REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Szczepienia przeciwko zapaleniu opon mózgowych - obowiązkowe dla nastolatków

Szczepienia przeciwko zapaleniu opon mózgowych – obowiązkowe dla nastolatków

-

Rodzice nastolatków powinni jak najszybciej zaplanować wizytę w placówce opieki zdrowotnej, gdyż z Nowym Rokiem w Illinois wchodzą w życie przepisy o obowiązkowych szczepieniach przeciwko zapaleniu opon mózgowych.

szczepionka
fot.Lance McCord/Flickr

REKLAMA

Ustawa Communicable Disease Prevention Act, pod którą w sierpniu podpis złożył gubernator Pat Quinn wymaga, by przeciwko zachorowaniom na zapalenie opon mózgowych zostali zaszczepieni wszyscy uczniowie gimnazjów i szkół średnich.

Zabieg tego typu od dawna znajdował się na liście federalnego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Center for Disease Control and Prevention) w zakresie szczepień zalecanych dla nastolatków. Mimo iż w ostatnich latach liczba zachorowań młodzieży na zapalenie opon mózgowych stale rośnie, to − zdaniem ekspertów − część rodziców może być zaskoczona nowymi wymaganiami, które do tej pory odnosiły się tylko do dzieci.

Nowe prawo stanowe wchodzi w życie z dniem 1 stycznia, jednak przedstawiciele opieki zdrowotnej przewidują, że w nie będzie w pełni przestrzegane przez najbliższe sześć miesięcy. Oznacza to, że obowiązkowym szczepieniom uczniowie rozpoczynający klasy 6 i 12 będą poddani dopiero w roku szkolnym 2015/2016.

Kongresmanka stanowa Joann Osmond z Gurnee, współsponsorka ustawy, przyznaje, iż nowe przepisy były konieczne, by przypominać rodzicom, że szczepionki przeciwko zapaleniu opon mózgowych są ogólnie dostępne.

− Przed laty nikt nie słyszał o tej chorobie − mówi Osmond. − Obecnie rozszerza się coraz bardziej. Obowiązek szczepień wprowadziliśmy wyłącznie dla bezpieczeństwa dzieci.

Niedawne epidemie zapalenia opon mózgowych na kampusach Princeton University of California w Santa Barbara znalazły się na czołówkach gazet. Jednemu ze studentów w Kalifornii lekarze zmuszeni byli amputować stopę.

Wybuch choroby w Chicago 2008 r. wywołał zachorowania u ponad 20 osób. Sześciu mieszkańców dzielnicy Austin zmarło, w tym dwoje nastolatków.

(ak)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks