REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoSłużby meteorologiczne potwierdziły 12 tornad w rejonie Chicago

Służby meteorologiczne potwierdziły 12 tornad w rejonie Chicago

-

Dwanaście tornad w aglomeracji Chicago w czasie poniedziałkowego derecho potwierdzili do czwartku specjaliści krajowych służb meteorologicznych (National Weather Service, NWS). 

Długotrwały kompleks burzowy, który powstał w poniedziałek na granicy Nebraski i Południowej Dakoty, przyniósł poważne szkody wyrządzone przez potężne wiatry w Illinois i Indianie. Najpowszechniejsze były proste, liniowe wiatry o prędkości 60-80 mil na godzinę (96 – 128 km na godzinę), dochodzenie NWS potwierdziło jednak wystąpienie aż 12 tornad na głównej linii burzy systemu meteorologicznego derecho. Przeszły one w północnym Illinois – w tym przez Chicago oraz południowe Wisconsin.

REKLAMA

W mieście najsilniejszy wiatr zanotowano w dzielnicy Logan Square – 91 mil na godzinę (144 km na godzinę), Cedar Point – 91 mil na godzinę (146 km na godzinę) i w okolicy lotniska Midway – 72 mile na godzinę (115 km na godzinę).

Najintensywniejsze tornado o szacunkowej sile wiatru 110 mil na godzinę (177 km na godzinę) nawiedziło okolicę Rogers Park na północy Chicago. Po zbadaniu szkód, NWS sklasyfikował zjawisko jako tornado EF-1 na pięciostopniowej skali (Enhanced Fujita, EF). Tornado miało szerokość trzech boisk piłkarskich i pozostawiło ścieżkę zniszczeń o długości trzech mil. Jest to 15. tornado w Chicago od czasu rozpoczęcia prowadzenia rejestru zjawiska. Silniejsze tornado niż to poniedziałkowe nawiedziło lotnisko O’Hare i Edison Park w 1976 roku.

Na północno-zachodnich przedmieściach, w pobliżu Rockford, ok. 2:30 pm przeszło słabsze i mniejsze tornado o sile EF-0 na odcinku 1,5 mili – w szczytowym momencie wiatr osiągnął prędkość 75 mil na godzinę (120 km na godzinę). Około godziny 2:47 ta sama superkomórka burzowa wytworzyła kolejne tornado EF-1 o podobnej sile wiatru, które przemierzyło 9,2 mili od Rockford do Kaledonii. NWS twierdzi, że obszar położony bezpośrednio na wschód od Rock Valley College i na zachód od North Perryville Road został poważnie uszkodzony powalonymi drzewami.

Kolejne tornado EF-1 zarejestrowano w południowo-wschodnim Marengo, blisko granicy powiatów McHenry i DeKalb. Wiatr o sile 95 mil na godzinę (152 km na godz.) spowodował zniszczenia na długości 5,7 mili na północny wschód od I-90, poważnie uszkadzając dom jednorodzinny. Tornada o podobnej sile wiatru wystąpiły również blisko Spring Grove na granicy powiatu Kenosha w Wisconsin, w Wheaton, Lombard/Villa Park, Ottawie, Yorkville i nieco słabsze EF-0 w Park Forest.

Derecho dokonał poważnych zniszczeń na całym obszarze występowania. Silny wiatr pozrywał linie energetyczne, fragmenty dachów i powalił drzewa. Chicagowska straż pożarna informowała o licznych pożarach spowodowanych właśnie uszkodzeniem linii wysokiego napięcia. Na miejski numer 311 dokonano ponad 8800 zgłoszeń dotyczących powalonych drzew, awarii sygnalizacji świetlnej i innych uszkodzeń spowodowanych przez burzę, natomiast numer alarmowy 911 otrzymał około 560 zgłoszeń dotyczących przewodów wysokiego napięcia, które zostały zerwane i leżą ulicach. Sama awaria prądu w najgorszym momencie dotknęła ponad 800 tys. odbiorców elektrowni ComEd. W czwartek rano bez prądu ciągle pozostawało około 150 tys. użytkowników, a ComEd informował, że w terenie przez całą dobę pracuje 800 załóg, kolejnych 1200 przybyło na pomoc ze Wschodniego Wybrzeża. Firma szacuje, że niektóre szkody mogą być naprawiane dopiero w sobotę. Z powodu zalegających na ziemi linii wysokiego napięcia i powalonych drzew wiele odcinków dróg było w poniedziałek, wtorek i środę nieprzejezdnych. Ulewa spowodowała także lokalne podtopienia.

Swoje straty po derecho szacowali również farmerzy, których uprawy kukurydzy i soi zostały zniszczone w poniedziałek. Być może na terenach uprawnych zostanie ogłoszona klęska żywiołowa.

NWS nadal przygląda się zjawiskom zarejestrowanym przez meteorologów i mieszkańców, ostateczny bilans burzowego poniedziałku może się więc zmienić. Kategorie EF0 i EF1 – na pięciostopniowej skali Enhanced Fujita – oznaczają tornada „o słabej sile” o prędkościach wiatru odpowiednio od 65 do 85 i 86 do 110 mil na godzinę.

(kk)

Grafiki: National Weather Service Chicago/Twitter

REKLAMA

2097924784 views

REKLAMA

REKLAMA

2097925017 views

REKLAMA

2099721409 views

REKLAMA

2097925160 views

REKLAMA

2097925261 views

REKLAMA

2097925371 views