jedyny gość, któremu udało się wiele rożnych akcji, ludzie uwielbiali jego radio. Promował, porywał młodych i starszych znakomitymi pomysłami z piknikami, z 1 dollarem na flagę, z założeniem forum po $100 od łebka [jako członka Forum Gospodarczego] ale coż, za trudne okazało się oderżnięcie siedzeń od krzeseł zajmowanych przez członków samonapędzającej się podówczas machiny.

 7. Boost bardzo ciekawa wypowiedz i faktycznie szkoda tego czlowieka szkoda ze juz nie dziala Nigdy nie skyszalem tego nazwiska zresztavdwa lata temu glosno bylo o innym mlodym dzialaczu polonijnym ale nie pamietam nazwiska
  Szkoda ze tak sie dzieje

REKLAMA

2095944514 views

REKLAMA

REKLAMA

2095944749 views

REKLAMA

2097741146 views

REKLAMA

2095944902 views

REKLAMA

2095945005 views

REKLAMA

2095945119 views