REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Republikanie krytykują zatrudnianie z klucza partyjnego

Republikanie krytykują zatrudnianie z klucza partyjnego

-

fot.Éovart Caçeir/Wikipedia
fot.Éovart Caçeir/Wikipedia

Rozdawanie posad z partyjnego klucza znalazło się w ogniu krytyki republikańskich ustawodawców i samego gubernatora Bruce’a Raunera. Demokraci, mający większość w obu izbach, krytykują inicjatywy legislacyjne przedstawione przez parlamentarzystów opozycji. 

REKLAMA

Republikanie z Senatu Illinois proponuja ustawę, która ograniczyłaby przyjmowanie do pracy w agencjach stanowych z powodów politycznych. Zwolennicy regulacji wskazują na nadużycia w polityce zatrudnieniowej w Departamencie ds. Transportu Illinois (Illinois Department of Transportation, IDOT) podczas rządów poprzednich gubernatorów.

Nieprawidłowości wykazał raport niezależnych ekspertów sporządzony na polecenie sądu federalnego. Okazało się na przykład, że  w nagrodę za działalność polityczną przyjmowano do pracy na posady wymagające kwalifikacji; tymczasem osoby zatrudniane takich kwalifikacji nie miały.  Dodatkowo osoby przyjęte do pracy z  partyjnego klucza chroniono przed zwolnieniem − na wypadek zmiany kierownictwa − zapisując je do związków zawodowych.

Wnioskodawczynią ustawy (SB 981) jest senator stanowa Karen McConnaughay z St. Charles. Republikanka twierdzi, że należy wyeliminować zatrudnianie w związku z działalnością partyjną, a także zlikwidować ochronę związków zawodowych.

Jednak demokratyczni parlamentarzyści twierdzą, że ustawa nie tylko nie zmniejszy, ale wręcz zwiększy zatrudnienie dyktowane przynależnością polityczną, a równocześnie ograniczy znaczenie związków zawodowych, co będzie niekorzystne dla większości pracowników administracji stanu.

Ustawa ma niewielkie szanse na zatwierdzenie, ponieważ demokraci mają zdecydowaną większość głosów w stanowym Senacie i Izbie Reprezentantów.

(ao)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks