REKLAMA

2130360253 views

REKLAMA

2130360252 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoŚmierć por. Gliniewicza: grupa zadaniowa w ogniu krytyki

Śmierć por. Gliniewicza: grupa zadaniowa w ogniu krytyki

-

Charles Joseph Gliniewicz fot.Lake County Sheriff’s Office
Charles Joseph Gliniewicz fot.Lake County Sheriff’s Office

George Filenko stoi od siedmiu tygodni na czele grupy zadaniowej powiatu Lake, która ma rozwiązać zagadkę śmierci porucznika Joe Gliniewicza. Od 1 września, gdy policjant z Fox Lake zginął od strzału z broni palnej, Filenko jest celem ostrej krytyki.

REKLAMA

Filenko i grupa zadaniowa, którą kieruje, ma ustalić przebieg wydarzeń, które doprowadziły do śmierci Gliniewicza. Wciąż nie wiadomo czy było to morderstwo, czy samobójstwo.

– Osobiście uczestniczyłem w dochodzeniach w sprawie wielu zabójstw. Ich liczba zbliża się do 200 – zapewnia Filenko. Przyznaje, iż w ciągu 10 lat dowodzenia grupami zadaniowymi udało się rozwiązać ok. 90 proc. spraw o zabójstwo.

Tymczasem od śmierci por. Gliniewicza niektórzy przedstawiciele organów ścigania kwestionują kwalifikacje Filenki. Wątpią, czy szef niewielkiego departamentu policji w liczącym 7,5 tys. mieszkańców Round Lake Park posiada wystarczające kompetencje do nadzorowania skomplikowanego śledztwa.

– Moim obowiązkiem jest pełnienie funkcji administratora i nadzorowanie operacji grupy zadaniowej, a także efektywne przydzielanie obowiązków zastępcom dowódcy, w każdym przypadku, którym się zajmujemy – mówi Filenko.

Przedstawiciele władz stanowych potwierdzają, że Filenko posiada certyfikat zezwalający na prowadzenie dochodzeń w sprawie zabójstw, choć ukończył niewielką liczbę kursów uprawniających do kierowania grupami zadaniowymi.

– Te kursy to ok. 2 proc. mojej historii szkolenia. Są pewne kursy zatwierdzone przez stan Illinois, które dają mi kwalifikacje do prowadzenia dochodzeń w sprawie zabójstw i ja je ukończyłem – tłumaczy zainteresowany.

Za pracę członków śledczej grupy zadaniowej płacą lokalne społeczności. Filenko został mianowany dowódcą grupy przez radę ds. organów ścigania powiatu Lake. Wszyscy inni członkowie grupy otrzymują regularne pensje z departamentów policji, w których są zatrudnieni.

Filenko zapewnia, że w grupie zadaniowej znajduje się kilkunastu oficerów, a każdy z nich posiada profesjonalny certyfikat uprawniający do uczestnictwa w policyjnych śledztwach.

– Krytyka wobec naszej grupy jest nieuprawniona, ale ją rozumiem. Opinia publiczna chciałaby natychmiastowego rozwiązania tej sprawy, ale w życiu nie zawsze jest to możliwe – twierdzi szef grupy. (ak)

REKLAMA

2126280434 views

REKLAMA

REKLAMA

2126280451 views

REKLAMA

REKLAMA

2128076771 views

REKLAMA

2126280461 views

REKLAMA

2126280465 views

REKLAMA

2126280469 views