REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoRasistowski incydent w Caldwell Woods na północnym zachodzie Chicago

Rasistowski incydent w Caldwell Woods na północnym zachodzie Chicago

-

Timothy Trybus zaczepia Mię Irizarry. Z prawej – policjant Patrick O’Connor fot.Mia Irizarry/Facebook/screenshot

Policjant służb leśnych, który nie udzielił pomocy ofierze rasistowskiego werbalnego ataku tylko biernie przyglądał się zdarzeniu w Caldwell Woods, złożył rezygnację ze stanowiska. Zachowanie tak policjanta, Patricka O’Connora jak i napastnika, Timothy’ego Trybusa potępiło kilku polityków. Sprawą prześladowania kobiety w parku na północnym zachodzie Chicago za to, że miała na sobie koszulkę z portorykańską flagą, zainteresowała się też prokuratura.

Kongresman Luis Gutierrez wystosował list do sekcji praw obywatelskich Departamentu Sprawiedliwości USA, aby zbadała okoliczności incydentu, do którego doszło 14 czerwca w parku Caldwell Woods w północno-zachodniej części miasta.

REKLAMA

Dopiero niedawno sprawa nabrała rozgłosu po ukazaniu się wideo ze zdarzenia w mediach społecznościowych. Nagranie pokazuje 62-letniego Timothy’ego Trybusa najwyraźniej odurzonego alkoholem i zaczepiającego Mię Irizarry, która przygotowuje w zarezerwowanej przez siebie wiacie przyjęcie urodzinowe; kobieta ma na sobie koszulkę z flagą portorykańską.

Kontrowersyjne wideo

Oglądając wideo widzimy, jak wzburzony Trybus zbliża się do kobiety, słyszymy też, jak mówi: “Nie powinnaś nosić na sobie tego g… Powinnaś nosić koszulkę z flagą Stanów Zjednoczonych. A czy ty jesteś obywatelką Stanów Zjednoczonych?”.

Wyraźnie przestraszona kobieta zwróciła się o pomoc do obserwującego zdarzenie policjanta służb leśnych powiatu Cook Patricka O’Connora, ale ten nie podjął żadnej akcji i odszedł z miejsca zdarzenia.

Dopiero, gdy zaczęli interweniować świadkowie zdarzenia, O’Connor wezwał posiłki i przybyli na miejsce funkcjonariusze aresztowali awanturującego się Trybusa pod zarzutem rękoczynów i zakłócania porządku.

Koszulka, którą miała na sobie Mia Irizarry fot.Mia Irizarry/Facebook/screenshot

Władze przepraszają

Szefowa powiatowych służb leśnych Eileen Figel wystosowała list z przeprosinami do Mii Irizarry. Poinformowała też o zwrocie poszkodowanej opłat za zezwolenie na piknik i rezerwację wiaty.

Szef policji leśnej powiatu Cook Kelvin Pope stwierdził, że do obowiązków oficera O’Connora należała interwencja w tej sprawie.

Brak akcji ze strony O’Connora skrytykowała również szefowa Rady Powiatu Cook Toni Preckwinkle, która w imieniu władz powiatu przeprosiła ofiarę ataku. Bierność policjanta potępił też komisarz rady Louis Arroyo (8. okręg powiatowy) domagając się sankcji dyscyplinarnych wobec funkcjonariusza.

Kongresman Luis Gutierrez wyraził swoje emocje na Facebooku: „Nie wiem co oburza mnie bardziej: 1) czy pijany rasista, który myśli, że Latynosi – w tym Portorykanie – stanowią zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, 2) czy policjant, który nie robi absolutnie nic, by bronić kobiety napastowanej przez mężczyznę 3) czy to, że wszystko zdarzyło się w powiecie Cook na naszym własnym podwórku”.

Przeciw bigoterii i prześladowaniom

Kongresman sfinalizował swój długi facebookowy wpis następująco: „Jestem Portorykaninem, ale uważam jednak, że to nie jest ważne. I nie ważne jest, że była to Portorykanka ubrana w koszulkę z portorykańską flagą. Nie chodzi już o pochodzenie. W obliczu prześladowania, bigoterii i rasizmu każdy porządny człowiek musi po prostu stanąć w obronie osoby uciskanej”.

Prokuratura stanowa powiatu Cook oświadczyła, że przygląda się sprawie i nie wyklucza wystosowania poważniejszych zarzutów wobec sprawcy całego zamieszania i policjanta, ktory pogwałcił obowiązki służbowe. Niewykluczone, że piknikowicz Timothy Trybus odpowie przed sądem za przestępstwo popełnione z nienawiści rasowej, a były policjant Patrick O’Connor za naruszenie praw cywilnych ofiary prześladowania poprzez zaniechanie podjęcia właściwej akcji.

Alicja Otap
a.otap@zwiazkowy.com

REKLAMA

2105069198 views

REKLAMA

2105069431 views

REKLAMA

2106865823 views

REKLAMA

2105069574 views

REKLAMA

2105069674 views

REKLAMA

2105069783 views