0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoRekordowe odszkodowanie 10 mln dol. dla torturowanego przez chicagowską policję

Rekordowe odszkodowanie 10 mln dol. dla torturowanego przez chicagowską policję

-

Decyzją rady miasta Chicago podatnicy zapłacą 10 mln dol. odszkodowania skazanemu za zbrodnię, której nie popełnił, a do której przyznał się w wyniku torturowania przez policję. Jest to jedno z największych odszkodowań przyznanych  w związku z tortutowaniem podejrzanych w latach 80. na komendzie nr 2 przez jej ówczesnego szefa Jona Burge´a i jego podwładnych.

Eric Caine fot. Illinois Department of Corrections Jon Burge fot. jailjonburge.org.jpg
Eric Caine fot. Illinois Department of Corrections Jon Burge fot. jailjonburge.org.jpg

47-letni Eric Caine spędził więcej niż połowę swojego życia w więzieniu, po tym, jak pod wpływem tortur przyznał się do zabójstwa dwóch osób, choć był niewinny. Jak wspomina poszkodowany, był bity po głowie tak mocno, że stracił słuch w jednym uchu.

REKLAMA

Po wypłaceniu zadośćuczynienia Cainowi, ogólna kwota rekompensat wypłaconych tylko w tym roku ofiarom torturowania na komendzie nr 2 wyniesie 64 mln dolarów.

Burmistrz Rahm Emanuel zarezerwował w tegorocznym budżecie 27,3 mln dol. na polubowne sfinalizowanie cywilnych spraw sądowych wniesionych przeciwko miastu Chicago.

Przypomnijmy, że Burge odsiaduje ponad 4-letni wyrok w federalnym zakładzie karnym w Karolinie Północnej za złożenie fałszywych zeznań w sprawie cywilnej, dotyczącej torturowania afroamerykańskich aresztantów, podejrzanych o morderstwa, napady rabunkowe z bronią i inne przestępstwa.

Federalna ława przysięgłych w 2010 r. uznała byłego komendanta winnym wszystkich zarzutów wymienionych w akcie oskarżenia – trzykrotnego krzywoprzysięstwa i utrudniania śledztwa.

Burge został zwolniony z policji chicagowskiej w 1993 r. w związku z podejrzeniami, iż w przeszłości  niewłaściwie traktował aresztanta, ale nie został oskarżony o torturowanie, ponieważ sprawa uległa przedawnieniu.

Były szef komisariatu  nr 2 konsekwentnie utrzymywał, że nie zrobił nic złego. O swojej niewinności zapewniał też podczas rozprawy. Kategorycznie zaprzeczył, że kiedykolwiek znęcał się nad podejrzanymi –  podduszał przy pomocy plastikowego pokrowca od maszyny do pisania, podtapiał, aplikował szoki elektryczne i bił.

Jeden ze świadków, Anthony Holmes, zeznał na rozprawie Burge´a, że w 1973 r. został aresztowany bezpodstawnie pod zarzutem morderstwa.

Ogółem, w okresie  30 lat kilkudziesięciu podejrzanych oskarżyło Burge´a  i jego podwładnych, że  torturowali więźniów w celu wymuszenia przyznania się do winy. W 2003 r. głośnym echem w mediach w całym kraju odbiło się odzyskanie wolności przez czterech mężczyzn skazanych na karę śmierci.

Zostali ułaskawieni przez ówczesnego gubernatora George´a Ryana po tym, jak zeznali, że Burge w rezultacie tortur wymusił z nich przyznanie się do niepopełnionych zbrodni.

W reakcji na zarzuty torturowania aresztantów, Ryan wprowadził moratorium na wykonywanie wyroków śmierci, które w Illinois obowiązywało aż do zniesienia najwyższego wymiaru kary w marcu 2011 roku.

                     Alicja Otap

[email protected]

 

 

 

REKLAMA

2091195335 views

REKLAMA

2091195639 views

REKLAMA

2092992101 views

REKLAMA

2091195923 views

REKLAMA

2091196069 views

REKLAMA

2091196213 views