REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Springfield. Republikanie niechętni prawom jazdy dla nielegalnych imigrantów

Springfield. Republikanie niechętni prawom jazdy dla nielegalnych imigrantów

-

Pomysł praw jazdy dla nieudokumentowanych imigrantów z Illinois spotkał się na stanowym Kapitolu z chłodnym przyjęciem republikańskich ustawodawców, którzy postrzegają go jako próbę zbicia politycznego kapitału i uleganie naciskom imigracyjnego lobby. Według pomysłodawców inicjatywy, poprawi ona bezpieczeństwo na drogach Illinois. W czwartek inicjatywa zyskała poparcie senackiej podkomisji. 

Highway Safety Coalition oraz aktywiści z proimigranckich organizacji od wtorku lobbują w Springfield na rzecz legislacji, która umożliwiłaby osobom nie posiadającym legalnego statusu imigracyjnego wyrobienie tymczasowego stanowego prawa jazdy.

REKLAMA

fot. Z tymczasowych praw jazdy skorzystałoby w Illinois około 250 tys. nielegalnych imigrantów

Pomysł spotkał się z pozytywnym przyjęciem wśród Demokratów z gubernatorem Patem Quinnem na czele. Republikańscy ustawodawcy w Springfield podchodzą jednak do niego z dużą rezerwą. Wielu z nich uważa, że nieudokumentowani imigranci nie powinni korzystać z takich samych przywilejów jak obywatele i legalni rezydenci, i z tego samego powodu nie chcą zgodzić się na przyjęcie legislacji. Prawa jazdy dla osób, które złamały amerykańskie przepisy imigracyjne będą według polityków GOP jasnym sygnałem dla innych, że łamanie prawa najzwyczajniej się opłaca.  Republikanie uważają także, że ulegając naciskom lobby reprezentującego rzesze nielegalnych imigrantów Demokraci chcą zbić polityczny kapitał, zyskując poparcie latynoskiego elektoratu w kolejnych wyborach.

To nie pierwszy raz kiedy propozycja praw jazdy dla nielegalnych imigrantów dyskutowana jest w Springfield. W 2007 roku projekt ustawy przyjęty został przez izbę niższą, lecz odrzucony w Senacie. Tym razem Demokratom udało się w czwartek pozytywnie zaopiniować projekt w senackiej podkomisji. Wszystko wskazuje na to, że podczas najbliższego głosowania legislacja zostanie przyjęta.

Jeżeli ustawa zostanie przegłosowana Illinois dołączy do bardzo wąskiego grona stanów (Waszyngtonu, Utah i Nowego Meksyku), które wydają swym mieszkańcom prawa jazdy bez względu na status imigracyjny.

Inicjatorzy ustawy, która zyskała do tej pory poparcie m.in. chicagowskiej rady miasta, przekonują że przyczyni się ona do poprawy bezpieczeństwa na drogach, wzrostu liczby ubezpieczonych kierowców i przyniesie dodatkowe wpływy do stanowej kasy. Szacuje się, że z tymczasowych praw jazdy tylko w stanie Illinois skorzystałoby około 250 tys. osób nie mających w uregulowanego statusu imigracyjnego. Do kasy Sekretarza Stanu wpłynęło by z tego tytułu około 3,7 mln dolarów.

Legislacja spotkała się także z pozytywnym przyjęciem wśród  wielu przedstawicieli organów ścigania. Podkreślają oni, że procedury karania nielegalnych imigrantów jeżdżących bez praw jazdy są niczym innym jak stratą czasu i pieniędzy. Wydawanie tymczasowych dokumentów zmniejszy ponadto liczbę przypadków ucieczki z miejsca wypadku, co według stróżów prawa zdarza się nagminnie.

Zobacz także: Illinois. Prawo jazdy dla nielegalnych imigrantów?

mp

20 KOMENTARZE

    • i ci jak ja, ktory pomimo nielegalnego statusu (tzw oczekujacy), ma prawo jazdy i co 4 lata je sobie odnawia bez zadnych problemow z usmiechem na twarzy.

    • czyli sa nielegalnie ale niczego juz nie oczekuja….wiec po co im prawo jazdy???????? oczekujacy- tacy jak ty maja prawa jazdy i je odnawiaja co 4 lata – dokladnie jak ty …..
      gubisz sie cieniasie….

    • wypierdku i wszo zarazem, jak nie umiesz czytac, to do podstawowki z powrotem, ale ci to jeszcze raz wyjasnie, nielegalni to “oczekujacy na zalegalizowanie pobytu, a “nieoczekujacy” to ci , ktorzy maja juz pobyt, czy to tak trudno zrozumiec,tym bardziej ze w poprzednim moim wpisie o “nielegalnym statusie” slowo”oczekujacy dodalem w ()(slownie w nawiasach).ale jak parafianin moze to zrozumiec, jak samo to slowo oznacza “ciemny” i “zacofany”.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks