REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoPrzed nami Święto Pracy. Korki, protesty, kontrole drogowe i pożegnania lata

Przed nami Święto Pracy. Korki, protesty, kontrole drogowe i pożegnania lata

-

Rodzinne pikniki, gigantyczne korki, tłok na chicagowskich lotniskach, a przy okazji wzrost cen benzyny, a nawet marsz przeciw przemocy – to wszystko przed nami w ciągu najbliższego, wydłużonego weekendu, kiedy w USA obchodzimy Święto Pracy, a jednocześnie zwyczajowo żegnamy lato.

Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek września przypada w Stanach Zjednoczonych Święto Pracy (Labor Day). Wielu z nas spędzi weekend w podróży. Według Illinois Tollway, w nadchodzący trzydniowy weekend w podróż wyruszy jeszcze więcej zmotoryzowanych niż w minione Święto Niepodległości. Od piątku 31 sierpnia do wtorku 4 września lokalne autostrady przemierzy około 8 mln podróżujących. Jak zawsze najgorsze korki będą w piątek po południu – liczba pojazdów na drogach osiągnie wówczas 2 miliony, w porównaniu z 1,6 mln samochodów w przeciętny piątek.

REKLAMA

Amerykańskie Stowarzyszenie Zmotoryzowanych (AAA) przewiduje, że w najbliższy weekend ceny benzyny osiągną najwyższy poziom od czterech lat. Pocieszają, że wzrost będzie nieznaczny i jedynie tymczasowy. W rejonie Chicago ceny benzyny tradycyjnie przewyższają krajową średnią, a w środę przed weekendem wynosiły 3,01 dol. za galon regularnego paliwa.

W najbliższy weekend tradycyjnie już policja stanowa wzmocni patrole na lokalnych autostradach i skoncentruje się na kierowcach przekraczających prędkość oraz prowadzących pojazdy w stanie nietrzeźwym. Stróżowie prawa podpowiadają: zapnij pasy, przestrzegaj ograniczeń prędkości i nie używaj telefonu podczas jazdy.

Również na chicagowskich lotniskach najbardziej ruchliwym dniem będzie piątek, a zaraz po nim poniedziałek. Dodatkowo w dzień Święta Pracy, w poniedziałek 3 września, rano kierowcy powinni unikać autostrady Kennedy’ego oraz ulic Higgins i Cumberland w rejonie Park Ridge w związku z planowanym zamknięciem autostrady Kennedy’ego w ramach planowanego marszu przeciwko przemocy.

Labor Day to święto federalne. Zamknięte są więc rządowe agencje, instytucje finansowe, poczta, szkoły i uniwersytety. To również dzień wolny dla większości pracowników władz stanowych i miejskich.

Pierwsze obchody Święta Pracy w USA sięgają roku 1882. Jednak dopiero w 1894 roku Kongres przegłosował ustawę stanowiącą, że pierwszy poniedziałek września jest dniem honorującym pracę. Do tej uchwały doprowadziła fala strajków w fabryce Pullmana zdławiona przez wojsko w czerwcu i lipcu tego roku. W wyniku protestów zginęło wówczas 13 robotników, a 56 zostało rannych. Weekend Labor Day zwyczajowo uważany jest za koniec sezonu wakacyjno-urlopowego.
(jm)

fot.Justin Lane/EPA/REX/Shutterstock

REKLAMA

2116420933 views

REKLAMA

REKLAMA

2116421141 views

REKLAMA

REKLAMA

2118217517 views

REKLAMA

2116421258 views

REKLAMA

2116421345 views

REKLAMA

2116421439 views