REKLAMA

2118995462 views

REKLAMA

2118995461 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoZima w Illinois zbiera śmiertelne żniwo

Zima w Illinois zbiera śmiertelne żniwo

-

Fala dużych opadów śniegu i największego do 25 lat mrozu spowodowała w Illinois sześć ofiar śmiertelnych.

odsniezanie
fot.USAF photo gallery/Wikipedia

REKLAMA

W powiecie Will zmarł 62-letni i 63-letni mężczyzna. Obaj byli mieszkańcami Joliet i obaj zmarli podczas usuwania śniegu z własnych posesji. Ponadto lekarze Adwentist Bolingbrook Hospital stwierdzili w sobotę zgon 57-latka.

Na liście śmiertelnych ofiar zimy znalazł się także 48-letni chicagowianin i liczący 71-lat mieszkaniec Bloomington. Zmarli w niedzielę przytodśnieżaniu, jednakże przedstawiciele władz potwierdzili, że obaj w przeszłości cierpieli na schorzenia sercowe.

W poniedziałek zaś w miejscowości Pana w Illinois znaleziono leżące w śniegu ciało 64-latka. Mężczyzna nie żył. Patolog powiatowy ustalił, iż mężczyzna zmarł w wyniku wyziębienia oraz z powodów medycznych.

Największe oid 20 lat mrozy dają we znaki mieszkańcom środkowej części Stanów Zjednoczonych. Rekordy zimna notuje się także w stranach na północnym wschodzie, ale również w niektórych regionach ciepłego południa.

W poniedziałek w Chicago, w Memphis w stanie Tennessee, czy w Albany w stanie Nowy Jork było zimniej niż w Anchorage na Alasce. Według synoptyków silny mróz będzie utrzymywał się do środy. Władze kilku stanów, w tym także Illinois, ogłosilły stan klęski żywiołowej. Kolejne dzień zamknięte były szkoły i urzędy.

Za niemal syberyjskie mrozy odpowiedzialna jest arktyczna masa powietrza znad Kanady nazwana przez synpotyków “polar vortex”. Sytuacja porównywana jest do zimy z 1994 roku. Komicy amerykańscy już zmienili nazwy niektórych miast. Powstała więc Chiladelfia i Chiberia. To ostatnie to Chicago.

− Temperatury są grubo poniżej przeciętnych, a przy bardzo mroźnym, silnym wietrze temperatury odczuwalne (tzw. wind chill) są niespotykanie niskie i bardzo niebezpieczne” − powiedział Richard Barn, synoptyk z National Weather Center.

Ekstrmelane mrozy stanowią zagrożenie dla organizmu ludzkiego powodując hipotermię i odmrożenia.

Dr Beata Danek z Chicago ostrzega, że organizm wystawiony na niską temperaturę traci ciepło szybciej niż sam potrafi wytworzyć. Dłuższe przebywanie na zimnie prowadzi do utraty energii i śpiączki lub niebezpiecznego spadku temperatury ciała. Obniżka temperatury wpływa na pracę mózgu przez co ofiara ma kłopoty z poprawnym myśleniem i poruszaniem się. Hypotermia jest szczególnie niebezpieczna, bowiem ofiara mrozu nie wie co się z nią dzieje i nie może podjąć działań na rzecz podwyższenia temperatury ciała.

Ofiarą hipotermii najczęściej padają osoby starsze bez wystarczającej ilości pożywienia, ubrania lub ogrzewania, dzieci sypiające w zimnych pokojach oraz osoby przebywające na mrozie przez dłuższy czas, bezdomni, turyści czy myśliwi.

Oznaką hipotermii jest wyczerpanie, konwulsje, trzęsące się ręce, utrata pamięci, bełkotliwa mowa i omdlenia.

Osoby ekstremalnie wyziębione należy jak najszybciej przenieść do ciepłego pomieszczenia i, w razie potrzeby, zdjąć z niej mokre ubranie. Należy rozgrzewać jej ciało masując klatkę piersiową, kark, głowę i kończyny. Jeśli możliwe korzystając z elektrycznego koca. Wskazane jest podawanie ciepłych płynów, unikając napojów alkoholowych. W żadnym wypadku nie wolno podawać płynów osobie nieprzytomnej. Gdy temperatura ciała nieco się podniesie należy wyziębioną ofiarę opatulić w suchy, ciepły koc, w tym także kark i głowę i jak najszybciej zwrócić się o pomoc medyczną.

Z kolei osoby z odmrożeniami również należy bez zwłoki przenieść do ogrzewanego pomieszczenia. Nie wolno pozwolić, by ofiara chodziła na odmrożonej stopie czy palcach. Odmrożone części ciała najlepiej polewać ciepłą wodą. W żadnym wypadku nie wolno ich masować, co jeszcze bardziej mogłoby pogorszyć obrażenia. Wskazane jest, by jak najszybciej znaleźć pomoc lekarską. (ak)

REKLAMA

2118081444 views

REKLAMA

2118081578 views

REKLAMA

REKLAMA

2119877937 views

REKLAMA

2118081662 views

Kto pyta, nie błądzi

Sebastian Szmurło

Krystyna Tarchala

Władysław Świerczyński

REKLAMA

2118081734 views

REKLAMA

2118081800 views