REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoPrzed oszustwami smsowymi w Illinois ostrzegają Jesse White i BBB (PODCAST)

Przed oszustwami smsowymi w Illinois ostrzegają Jesse White i BBB (PODCAST)

-

Sekretarz stanu Illinois wydał ostrzeżenie przed oszustwami po tym, jak mieszkańcy zgłosili otrzymywanie SMS-ów z DMV. Przestępcy chcą w ten sposób zdobyć numer Social Security.

Z Katarzyną Korzą rozmawia Joanna Trzos.  Podcast „Dziennika Związkowego”powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM

REKLAMA

Eksperci BBB (Better Business Bureau) twierdzą, że liczba oszukańczych wiadomości tekstowych wzrasta z powodu COVID-19, dlatego ostrzegają: w przypadku otrzymywania wiadomości tekstowych na telefon musimy być tak samo ostrożni, jak w przypadku otrzymywania emaili.

Dyrektor biura BBB w regionie Rockford, Dennis Horton Horton mówi, że oszustwa typu „smishing” z wykorzystaniem wiadomości tekstowych istnieją właściwie od lat, ale stały się obecnie bardziej problematyczne niż kiedykolwiek wcześniej.

Zalew tego rodzaju oszustw pojawił się wraz ze wzrostem liczby oszustw wywołanych pandemią.

Wiadomości wyglądają tak, jakby pochodziły z banku, od firm obsługujących karty kredytowe, a nawet od lokalnych urzędników państwowych.

Ostatnio oszuści z Illinois próbowali zdobyć dane osobowe ludzi twierdząc, że są z biura Sekretarza Stanu.

„Biuro Sekretarza Stanu nigdy nie prosi o takie informacje poprzez e-mail lub wiadomość tekstową” – powiedziała Beth Kaufman, rzecznik prasowy Sekretarza Stanu Illinois. „Proszę uważać, jeśli dostaniecie jeden z takich smsów lub e-maili – skasujcie go, nie odpowiadajcie, nie podawajcie swoich danych osobowych”.

Jak informuje sekretarz stanu Jesse White, oszuści wysyłają niechciane smsy i e-maile, które wydają się mieć oficjalne logo jego biura.

White mówi, że te wiadomości tekstowe i e-maile to oszustwa i odbiorcy nie powinni klikać na żadne linki ani podawać żadnych informacji na swój temat. Odwiedzanie oszukańczych stron internetowych może umieścić złośliwe oprogramowanie na urządzeniach odbiorców lub pozyskać wrażliwe dane na ich temat. „Usuń tę wiadomość lub e-mail” – radzi White. „Nie klikaj na nie i nie podawaj żadnych swoich danych osobowych”.

White zachęca również wszystkich do ochrony swoich danych osobowych:

  • Usuń e-maile i smsy, które obiecują lub oferują dostęp do praw jazdy lub stanowych dowodów tożsamości, i nie klikaj na żadne linki zawarte w takich e-mailach lub wiadomościach tekstowych, ponieważ mogą one umieścić złośliwe oprogramowanie na twoich urządzeniach.
  • Rozłączaj się od wszelkich połączeń, w tym od telefonów typu „robocalls”, które proszą o podjęcie natychmiastowych działań lub podanie informacji umożliwiających identyfikację osoby, takich jak numer ubezpieczenia społecznego lub numer konta bankowego. Poproś o użycie innych rodzajów identyfikatorów oprócz numeru ubezpieczenia społecznego.
  • Aktualizuj swoje oprogramowanie, w tym systemy operacyjne telefonów i komputerów oraz programy antywirusowe. Większość telefonów, komputerów i programów antywirusowych można ustawić tak, aby aktualizowały się automatycznie po pojawieniu się nowych wersji oprogramowania.

Jeśli masz pytania dotyczące oszustw smsowych lub kradzieży tożsamości, zadzwoń na Gorącą Linię Prokuratora Generalnego Illinois ds. Oszustw Konsumenckich pod numer 800-386-5438 (Chicago), 800-243-0618 (Springfield) lub 800-243-0607 (Carbondale).

Katarzyna Korza

REKLAMA

2099895091 views

REKLAMA

REKLAMA

2099895324 views

REKLAMA

2101691716 views

REKLAMA

2099895467 views

REKLAMA

2099895568 views

REKLAMA

2099895678 views