REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Surowe kary za próbę kradzieży domu w aglomeracji Chicago

Surowe kary za próbę kradzieży domu w aglomeracji Chicago

-

Wysokie grzywny grożą w Chicago i okolicach oszustom za próbę zawłaszczenia cudzej nieruchomości przy pomocy sfałszowanego aktu własności. Rada powiatu Cook zawierdziła już odpowiednią ustawę, która weszła w życie w trybie natychmiastowym.

fot.Sarah Joy/auntjojo/Flickr
fot.Sarah Joy/auntjojo/Flickr

REKLAMA

Legislacja przewiduje kary od 5 tys. dol. za pierwsze przewinienie, 10 tys. dol. za drugie i 25 tys. dol. za trzecie. Choć prawo stanowe traktuje oszustwa nieruchomościowe za poważne przestępstwo (felony), rada powiatu Cook  wprowadziła w życie dodatkowe surowe kary, by  zniechęcić recydywistów.

Zatwierdzenie w urzędzie ksiąg wieczystych sfałszowanego aktu własności domu, czy innej nieruchomości kosztuje tylko 40 dolarów. Posługując się tak uwierzytelnionym dokumentem oszuści mogą odebrać prawowitemu właścicielowi dom. Na ten proceder,  o którym już wcześniej pisaliśmy w “Dzienniku Związkowym” narażeni są szczególnie seniorzy.

Przeważnie działalność oszustów dotyczy opuszczonych domów, ale niedawno posiadacz sfałszowego aktu własności został przyłapany na gorącym uczynku, gdy wtargnął do budynku, w którym mieszkała starsza kobieta. Z przerażeniem zobaczyła ona, że osobnik wymienia zamki i wezwała policję, która wyprowadziła mężczyznę. Inspektorzy z urzędu ksiąg wieczystych przy współpracy FBI oraz policji zgromadzili dowody przeciwko oszustowi, który kilka dni po incydencie został aresztowany.

Zdaniem Karen Yarbrough, szefowej urzędu ksiąg wieczystych w powiecie Cook, zawłaszczenie nieruchomości przy pomocy oszustwa i fałszerstwa jest łatwiejsze niż np. kradzież samochodu.

Choć podrobienie aktu własności i zawłaszczenie nieruchomości jest niezwykle łatwe, to w równie prosty sposób można  zabezpieczyć się przed oszustwem − uważa Yarbrough.  W tym celu należy odwiedzić portal urzędu ksiąg wieczystych  i zarejestrować się na bezpłatną usługę, oferowaną przez ten urząd: Free Property Fraud Alert http://www.cookcountypropertyfraudalert.com/.

Codziennie serwis ten weryfikuje status posiadłości. Jeśli okaże się, że  akt własności został zarejestrowany, natychmiast powiadamiany jest o tym właściciel, który może podjąć odpowiednie kroki uniemożliwiające oszustowi przejęcie nieruchomości.

Podobne programy chroniące właścicieli domów są dostępne w urzędach ksiąg wieczystych innych powiatów w Illinois. Jak twierdzi FBI, oszustwa dotyczące nieruchomości i pożyczek hipotecznych to najszybciej rozwijający się sektor  przestępstw majątkowych.

(ao)

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA