REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Rittenhouse będzie sądzony w Wisconsin

Rittenhouse będzie sądzony w Wisconsin

-

Sędzia odrzucił w piątek 30 października wniosek adwokatów Kyle’a Rittenhouse’a o pozostawienie klienta w Illinois i zarządził ekstradycję do Wisconsin. 17-latek oskarżony jest o zabicie dwóch demonstrantów i ranienie trzeciego w Kenoshy. W poniedziałek 2 listopada w sądzie w Kenoshy miało się odbyć wstępne przesłuchanie w sprawie.

Sędzia Paul Novak stwierdził, że jego rolą nie jest weryfikowanie winy nastolatka, a decyzja, czy powinien stanąć przed sądem w Wisconsin. Wykonana już ekstradycja Rittenhouse’a do Wisconsin jest następstwem piątkowej rozprawy i skutkiem nakazu wydanego przez sędziego.

Prawnik Rittenhouse’a podczas piątkowej rozprawy podnosił kwestię błędów w dokumentach ekstradycyjnych nastolatka. Sędzia Novak oddalił tę argumentację.

Najpoważniejszym zarzutem wobec Rittenhouse’a w Wisconsin jest umyślne zabójstwo pierwszego stopnia dwóch osób, za co grozi mu kara dożywotniego więzienia. Nastolatek jest również oskarżony o usiłowanie zabójstwa, ponieważ ciężko ranił trzeciego demonstranta, a także o wykroczenie polegające na posiadaniu broni palnej przez nieletniego. Prawnicy Rittenhouse’a utrzymują, że chłopak działał w samoobronie.

Wydarzenia, których dotyczy sprawa, rozegrały się 25 sierpnia, dwa dni po tym, jak biały policjant próbujący aresztować czarnoskórego Jacoba Blake’a postrzelił go siedmiokrotnie w plecy. Nagranie zdarzenia wywołało oburzenie i trwające kilka dni protesty i zamieszki. Kyle Rittenhouse, uzbrojony w karabin AR-15, patrolował wtedy ulice pełne demonstrantów. Postrzelił śmiertelnie dwie osoby i ranił trzecią. W ręce policji oddał się dzień po wydarzeniach w rodzinnej miejscowości Antioch, leżącej zaledwie 10 mil (16 km) od Kenoshy, ale w stanie Illinois.

W poniedziałek 2 listopada w sądzie w Kenoshy miało się odbyć wstępne przesłuchanie w sprawie. Rittenhouse miał usłyszeć zarzuty.

(kk)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks