REKLAMA

2126834457 views

REKLAMA

2126834456 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoSkarbnik ostrzega gubernatora: ciągle można uniknąć katastrofy finansowej

Skarbnik ostrzega gubernatora: ciągle można uniknąć katastrofy finansowej

-

Biuro gubernatora Illinois w kapitolu w Springfield fot.Dariusz Lachowski

Skarbnik stanu Illinois Michael Frerichs zaapelował do gubernatora Bruce’a Raunera, by współpracował z władzami stanu i zaakceptował budżet zatwierdzony przez legislaturę. Zwrócił się też do gubernatora, by podjął konieczne kroki w celu uniknięcia obniżki notowań kredytowych do poziomu śmieciowego, bo taki spadek spowodowałby katastrofę finansową w Illinois.

REKLAMA

W liście otwartym do gubernatora Raunera skarbnik Frerichs stwierdził, że gubernator powinien podpisać ustawę zapewniającą fundusze szkołom, spłacić część zadłużeń stanu oraz udać się do Nowego Jorku, by tam osobiście spotkać się i porozmawiać z przedstawicielami firm ratingowych, i przekonać ich, że Illinois wydobędzie się z kryzysu.

Frerichs zachęcał też Raunera do współpracy z nim i rewidentem stanu Susaną Mendozą na rzecz rozwiązania fiskalnych problemów Illinois i zapobieżenia obniżce notowań kredytowych do poziomu śmieciowego.

Przypomnijmy, że parlament stanowy przyjął budżet Illinois poprzez obalenie weta Raunera po dwóch latach bezprecedensowego braku budżetu i po dwóch latach ostrej przepychanki politycznej między republikańskim gubernatorem a demokratami. Zaraz po wejściu w życie ustawy budżetowej 6 lipca Rauner potępił legislatorów i skrytykował nowy plan finansowy stanu.

Zdaniem Frerichsa, bez poparcia Raunera dla budżetu, Illinois wciąż jest zagrożone spadkiem notowań kredytowych do poziomu śmieciowego, a skutkiem obniżki byłby wzrost już i tak bardzo wysokiego, lichwiarskiego oprocentowania pożyczek, bez których stan nie może funkcjonować. Brak finansowania byłby równoznaczny z katastrofą finansową i paraliżem gospodarki stanu.

Jak stwierdził Frerichs, postawa gubernatora Raunera sygnalizuje agencjom ratingowym, że nie wdroży on w życie ustawy budżetowej i przez to zachęci je do obniżki notowań.

Dwie firmy wystawiające oceny zdolności kredytowych – Fitch Ratings oraz Standard&Poor – przyjęły w ubiegłym tygodniu z zadowoleniem przegłosowanie budżetu i podwyżki podatku dochodowego w Illinois, ale trzecia, Moody’s Investors Service, zagroziła obniżką notowań z uwagi na pogłębiający się konflikt polityczny, który uniemożliwia podjęcie konstruktywnych rozwiązań problemu zadłużeń.

Według Moody’s, podwyżka podatków przyniesie Illinois tylko 5 mld dol. w skali rocznej, gdy tymczasem stan zalega ze spłatami rachunków na kwotę 14,7 mld dol., a niedobory w systemie emerytalnym pracowników administracji stanu sięgają astronomicznej kwoty 130 mld dolarów.

(ao)

2 KOMENTARZE

  1. Wypowiedź skarbnika jest szczera i jasna. Gubernator powinien przystąpić do rządzącej mafii demokratyczno-związkowej. Innego wyjaśnienia nie ma. Żadne reformy dot. oszczędności budżetowych nie są planowane. Może w przyszłości bo bankructwie całego Stanu, ale pan Madigan i jemu podobni będą korzystać już wtedy z “zasłużonych” emerytur.

REKLAMA

2120989126 views

REKLAMA

REKLAMA

2120989156 views

REKLAMA

REKLAMA

2122785478 views

REKLAMA

2120989169 views

Jagodzianki z kruszonką

Smutek olimpijski

Wychować syna

REKLAMA

2120989179 views

REKLAMA

2120989184 views