REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoRestore Illinois – stopniowe powracanie do normalności

Restore Illinois – stopniowe powracanie do normalności

-

Gubernator J. B. Pritzker ogłosił we wtorek opracowany przez jego administrację pięciofazowy plan pn. Restore Illinois, dotyczący zdrowia publicznego oraz ponownego otwarcia stanowej gospodarki i stopniowego łagodzenia ograniczeń wprowadzonych w marcu w związku z pandemią koronawirusa. Niektórzy legislatorzy chcą modyfikacji planu i szybszego uruchomienia lokalnych gospodarek.

Wraz z wprowadzeniem z początkiem maja zmodyfikowanego nakazu pozostania w domu i obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych, Illinois weszło w fazę drugą planu przedstawionego przez gubernatora Pritzkera. Podjęcie decyzji dotyczących stopniowego znoszenia ograniczeń i wznowienia życia gospodarczego oraz społecznego, gubernator uzależnił od rezultatów testowania na koronawirusa. Na każdym etapie planu kolejne biznesy będą mogły wznawiać działalność, a liczba ludzi przebywających jednocześnie w jednym miejscu będzie się powiększać.

REKLAMA

Zgodnie z tym pięciofazowym planem cztery różne regiony Illinois, wytyczone pod kątem dostępu do opieki zdrowotnej, będą mogły niezależnie przechodzić do kolejnych etapów ożywiania gospodarki i życia społecznego, o ile zostaną spełnione określone przez administrację gubernatora wymogi. Te regiony to: północno-wschodnie Illinois (northeast), północno-środkowe (north-Central), środkowe (central) i południowe (south).

Każdy region obejmuje 11 sektorów ratownictwa medycznego, które będą informować o planach ponownego otwarcia gospodarki. Aby aktywować kolejną fazę planu, biuro gubernatora i stanowy Departament Zdrowia Publicznego (IDPH) przeanalizują dane, aby sprawdzić, czy cele zostały osiągnięte.

Według planu w północno-wschodnim Illinois (northeast) znalazły się całe powiaty albo ich część. I tak sektor 11 obejmuje część powiatu Cook, sektor 8 – powiat DuPage i część powiatu Cook, sektor 9 – powiat Kane, McHenry oraz część powiatów Cook, Kendall i Lake, sektor 10 – część powiatów Cook i Lake, sektor 7 – część powiatów Cook, Grundy, Kankakee, Kendall i Will.

Gubernator zaznaczył, że poszczególne regiony Illinois do kolejnych faz przechodzić będą pod ścisłym nadzorem Departamentu Zdrowia Publicznego, a w razie wzrostu zachorowań równie możliwe jest cofnięcie się do wcześniejszej fazy. Pritzker zaapelował do mieszkańców o cierpliwość i współpracę, argumentując, że jego decyzje oparte są na faktach i analizach naukowych.

Niektórzy burmistrzowie krytykują podział na regiony, zarzucając gubernatorowi, że ich miasta zostały zgrupowane z obszarami gęsto zaludnionymi, takimi jak Chicago, gdzie liczba zakażeń jest statystycznie wyższa. „Po prostu doświadczamy COVID-19 w innym tempie niż Chicago”- powiedział burmistrz Naperville Steve Chirico.

Bez względu na przedstawiony przed gubernatora plan, restrykcje w swoim mieście planuje znieść w piątek burmistrz 23-tysięcznej East Peorii położonej w środkowej części Illinois. „Problem dotyczy gospodarki i jest druzgocący. Nikt o tym nie mówi” – powiedział burmistrz John Kahl, zapowiadając otwarcie lokalnej gospodarki. Gubernator Pritzker ostrzegł właścicieli firm w East Peorii, że mogą stracić licencje stanowe, a nawet ubezpieczenie, jeżeli nie będą się stosować do obowiązującego w całym Illinois rozporządzenia.

Przywódca republikanów w stanowym parlamencie Jim Durkin skrytykował plan gubernatora, zarzucając mu pominięcie w jego przygotowaniu głosu ustawodawców. Republikanie nalegają, aby stanowi parlamentarzyści zebrali się i obie strony mogły przedyskutować, a następnie przegłosować nowy plan. Demokratyczny przewodniczący stanowej Izby Reprezentantów Mike Madigan powiedział, że nie jest przekonany, czy zwoływanie obrad byłoby bezpieczne dla ustawodawców i ich personelu i w ogóle dla społeczeństwa..

Pięć faz planu Restore Illinois

Faza pierwsza (rapid spread). Na tym etapie w związku z szybkim rozprzestrzenianie się zakażeń koronawirusem i rosnącą liczbą pacjentów chorych na COVID-19 przyjętych do szpitali obowiązuje nakaz stay-at-home, pozostania w domu i dystansowania społecznego. Tylko istotne dla funkcjonowania stanu firmy pozostają otwarte. Każdy z regionów Illinois, który już doświadczył tej fazy, może do niej wrócić w przypadku wzrostu zakażeń.

Faza druga (flattening). Wraz ze spłaszczaniem się krzywej przyrostu zachorowań na COVID-19, spadkiem wskaźnika infekcji oraz liczby pacjentów przyjętych do szpitali, obowiązuje zmodyfikowany nakaz pozostania w domu i obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach, w których niemożliwe jest utrzymanie odległości sześciu stóp od innych. Na tym etapie zamknięte wcześniej sklepy detaliczne mogą wydawać zamówiony przez klientów towar w drzwiach albo dostarczać go do domu. Mieszkańcy, przy stosowaniu się do obowiązujących restrykcji, mogą korzystać z pól golfowych, pływania łódką i wędkowania. Otwarte są niektóre parki stanowe. Zgodnie z wytycznymi zawartymi w zmodyfikowanym nakazie stay-at-home możliwe są zgromadzenia z udziałem maksymalnie 10 osób, przy zachowaniu dystansowania społecznego. Każdy z regionów Illinois wszedł w fazę drugą wraz z początkiem maja, ale możliwy jest powrót do pierwszej, jeśli dojdzie do gwałtownego wzrostu zakażeń. Przejście do kolejnej fazy możliwe będzie, gdy wskaźnik testów potwierdzających zakażenie koronawirusem będzie utrzymywał się na poziomie 20 procent albo poniżej i nie dojdzie do wzrostu przyjęć do szpitali przez 28 dni.

Faza trzecia (recovery). Stan przejdzie do tej fazy przy dalszym spadku wskaźnika infekcji wśród testowanych osób oraz liczby pacjentów przyjętych do szpitala. Na tym etapie w dalszym ciągu możliwe są zgromadzenia z udziałem maksymalnie 10 lub mniej osób. Normą jest zakrywanie ust i nosa oraz dystansowanie społeczne w miejscach publicznych. Restauracje i bary w dalszym ciągu mogą realizować tylko dowóz zamówień do klientów i ich odbiór przy ,,drive through”. Zakłady fryzjerskie i kosmetyczne są otwarte, ale muszą przestrzegać ścisłych wytycznych wydanych przez stanowy Departament Zdrowia Publicznego (IDPH). Kluby fitness mogą prowadzić indywidualne zajęcia oraz grupowe na zewnątrz. Placówki medyczne i gabinety lekarskie są otwarte. Na tym etapie wszystkie sklepy są otwarte, ale obowiązuje limit klientów oraz inne środki bezpieczeństwa ustalone przez IDPH, w tym zakrywanie ust i nosa. Pod nadzorem stanowej służby zdrowia, przy ograniczonej liczbie uczestników, wznowiona jest praca placówek opieki nad dziećmi, w tym letniej.

Faza czwarta (revitalization). Na tym etapie możliwe są zgromadzenia z udziałem 50 osób i mniej, otwieranie restauracji i barów, szkół i przedszkoli pod ścisłym nadzorem Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Illinois (IDPH). Zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, kluby fitness są otwarte, ale obowiązuje ustalony przez IDPH limit klientów korzystających w jednym czasie z ich usług. Podobne regulacje obowiązywać będą w kinach, teatrach czy mniejszych salach widowiskowych. Wszystkie sklepy są otwarte, ale obowiązują dalsze środki bezpieczeństwa ustalone przez IDPH, w tym limit klientów.

Faza piąta (Illinois restored). Przejście do tej ostatniej fazy nakreślonej w planie gubernatora, czyli całkowitego ożywienia gospodarki stanu Illinois do sytuacji sprzed pandemii koronawirusa, będzie możliwe w przypadku dostępnej szczepionki czy skutecznych metod leczenia COVID-19. Gospodarka na tym etapie jest w pełni otwarta z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Konwencje, festiwale i duże imprezy są dozwolone. Wszystkie zakłady produkcyjne, firmy, szkoły i miejsca rekreacji będą ponownie otwarte dzięki nowym wytycznym i procedurom bezpieczeństwa.

W świetle dotychczasowych statystyk wciąż dużej liczby zachorowań i zgonów oraz braku skutecznych medycznych metod zwalczania patogenu gubernator Prtitzker stwierdził, że faza piąta jest kwestią bardzo odległej przyszłości.

Szczegółowy opis planu Restore Illinois wraz mapkami został opublikowany na stanowej stronie internetowej coronavirus.illinois.gov.

Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com

Zdjęcia/ilustracje: coronavirus.illinois.gov

REKLAMA

2097751553 views

REKLAMA

REKLAMA

2097751787 views

REKLAMA

REKLAMA

2099548179 views

REKLAMA

2097751930 views

REKLAMA

2097752031 views

REKLAMA

2097752141 views