REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Rodzina postrzelonych w Waukegan domaga się sprawiedliwości

Rodzina postrzelonych w Waukegan domaga się sprawiedliwości

-

Rodzina postrzelonej przez policjanta afroamerykańskiej pary domaga się sprawiedliwości odnośnie zdarzenia, w wyniku którego zmarł 19-letni Marcellis Stinnette, a ciężko ranna została 20-letnia Tafarra Williams. W czwartek przez Waukegan przeszedł w proteście marsz zorganizowany przez bliskich pary.

Protestujący maszerowali od miejsca zdarzenia do posterunku policji. Zebrani domagali się wyjaśnienia wszystkich okoliczności zdarzenia, a marsz był wyrazem wsparcia dla żądającej sprawiedliwości rodziny Stinnette’a i Williams. Upubliczniono nagranie ze szpitala z wypowiedzią kobiety postrzelonej w żołądek i rękę. Williams stwierdziła w nagraniu, że zostałaby zabita, gdyby nie uniosła rąk w geście poddania oraz że ona i jej chłopak zostali ostrzelani bez przyczyny, miała ważne prawo jazdy, a policjant nie oznajmił aresztowania.

Według oświadczenia policji, sytuacja rozpoczęła się zgłoszeniem o podejrzanym samochodzie na chwilę przed północą we wtorek 20 października. Rodzina twierdzi, że para siedziała w samochodzie pod domem matki Williams. Policja oświadczyła, że kiedy policjant chciał zbadać sytuację, samochód odjechał. Ten sam pojazd został zlokalizowany przez policję nieco później w innym rejonie miasta. Policjant wysiadł z radiowozu i podchodził pieszo w kierunku samochodu, gdy – jak poinformowała policja w oświadczeniu – samochód zaczął „cofać”.

Policjant wystrzelił w kierunku samochodu z broni półautomatycznej, raniąc Stinnette’a i Williams. Jak twierdzi policja, policjant-Latynos, z 5-letnim doświadczeniem w siłach zbrojnych, wystrzelił z „obawy o swoje bezpieczeństwo”.

Świadek zdarzenia twierdzi, że kobieta na wezwanie policji zatrzymała samochód, była wyraźnie przestraszona. Miała unieść ręce do góry i krzyczeć, dlaczego policjant ma broń. Kobieta została wylegitymowana, wg świadków – przepraszała za ruch samochodem, mówiąc do policjanta: „nie chciałam cię przejechać”.

Śledztwo w sprawie strzelaniny wszczął specjalny oddział Policji Stanowej Illinois – Public Integrity Task Force. Wyniki dochodzenia przekazane będą prokuratorowi stanowemu powiatu Lake Michaelowi Nerheimowi. Jak stwierdził prokurator, policja stanu Illinois przeprowadzi dochodzenie na własną rękę, a Departament Policji Waukegan nie będzie odgrywał w nim żadnej roli.

Burmistrz Waukegan Sam Cunningham wezwał świadków zdarzenia do zgłoszenia się do policji stanowej. Policjanci w Waukegan noszą kamery osobiste (body cameras). Nagranie z kamer nie zostało upublicznione do piątku 23 października. Dwóch policjantów zostało umieszczonych na urlopie administracyjnym.

Matka Williams nie dowierza w policyjną relację ze zdarzenia. Rodzina zatrudniła adwokata.

(kk)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks