REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoRobot dowiezie zamówienie z restauracji na kampusie UIC

Robot dowiezie zamówienie z restauracji na kampusie UIC

-

Roboty będą wkrótce dowozić zamówienia z okolicznych restauracji studentom oraz mieszkańcom okolicy kampusu Uniwersytetu Illinois w Chicago (UIC). Komitet rady miejskiej zatwierdził rozszerzenie programu pilotażowego, który zrodził się w czasie pandemii.

Dla studentów UIC pomysł nie jest zupełnie nowy. Już w 2021 r. w czasie pandemii na części kampusu studenci mogli zamawiać posiłki dostarczane przez roboty.

REKLAMA

Teraz obsługująca program estońska firma Starship Technologies, mająca siedzibę w San Francisco, otrzymała pozwolenie na wprowadzenie dwuletniego programu pilotażowego na większym obszarze – od ulicy Halsted na wschodzie do Ogden na zachodzie i od Roosevelt Road na południu do autostrady Eisenhowera na północy.

Roboty mogą poruszać się tylko po chodnikach i przejściach dla pieszych i tylko z prędkością do 4 mil na godzinę. Zdaniem producentów, są wyjątkowo bezpieczne i dużo bardziej cierpliwe niż wielu kierowców dowożących jedzenie.

Użytkownicy muszą najpierw ściągnąć aplikację na swój smartfon. Aby zamówić jedzenie, należy zapłacić za nie telefonem i wpisać swoją dokładną lokalizację – mieszczącą się w granicach programu pilotażowego. Następnie zamawiający może śledzić w telefonie drogę przebywaną przez robota.

Gdy robot dostawca dotrze do celu, zamawiający może odblokować swoim telefonem ciepłą lub zimną komorę i odebrać swoje zamówienie.

Władze uczelni zachwalały dotychczasowe funkcjonowanie programu, zwłaszcza w czasie pandemii, na kampusie liczącym 34 tysiące osób. Ich zdaniem, roboty okazały się bezpieczne, niezawodne, a procedury sanitarne związane z żywnością zostały zachowane. Maszyny zyskały sobie również sympatię studentów.

Niektórzy zwracają uwagę, że dostawy zamówień robotami na dłuższą metę mogą okazać się bardziej ekonomiczne i bezpieczne od tradycyjnych.

Na kampusie UIC 20 robotów realizuje obecnie około stu zamówień tygodniowo. Jeżeli rozszerzenie programu pilotażowego zostanie przegłosowane przez radę miejską w pełnym składzie, w okolicy pojawi się dziesięć dodatkowych robotów.

O ile studenci są podekscytowani futurystycznymi dostawcami zamówień, niektórzy właściciele restauracji zachowują sceptycyzm wobec wynalazku. Zwracają uwagę, że robot nie wejdzie po schodach czy też nie wjedzie windą wprost pod drzwi zamawiającego.

Illinois Restaurant Association zapewnia z kolei, że dostawy jedzenia robotami mają być ściśle regulowane, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa żywności.

Joanna Marszałek

j.marszalek@zwiazkowy.com

REKLAMA

2100318391 views

REKLAMA

REKLAMA

2100318624 views

REKLAMA

REKLAMA

2102115016 views

REKLAMA

2100318767 views

REKLAMA

2100318868 views

REKLAMA

2100318978 views