REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoSzczepienia z atrakcjami w Koperniku. Miasto zaprasza Polonię na szczepienia przeciw COVID-19...

Szczepienia z atrakcjami w Koperniku. Miasto zaprasza Polonię na szczepienia przeciw COVID-19 do Copernicus Center

-

Chcesz zaszczepić się przeciw COVID-19, a przy okazji dostać bilety na mecze Chicago Fire, poznać jednego z piłkarzy drużyny, posłuchać muzyki i jeszcze coś zjeść? Przyjdź w sobotę do Copernicus Center, gdzie trwać będzie miejska akcja szczepień specjalnie z myślą o polskiej społeczności.

Miejski Departament Zdrowia Publicznego w partnerstwie z Centrum Kopernikowskim i przy wsparciu Związku Lekarzy Polskich organizują akcję szczepień dla Polonii i innych grup imigrantów. Odbędzie się ona w sobotę, 12 czerwca od 2 do 4 pm na terenie parkingu Copernicus Center przy 5216 W. Lawrence Ave. w Chicago. Na miejscu dostępni będą polscy tłumacze.

REKLAMA

Dla osób, które zdecydują się zaszczepić podczas tego wydarzenia organizatorzy przewidzieli szereg atrakcji, m.in. bilety na mecze piłki nożnej Chicago Fire oraz możliwość spotkania z bułgarskim zawodnikiem drużyny, Stanislavem Ivanovem. Oprócz tego będzie DJ oraz poczęstunek z foodtrucków.

– Chodzi o to, żeby najpierw się zaszczepić, a później świętować z tej okazji – powiedziała Elisa Sledzinska z City of Chicago Vaccine Operation Center, jedna z organizatorek wydarzenia.

Oferowane będą dwie szczepionki, dwudawkowa firmy Pfizer, którą mogą szczepić się dzieci od 12 roku życia oraz jednodawkowa szczepionka firmy Johnson & Johnson. Osoby poniżej 18 roku życia muszą być w towarzystwie osoby dorosłej. Osoby przyjmujące Pfizer na miejscu otrzymają instrukcje co do drugiej dawki.

Władze Chicago przypominają, że szczepienia przeciw COVID-19 są bezpłatne, ogólnodostępne i bezpieczne. Nie są wymagane zapisy, dowód tożsamości ani ubezpieczenie. Status imigracyjny nie ma znaczenia.

Od czerwca miejska akcja szczepień przeniosła się z masowych placówek na szczebel hiperlokalny, skierowany bezpośrednio do poszczególnych społeczności. W ramach ogłoszonego w czerwcu przez burmistrz Lori Lightfoot Miesiąca Dziedzictwa Imigrantów, w tym miesiącu władze Chicago koncentrują się na akcjach szczepień w środowiskach imigranckich. Akcja szczepień w Copernicus Center jest częścią jedną z nich.

– Te grupy często boją się szczepień i nie ufają władzom, stąd pomyśleliśmy, że jeżeli wyjdziemy im naprzeciw w miejscu, które jest im dobrze znane, będą czuć się bardziej komfortowo. Dla polskiej społeczności Copernicus Center jest popularnym miejscem. Dodatkowym atutem będzie obecność tłumaczy – powiedziała Sledzinska.

Jak się okazuje, usługi tłumacza są ważną częścią chicagowskiej akcji szczepień. Według Sledzinskiej, w masowej placówce szczepień działającej na terenie United Center, ponad 20 proc. szczepiących się osób skorzystało z usługi tłumaczeń w różnych językach.

Wcześniej, pod koniec kwietnia miasto zorganizowało akcję szczepień w parafii św. Ferdynanda. Według Sledzinskiej, wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem – pierwszą dawką zaszczepiło się wówczas około 400 osób. W najbliższej przyszłości miasto ma zamiar kontynuować wysiłki na rzecz szczepień wśród imigrantów, w tym polskich. Planowane są kolejne akcje szczepień, m.in. na terenie kościołów. Szczegóły są w trakcie dopracowywania.

Aby uzyskać więcej informacji na temat miejskiej akcji szczepień lub znaleźć najbliższy punkt szczepień w Chicago, można dzwonić na miejski numer informacyjny (również w języku polskim): (312) 746-4835.

Do środy 9 czerwca 53,1 proc. chicagowian przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

Joanna Marszałek
[email protected]

REKLAMA

2123209280 views

REKLAMA

REKLAMA

2123209297 views

REKLAMA

2125005617 views

REKLAMA

2123209307 views

REKLAMA

2123209313 views

REKLAMA

2123209317 views