REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Rekordowa stopa bezrobocia w Illinois i całych Stanach Zjednoczonych

Rekordowa stopa bezrobocia w Illinois i całych Stanach Zjednoczonych

-

W USA zagrożonych jest 56 mln miejsc pracy

Departament Bezpieczeństwa Zatrudnienia w Stanie Illinois (The Illinois Department of Employment Security – IDES) ogłosił, że Illinois osiągnęło w ujęciu miesięcznym rekordową, najwyższą od 1976 roku stopę bezrobocia, która wynosi obecnie 16,4 proc. Tylko w kwietniu zlikwidowano w Illinois 762 tys. miejsc pracy. Najwięcej stanowisk ubyło w rekreacji i hotelarstwie (-107 tys.), handlu, transporcie i usługach komunalnych (-37 700) oraz usługach profesjonalnych i bankowych (-36 800). Stopa bezrobocia w całych Stanach Zjednoczonych wynosi już ponad 17 proc.

REKLAMA

W sumie w Illinois bezrobotnych jest ponad milion osób. Ale zagrożonych jest 37 proc. miejsc pracy w stanie i prawie 57 mln miejsc pracy w całych Stanach Zjednoczonych. Z raportu „COVID-19 and the jobs: Monitoring the US impact on people and places” przygotowanego przez McKinsey Global Institute wynika, że procentowo najbardziej narażone na zmiany lub utratę są prace wykonywane przez kobiety, pracowników o dochodach niższych niż 40 tys. dolarów rocznie i przez osoby z mniejszości etnicznych, a więc już i tak boleśnie dotknięte przez pandemię. Przypomnijmy, że najwięcej ofiar śmiertelnych koronawirusa zarejestrowano wśród Afroamerykanów, a najwyższy odsetek zapadalności na COVID-19 – wśród Latynosów. Prognozowany odsetek bezrobocia jest spójny z resztą kraju – szacuje się, że jedna trzecia miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych jest zagrożona skutkami ekonomicznymi pandemii.

Najwięcej stanowisk pracy zagrożonych jest w powiecie Cook – a więc w powiecie najbardziej zaludnionym, z dużą liczbą stanowisk pracy w turystyce, restauracjach i wytwórstwie. Branżami, które najmocniej ucierpią będą hotelarstwo, edukacja, zdrowie i handel detaliczny. Dwie trzecie zatrudnionych w tych branżach osób to kobiety, wobec czego procentowo to kobiety, obok osób z mniejszości, są najbardziej narażone na ryzyko związane z utratą pracy.

Szczegółowe dane dotyczące grup etnicznych pokazują, że Latynosi stracą procentowo najwięcej pracy – aż 47 proc., co przełoży się na 489 tys. stanowisk. Afroamerykanie stracą procentowo 37 proc. stanowisk, co przekłada się na 279 tys.  Grupa Amerykanów określana w raporcie jako „biała” straci 35 proc. miejsc pracy, ale przełoży się to na aż 1,4 mln miejsc pracy.

Najmniej stanowisk pracy stracą pracownicy z wysokimi dochodami (ponad 70 tys. dolarów na rok), najwięcej strat zarejestruje grupa, która zarabia bardzo mało – mniej niż 25 tys. dolarów rocznie. W tej grupie pracę straci 34 proc. wszystkich pracowników, którzy stracą dochody.

Niewątpliwie najwięcej stracą stany, które opierają się na turystyce, gdzie wielu pracowników pracuje w hotelach, restauracjach, barach, punktach obsługi turystów o zróżnicowanym charakterze – w Chicago pracę w tym sektorze może stracić ponad 90 proc. pracowników. Prawie tyle samo – ponad 87 proc. – miejsc pracy jest zagrożonych w rozrywce, sztuce i rekreacji. Na trzecim miejscu znajduje się sektor usług osobistych i pralni – 77 proc.

Najmniej stanowisk pracy jest zagrożonych w usługach związanych z opieką zdrowotną i opieką społeczną oraz na stanowiskach urzędniczych – odpowiednio 18,7 i 1,2 proc. Raport pokazuje, że bardziej narażone na utratę pracy są osoby bez wykształcenia, mniejszości rasowe i pracownicy młodsi niż 35 lat. Kobiety są bardziej narażone na utratę pracy ze względu na branże, w których pracują oraz zagrożenie wobec prac wykonywanych na część etatu – 63 proc. osób pracujących w systemie „part-time” to kobiety.

Choć powyższe statystyki są zatrważające, trzeba zaznaczyć, że sytuacja Illinois nie jest najgorszą, jaką obserwuje się w Stanach Zjednoczonych. Do 18 kwietnia, w czasie pierwszych 4 tygodni pandemii najwięcej wniosków o bezrobocie zarejestrowano w Michigan, Rhode Island, na Hawajach, w Kentucky i Pensylwanii. Różnice w liczbach na szczycie listy są znikome. W tym zestawieniu Illinois zajęło 43 miejsce na 50 stanów. W sumie do tego tygodnia, o zasiłek wystąpiło 38,5 mln Amerykanów i jest to 8 tydzień, kiedy zgłoszeń było więcej niż 2 mln.

Takiego poziomu bezrobocia nie odnotowano od czasów Wielkiego Kryzysu w latach 1929-1933. Nowe dane dot. bezrobocia opublikowano w chwili, gdy we wszystkich 50 stanach rozpoczęto już zmniejszanie restrykcji. Przy otwieraniu gospodarki eksperci apelują o rozwagę i wskazują, że zbyt pochopne działania mogą prowadzić do nowych ognisk epidemii, co ostatecznie może doprowadzić do jeszcze większych szkód gospodarczych.

15 maja stan uruchomił nową stronę internetową dla osób poszukujących pracy i pracodawców poszukujących pracowników, GetHired. Również IDES utrzymuje największą stanową wyszukiwarkę ofert pracy, Illinois Job Link (IJL), która pomaga połączyć osoby poszukujące pracy z pracodawcami.

(kk)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks