REKLAMA

2121610176 views

REKLAMA

2121610175 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoStanowy parlament przyjął nowe mapy okręgów wyborczych

Stanowy parlament przyjął nowe mapy okręgów wyborczych

-

Głosami Demokratów stanowy parlament zatwierdził we wtorek 31 sierpnia nowe granice okręgów legislacyjnych w Illinois. W ustawie ujęto opublikowane w sierpniu dane z ostatniego spisu powszechnego. Do głosowania doszło mimo obiekcji Republikanów. Zgodnie ze stanową konstytucją, granice okręgów ustalają parlamentarzyści partii posiadającej większość głosów.

Nowe mapy z granicami okręgów legislacyjnych, które Demokraci po raz pierwszy zamieścili w internecie w poniedziałek po południu na stronach: ilhousedems.com/redistricting/ oraz ilsenateredistricting.com/, mogą być obowiązujące w wyborach do obu izb parlamentu stanowego przez następną dekadę. Ustawa została przyjęta głosami Demokratów późnym wieczorem we wtorek 31 sierpnia i trafiła na biurko gubernatora Pritzkera do podpisu. 

REKLAMA

Na początku tego roku stanowa legislatura przegłosowała inną ustawę w sprawie nowych map legislacyjnych, która została podpisana przez gubernatora JB Pritzkera. Republikanie i latynoska organizacja ds. obrony praw obywatelskich złożyli pozwy sądowe, w których argumentowali, że mapy są niekonstytucyjne, ponieważ opierały się na szacunkach populacji sporządzonych w ramach American Community Survey, a nie ze spisu powszechnego z 2020 roku. 

Republikanie uważają, że wtorkowe głosowanie zostało niepotrzebnie przyspieszone, a mapy zostały „sporządzone za zamkniętymi drzwiami, aby utrzymać Demokratów przy władzy w legislaturze stanowej”. Politycy GOP mają nadzieję, że sędzia federalny zakwestionuje mapy okręgów i cały proces rozpocznie się od nowa. 

W stanowym parlamencie w Springfield nie odbyło się jeszcze głosowanie nad nowymi granicami okręgów kongresowych, ale w związku z utratą przez stan miejsc w Kongresie USA z powodu spadku populacji Illinois, oczekuje się, że dojdzie do likwidacji jednego z okręgów, uznawanego za republikański.

Illinois jest jednym z niewielu stanów, w których Demokraci w pełni kontrolują proces redystrybucji. Każdy stan posiada własne metody ustalania granic okręgów wyborczych. Na mocy konstytucji Illinois robi to partia mająca większość w parlamencie stanowym. W przeszłości, gdy republikanie dominowali w legislaturze, mapa polityczna wykreślana była tak, aby dać im przewagę w wyborach.

W Illinois podejmowano w przeszłości próby zreformowania obowiązującego systemu wyznaczania granic okręgów wyborczych, ale nigdy nie udało się sfinalizować starań mimo poparcia społecznego.

Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com

REKLAMA

2119622237 views

REKLAMA

2119622318 views

REKLAMA

REKLAMA

2121418668 views

REKLAMA

2119622377 views

REKLAMA

2119622426 views

REKLAMA

2119622461 views