REKLAMA

2118936217 views

REKLAMA

2118936215 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoPrezes ZNP-PNA i KPA Frank Spula laureatem Nagrody Ducha Polskości Muzeum Polskiego...

Prezes ZNP-PNA i KPA Frank Spula laureatem Nagrody Ducha Polskości Muzeum Polskiego w Ameryce (ZDJĘCIA)

-

Prezes Związku Narodowego Polskiego  (ZNP-PNA) i Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA) Frank Spula oraz nowojorski Instytut Piłsudskiego zostali wyróżnieni tegoroczną Nagrodą Ducha Polskości Muzeum Polskiego w Ameryce. Prestiżowe wyróżnienie wręczono podczas 41. Gali Muzeum Polskiego w Ameryce (PMA), która odbyła się w piątek wieczorem w wersji wirtualnej. W tym roku PMA obchodzi 80. rocznicę otwarcia Sali Paderewskiego.

„Jestem naprawdę zaszczycony wyróżnieniem mnie Polish Spirit Award (Nagrodą Ducha Polskości) i tym, że znalazłem się w znamienitym gronie dotychczasowych laureatów. Część z nich miałem okazję poznać i wszyscy oni wnieśli wkład w życie polonijnej społeczności, co jest bardzo ważne. Pozdrawiam młodych ludzi, którzy wystąpili w czasie tej gali, gratuluję Wam – Wasze zaangażowanie w życie społeczności jest bardzo ważne, abyśmy podtrzymywali ducha polskości. Chciałbym również przekazać moje najlepsze życzenia Instytutowi Józefa Piłsudskiego z Nowego Jorku, który od dziesięcioleci jest częścią naszej społeczności. Gratuluję prezesowi instytutu i jego pracownikom” – powiedział prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula odbierając w piątek wieczorem nagrodę Ducha Polskości Muzeum Polskiego w Ameryce. Otrzymał ją z rąk prezesa Muzeum Polskiego w Ameryce Ryszarda Owsianego i prezesa Rady Dyrektorów PMA Jamesa Robaczewskiego, który jest również prezesem Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego. Przedstawiając sylwetkę prezesa ZNP-PNA i KPA Franka Spuli, laureata Polish Spirit Award, Robaczewski podkreślał jego zasługi i zaangażowanie w sprawy ważne dla Polonii amerykańskiej, pracę na jej rzecz, a także jego nieustające wsparcie dla Muzeum Polskiego w Ameryce.

REKLAMA

Nagroda Ducha Polskości Muzeum Polskiego w Ameryce przyznawana jest w uznaniu zaangażowania osoby lub organizacji w promowanie polskiego i polsko-amerykańskiego dziedzictwa, kultury i społeczności oraz wspieranie Muzeum Polskiego w „zachowaniu przeszłości z pożytkiem dla przyszłości”. Od 1987 roku przyznano 39 nagród Polish Spirit Award.

Przypomnijmy, że tegoroczny laureat Nagrody Ducha Polskości MPA – Frank Spula jest 19. prezesem Związku Narodowego Polskiego-Polish National Alliance (ZNP-PNA), jednej z najstarszych w USA organizacji bratniej pomocy. Na ten urząd został po raz pierwszy wybrany w 2005 r. po śmierci ówczesnego prezesa, Edwarda Moskala. Zanim Frank Spula został prezesem ZNP-PNA, przeszedł w tej instytucji wszystkie szczeble kariery, pełniąc m.in. stanowiska dyrektora ds. sprzedaży i sekretarza krajowego. Od 2005 r. sprawuje też funkcję prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej. Jest również wydawcą „Dziennika Związkowego”, istniejącej od 1908 roku najstarszej gazety w języku polskim, wydawanej nieprzerwanie oraz prezesem mediów związkowych, do których należy oficjalny organ ZNP-PNA „Zgoda” i firma Alliance Communications, prowadząca rozgłośnię radiową WPNA FM/AM. Urodzony w Chicago Frank Spula jest absolwentem DePaul University, gdzie studiował biznes i psychologię. Studia podyplomowe ukończył w LOMA Institute (Life Office Management).

Z okazji 41. Gali Muzeum Polskiego w Ameryce placówka otrzymała listy gratulacyjne od Kancelarii Prezydenta RP podpisany przez sekretarza stanu Adama Kwiatkowskiego, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotra Glińskiego, Ambasadora RP w Waszyngtonie Piotra Wilczka, Konsulatu Generalnego RP w Chicago, a także od gubernatora Illinois J.B. Pritzkera i burmistrz Chicago Lori Lightfoot.

Tegoroczna gala MPA, z udziałem zaproszonych gości zgromadzonych w Sali Głównej imienia Sabiny Feliksy Logisz, była drugą z rzędu zorganizowaną w formie wirtualnej i była transmitowana na żywo w piątek wieczorem w  mediach społecznościowych. Dochód z gali przeznaczono tradycyjnie na potrzeby MPA(PMA). Potencjalni darczyńcy mogą wesprzeć placówkę odwiedzając jej stronę: www.polishmuseumofamerica.org

Obszerną relację z gali opublikujemy w weekendowym wydaniu “Dziennika Związkowego”.

Tekst: Joanna Trzos

Zdjęcia: Jacek Boczarski

REKLAMA

2118066557 views

REKLAMA

2118066691 views

REKLAMA

REKLAMA

2119863050 views

REKLAMA

2118066776 views

Kto pyta, nie błądzi

Sebastian Szmurło

Krystyna Tarchala

REKLAMA

2118066848 views

REKLAMA

2118066914 views