REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoProkurator generalny ostrzega przed covidowymi oszustwami

Prokurator generalny ostrzega przed covidowymi oszustwami

-

Prokurator Generalny Illinois Kwame Raoul ostrzega mieszkańców, aby nie umieszczali zdjęć kart szczepień w mediach społecznościowych oraz uważali na „oszustwa i wyłudzenia” związane z COVID-19.

Prokurator generalny Illinois Kwame Raoul ostrzegł w specjalnym komunikacie przed „oszustwami i wyłudzeniami” związanymi z kartami szczepień na COVID-19 i poinformował, że jego biuro przygląda się doniesieniom o fałszywych kartach szczepień sprzedawanych w Internecie.

REKLAMA

Raoul wezwał mieszkańców do zgłaszania wszelkich potencjalnie podrobionych kart szczepień. Dodał, że ludzie powinni unikać oszustów twierdzących, że sprzedają szczepionki, a także ofert telefonicznych i tekstowych dotyczących szczepionki.

Prokurator odradza również publikowanie zdjęć kart szczepień w mediach społecznościowych. „Ludzie, co zrozumiałe, są podekscytowani szczepionką i nadzieją, (…) ale powinni powstrzymać się od zamieszczania zdjęć swoich kart szczepionkowych w mediach społecznościowych, ponieważ złodzieje mogą wykorzystać informacje z kart (…)” – napisał Raoul w oświadczeniu. Niebezpieczne jest publikowanie nazwisk, dat urodzenia i miejsca szczepienia – te mogą być wykorzystane do kradzieży danych osobowych. Zamiast tego można opublikować zdjęcie naklejki – tam oszuści nie znajdą żadnych istotnych informacji.

Biuro prokuratora radzi, żeby nie odpowiadać na żadne oferty otrzymywane mailem czy SMS-em, a dotyczące sprzedaży szczepionki lub karty szczepień. Wiadomości tego rodzaju należy kasować, nie klikając wcześniej w żadne linki.

Prokurator generalny zachęca do kontaktu z biurem wszystkie osoby, które padły ofiarą oszustwa. „Każdy, kto padł ofiarą oszustwa związanego ze szczepionką COVID lub kradzieży tożsamości związanej z kartami szczepień, powinien skontaktować się z moim biurem”- napisał Raoul w komunikacie.

Biuro prokuratora generalnego podkreśliło, że szczepionki są całkowicie bezpłatne, nawet dla osób bez ubezpieczenia zdrowotnego. Niektórzy świadczeniodawcy pobierają opłaty konsultacyjne lub administracyjne, które są dozwolone, ale opłaty muszą być rozliczane z ubezpieczeniem zdrowotnym pacjenta. Konsumenci nie powinni być zmuszani do płacenia za szczepionkę w momencie świadczenia usługi.

Wszelkie oszustwa związane ze szczepieniami można zgłaszać dzwoniąc pod numer 1-800-386-5438 lub składając skargę online.

(kk)

REKLAMA

2100198588 views

REKLAMA

REKLAMA

2100198821 views

REKLAMA

REKLAMA

2101995213 views

REKLAMA

2100198964 views

REKLAMA

2100199065 views

REKLAMA

2100199175 views