Święta w Museum of Science and Industry z polskimi akcentami (WIDEO)

0

Chicagowskie rodziny będą mogły dochować tradycji i odwiedzić wystawę drzewek bożonarodzeniowych z całego świata w Museum of Science and Industry. Wśród ponad 40 drzewek odnajdziemy również polskie choinki z pięknymi kaszubskimi ozdobami. Zwiedzających obowiązuje reżim sanitarny lub mają opcję internetową. Zasady odwiedzania mogą się zmienić w każdej chwili.

Wystawę tworzy 40 drzewek reprezentujących różne kraje, w centrum wystawy, w rotundzie, stoi ponad 13-metrowa, najwyższa choinka.

Tradycja prezentowania drzewek świątecznych rozpoczęła się w 1942 roku od jednej choinki, ozdabianej każdego dnia na nowo przez 12 dni, tak, aby zaprezentować wszystkie kraje walczące u boku Ameryki podczas II wojny światowej.

REKLAMA

„Drzewko było hołdem złożonym aliantom w czasie wojny, ale symbolizowało też nadzieję w niepewnych czasach” – czytamy na stronie muzeum. „Łącząc w sobie tak wiele etnicznych zwyczajów świątecznych, pokaz przypomniał, że więcej jest tego, co nas łączy, niż dzieli”. Z podobnym przekazem muzeum przygotowało tegoroczną wystawę.

Przygotowujący wystawę specjaliści deklarują, że odwiedzając ją możemy zwiedzić świat – co teraz potrzebne jest bardziej niż kiedykolwiek – i równocześnie nauczyć się składania życzeń „wesołych świąt” w językach wszystkich krajów, które są reprezentowane strojnymi i symbolicznymi choinkami.

Polskie drzewko przygotował w tym roku Związek Harcerstwa Polskiego w Chicago przy wsparciu finansowym Legionu Młodych Polek. Na polskiej choince znajdują się ozdoby kaszubskie w siedmiu kolorach, reprezentujących legendę o Kaszubach. Więcej o tegorocznym drzewku pisać będziemy w weekendowym wydaniu „Dziennika Związkowego”.

Jeszcze w weekend Muzeum można odwiedzić zachowując zasadę dystansowania, bezwzględnie obowiązkowe jest również noszenie maski. Ze względu na postępujące restrykcje władz, zasady odwiedzania mogą się zmienić w każdej chwili. Wystawy Święta Bożego Narodzenia na całym świecie i Święta Światła czynne są w MSI od piątku 13 listopada do 3 stycznia 2021 roku. Osoby, które nie chcą lub nie mogą ze względów epidemicznych odwiedzić muzeum osobiście, mają opcję obejrzenia wystawy w Internecie. Bilety można zakupić na stronie muzeum www.msichicago.org/visit/tickets

(kk)