0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoProces oskarżonego o korupcję Ed Burke’a – odroczony

Proces oskarżonego o korupcję Ed Burke’a – odroczony

-

Prokuratura federalna poprosiła sędziego o więcej czasu na sformułowanie aktu oskarżenia ws. radnego Edwarda Burke’a, któremu postawiono zarzuty korupcyjne w związku z próbą szantażu i wymuszenia korzyści majątkowych dla swojej kancelarii adwokackiej. Najbardziej wpływowy chicagowski radny stanie przed sądem najprawdopodobniej dopiero w maju.

We wniosku złożonym w poniedziałek 14 stycznia w federalnym sądzie rejonowym w Chicago, rejonowy prokurator federalny John Lausch poprosił sędziego o odroczenie sprawy do maja. Jak stwierdził Lausch, wielka federalna ława przysięgłych potrzebuje 90 dni na sformułowanie zarzutów i aktu oskarżenia.

REKLAMA

Przypomnijmy, że Edward Burke, najbardziej wpływowy, o najdłuższym stażu radny chicagowski, został wstępnie oskarżony 3 stycznia o próbę szantażu i wymuszenia korzyści dla swojej kancelarii adwokackiej we wniosku skierowanym do sądu federalnego. Tego dnia władze federalne jeszcze nie wystosowały formalnego aktu oskarżenia, który jest dopiero w fazie przygotowań.

Liczący prawie czterdzieści stron wniosek, skierowany 3 stycznia do federalnego sądu rejonowego w Chicago, domniemywa, że Burke użył swojego wpływowego stanowiska przewodniczącego miejskiej komisji finansów, by pozyskać zlecenie dla własnej prywatnej kancelarii adwokackiej, Klafter & Burke, specjalizującej się w obniżkach podatku od nieruchomości. Burke próbował zmusić właściciela fast foodu, aby wynajął jego firmę adwokacką w celu ubiegania się o ulgi podatkowe w zamian za udzielenie zezwolenia miejskiego na remont i modernizację restauracji szybkiej obsługi. Gdy właściciel firmy odmówił skorzystania z usług kancelarii prawnej Burke’a, ten nakazał wstrzymanie remontów.

Radnemu grozi mu do 20 lat pozbawienia wolności i 250 tys. dol. grzywny w przypadku uznania go winnym próby szantażu i wymuszenia.

Postawienie zarzutów korupcji Burke’owi sfinalizowało kilkumiesięczne spekulacje co do przyczyny rewizji w biurach radnego przeprowadzonej przez agentów FBI. 75-letni Burke, który w radzie miasta zasiada od 50 lat, ubiega się o 13. kadencję radnego z 14. okręgu miejskiego na południu Chicago.

(ao, aos)

Na zdjęciu: Edward M. Burke fot.Kate Gardiner/Wikipedia

REKLAMA

2121774607 views

REKLAMA

REKLAMA

2121774627 views

REKLAMA

REKLAMA

2123570947 views

REKLAMA

2121774638 views

REKLAMA

2121774647 views

REKLAMA

2121774651 views