REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoRauner prowadzi w sondażach, co nie znaczy, że już kupił zwycięstwo

Rauner prowadzi w sondażach, co nie znaczy, że już kupił zwycięstwo

-

Bruce Rauner, miliarder-inwestor, który z własnej kieszeni wydał przynajmniej 6 mln dol. na reklamy telewizyjne, wciąż prowadzi w sondażach przedwyborczych przed pozostałymi trzema kandydatami ubiegającymi się o nominację Partii Republikańskiej na urząd gubernatora. Jednak liczba niezdecydowanych wyborców jest duża i to oni zadecydują, kto wygra republikański wyścig.  

fot.Brucerauner.com/2bgr8/Wikipedia
fot.Brucerauner.com/2bgr8/Wikipedia

REKLAMA

W najnowszym sondażu firmy badania opinii publicznej We Ask America, sponsorowanym przez stanowe stowarzyszenie przemysłowców (IMA), Rauner ma 36-procentową przewagę nad rywalami.

Natomiast senatora stanowego Kirka Dillarda popiera 17 proc. respondentów,  jego kolegę z Senatu Billa Brady’ego −13 proc. a skarbnika stanu Dana Rutherforda  tylko 7 procent.

Jeszcze 27 procent wyborców republikańskich − a więc spora grupa − nie potrafi opowiedzieć się za żadnym z kandydatów. Najprawdopodobniej preferencje niezdecydowanych wyborców przesądzą o ostatecznych rezultatach wyścigu o republikańską nominację.

Sondaż wykazał też, że Rauner ma poparcie republikańskich wyborców w Chicago, poza miastem oraz w centralnym i południowym Illinois − jest na prowadzeniu we wszystkich rejonach geograficznych Illinois, we wszystkich grupach wiekowych oraz preferują go wyborcy obydwu płci.

Wyniki badania opinii publicznej świadczą o tym, że wyborcy republikańscy czerpią swoją wiedzę o kandydatach przede wszystkim z reklam, które zawierają mnóstwo obietnic i krytyki (niekoniecznie prawdziwej) pod adresem rywali, a niewiele konkretnych kwestii programowych.

W ostatnich tygodniach mieszkańcy Illinois mogli wzbogacić swoją wiedzę o kandydatach i ich programach śledząc kolejne debaty z udziałem czterech uczestników republikańskiego wyścigu. Podczas jednej z nich wszyscy czterej kandydaci opowiedzieli się za możliwością posiadania broni półautomatycznej przez mieszkańców Illinois oraz za przywróceniem kary śmierci za najokrutniejsze zbrodnie. Trzech, za wyjątkiem senatora  Brady’ego, popiera uruchomienie w Chicago kasyna.

Najbardziej atakowany był Rauner. Podczas kolejnych debat rywale wytknęli mu, że zbił fortunę na agresywnych spekulacjach giełdowych, inwestując w fundusze hedgingowe (toksyczne i ryzykowne pożyczki hipoteczne), które były jedną z kilku przyczyn krachu na rynku nieruchomości. Krytykowali też powiązania biznesowe Raunera ze Stuartem Levinem skorumpowanym przedstawicielem administracji Roda Blagojevicha. Potępili również fakt, że  Rauner ma udziały w firmie, która prowadzi domy opieki, gdzie władze wykryły przypadki złego traktowania pensjonariuszy.

Podczas ostatniej debaty w Chicago Dillard i Brady zmusili Raunera, by odpowiedział na pytania dotyczące okoliczności przyjęcia jego córki do chicagowskiego liceum  publicznego im. Waltera Paytona – jednego z najlepszych w Illinois. Rauner, mieszkaniec Winnetka, zaprzeczył, że interweniował u szefa szkolnictwa chicagowskiego, którym był wówczas Arne Duncan (obecnie federalny sekretarz edukacji). Kandydat stwierdził, że jego żona pracowała przez pewien czas w Chicago i dlatego całą rodziną przeprowadzili się na krótko do miasta, a następnie powrócili do Winnetka.

W przyszłym tygodniu odbędzie się ostatnia debata republikańskich kandydatów na gubernatora.

Ubiegający się o reelekcję gubernator Pat Quinn, który w prawyborach Partii Demokratycznej zmierzy się z aktywistą społecznym Tio Hardimanem, prawdopodobnie nie weźmie udziału w debacie. Hardiman jest  znany tylko niewielkiemu odsetkowi wyborców. Na dodatek jego już i tak  słabe szanse jeszcze bardziej zmalały, gdy utracił stanowisko szefa organizacji CeaseFire po aresztowaniu pod zarzutem pobicia żony.

(ao)

REKLAMA

2129073689 views

REKLAMA

REKLAMA

2129073704 views

REKLAMA

REKLAMA

2130870024 views

REKLAMA

2129073714 views

REKLAMA

2129073717 views

REKLAMA

2129073721 views