REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoSenatorowie z Illinois chcą dochodzenia ws. chaosu na lotniskach

Senatorowie z Illinois chcą dochodzenia ws. chaosu na lotniskach

-

Senator Dick Durbin fot.Michael Reynolds/EPA
Senator Dick Durbin fot.Michael Reynolds/EPA

Demokratyczni senatorowie z Illinois Tammy Duckworth i Dick Durbin domagają się dochodzenia przeciwko Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Department of Homeland Security, DHS) , który nie zastosował się do decyzji sędzi, wstrzymującej częściowo dekret prezydenta Trumpa ws. tymczasowego zakazu wjazdu do USA obywateli siedmiu muzułmańskich krajów.

REKLAMA

Senatorzy w liście skierowanym w niedzielę wieczorem do Inspektora Generalnego Johna Rotha żądają dochodzenia obejmującego zarówno DHA, jak i Urząd Celny i Straży Granicznej (U.S. Customs and Border Protection, CBP).

Według senatorów wprowadzenie w życie dekretu prezydenta odbyło się „chaotycznie” i wzbudziło poważne obawy co do tego, czy pieniądze podatników przełożyły się na podniesienie bezpieczeństwa kraju.

„Konstytucja Stanów Zjednoczonych znaczy naprawdę niewiele, jeśli agenci organów bezpieczeństwa ją lekceważą” – napisali Tammy Duckworth i Dick Durbin.

W liście przywołano przykład lotniska O’Hare, gdzie zatrzymano posiadaczy zielonych kart i przetrzymywano ich przez wiele godzin, bez możliwości skorzystania z porady prawnej. Senatorowie oskarżają także agentów DHS i CBP, że pomimo częściowego wstrzymania dekretu prezydenta decyzją sędzi, nie zastosowali się oni do wynikających z tej decyzji procedur.

Dekret Trumpa ostro skrytykował też m.in. lider demokratycznej mniejszości w Senacie Chuck Schumer. Wyraził on przekonanie, że restrykcje czynią Amerykanów mniej humanitarnymi i mniej bezpiecznymi. Zażądał od Trumpa unieważnienia tych restrykcji. Zapowiedział też złożenie przez demokratów projektu ustawy uchylającej prezydencki dekret.

Dekret zawiesza do odwołania przyjmowanie uchodźców z Syrii, a uchodźców z innych krajów – na 120 dni. W tym czasie władze USA mają sprawdzić, z których krajów uchodźcy stanowią najmniejsze ryzyko. Dekret przewiduje także wstrzymanie przez 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem. Dotyczy to obywateli Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu. (tz), (PAP)

2 KOMENTARZE

REKLAMA

2122996362 views

REKLAMA

REKLAMA

2122996379 views

REKLAMA

REKLAMA

2124792699 views

REKLAMA

2122996389 views

REKLAMA

2122996395 views

REKLAMA

2122996399 views