REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoŚwiąteczne życzenia z Apollo 8

Świąteczne życzenia z Apollo 8

-

45 lat temu James Lovell jr. i dwaj inni astronauci orbitując wokół Księżyca wysłali mieszkańcom Ziemi bożonarodzeniowe przesłanie. W tym czasie Stany Zjednoczone walczyły w Wietnamie, w całym kraju wybuchały zamieszki i protesty, a Amerykanie usiłowali uporać się z wewnętrznymi konfliktami politycznymi. Odczytując z pokładu Apollo 8 pierwsze 10 strof biblijnej Księgi Rodzaju astronauci sądzili, że ich przesłanie o pokoju i nadziei uspokoi skołatane dusze.

James_Lovell
James Lovell
fot.NASA/U.S. Naval Institute

W poniedziałek James Lovell wspólnie z gubernatorem Patem Quinnem w Museum of Science and Industry (muzeum nauki i przemysłu) uczcili pamięć historycznej misji kosmicznej. Kapsuła Apollo 8 mieści się w południowej części muzeum znanej jako Henry Crown Space Center. Podczas krótkiej ceremonii Lovell i Quinn mówili o świątecznym przesłaniu sprzed 45 lat (które obiegło  wówczas cały świat) i odtworzyli je z pomocą uczniów liceum Downers Grove North  i  ich rodziców.

REKLAMA

W 1968 roku Lovell, Frank Barman i William Anders odbyli pierwszą podróż wokół Księżyca. Astronauci wysłali na Ziemię zdjęcia Księżyca po czym jeden po drugim odczytali fragmenty Biblii i złożyli wszystkim ziemianom świąteczne życzenia.

Gubernator Quinn wspominał, że  jako chłopiec obserwował to wydarzenie z zapartym tchem. Dodał, że choć cytowanie Biblii mogło być nieco kontrowersyjne, to założeniem tej decyzji było namówienie ludzi do wzajemnego szacunku.

Podczas uroczystości były astronauta tłumaczył, jak doszło do czytania Księgi Rodzajów. Otóż początkowo astronauci chcieli napisać własne przemówienie. Nic im z tego nie wyszło, ponieważ wydarzenie było zbyt ważne. Zwrócili się z prośbą o pomoc do jednego z dziennikarzy, który  również nie był w stanie napisać czegoś, co mogłoby odzwierciedlić wzniosłość tego momentu. Dopiero żona reportera podpowiedziała, by przeczytali biblijną wersję stworzenia świata. „Po obejrzeniu Księżyca i Ziemi z tak wielkiej odległości cytat z Księgi Rodzajów wydawał się jak najbardziej na miejscu” − powiedział James Lovell jr.

(eg)  

REKLAMA

2102829715 views

REKLAMA

2102829948 views

REKLAMA

2104626340 views

REKLAMA

2102830091 views

REKLAMA

2102830191 views

REKLAMA

2102830300 views