REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Sąd powoła specjalnego prokuratora ws. Smolletta

Sąd powoła specjalnego prokuratora ws. Smolletta

-

Sędzia zdecydował o powołaniu specjalnego prokuratora do zbadania, czy wystąpiły nieprawidłowości w sprawie Jussiego Smolleta, która toczyła się w Chicago. W marcu aktor został oczyszczony z zarzutów składania fałszywych zeznań i sfingowania napadu na samego siebie w zamian za grzywnę i pracę społeczną. Wywołało to liczne protesty i wytoczenie procesu cywilnego przez miasto.

Zgodnie z orzeczeniem sędziego Michaela Toomina z piątku 21 czerwca specjalny prokurator przeprowadzi niezależne śledztwo, w którym zbada przebieg wydarzeń oraz działania wszystkich urzędników zaangażowanych w sprawę. Specjalny prokurator ma władzę do ponownego otwarcia sprawy Smolletta, jeżeli uzna, że istnieją ku temu podstawy. Zdaniem sędziego, prokurator Kim Foxx, która odsunęła się od sprawy na wczesnym etapie, nie miała prawa przekazać odpowiedzialności za nią swojemu asystentowi.

REKLAMA

Do domniemanego rasistowskiego i homofobicznego napadu na aktora Jussiego Smolletta miało dojść 29 stycznia. Kontrowersyjna sprawa przyciągnęła uwagę lokalnych i krajowych mediów. Gwiazdor serialu „Imperium” został oskarżony o składanie fałszywych zeznań i sfingowanie napadu na samego siebie. Przyznający się do homoseksualizmu czarnoskóry aktor miał w ten sposób przyciągnąć uwagę opinii publicznej. Ostatecznie prokuratura oddaliła zarzuty przeciwko Smollettowi w zamian za przepadek kaucji w wysokości 10 tys. dol. i prace społeczne.

Władze Chicago wytoczyły aktorowi proces cywilny, w którym domagają się pokrycia kosztów policyjnego śledztwa ws. ataku. Początkowo domagano się sumy 130 tys. dolarów, lecz po upływie kwietniowego terminu zapłaty suma ta znacznie wzrosła.
(jm, gd)

fot.TANNEN MAURY/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Obraźliwe słowo

Po linie na randkę

Śmierć przyszła nocą

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks