REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoPrawo stanowe chroni cię przed utratą domu, jeśli starasz się o pomoc...

Prawo stanowe chroni cię przed utratą domu, jeśli starasz się o pomoc w ramach programu HAMP

-

W Illinois w dalszym ciągu obowiązuje prawo chroniące przed utratą domu. Przedłużyła je ustawa z końca 2013 roku, w świetle której pożyczkodawca nie może przejąć zadłużonego domu, jeśli właściciel nieruchomości jest w trakcie starań o pomoc w ramach federalnego programu HAMP.

Jest ratunek dla właścicieli stojących przed widmem utraty domu fot.respres/Wikipedia
Jest ratunek dla właścicieli stojących przed widmem utraty domu
fot.respres/Wikipedia

REKLAMA

Ustawa obowiązuje do 31 grudnia 2015 r., do zakończenia przez rząd federalnego pomocowego programu o nazwie Home Affordable Modification Program (HAMP). Jak dotąd skorzystało z niego w Illinois około 47 tys. rodzin.

Prawo chroni właściciela domu przed wszczęciem przez bank procedury odebrania nieruchomości − znanej jako foreclosure − jeśli już prowadzone są starania o refinansowanie pożyczki hipotecznej w ramach programu federalnego HAMP.

Home Affordable Modification Program został uruchomiony w marcu 2009 roku. Ma pomagać właścicielom domów, którym grozi utrata dachu nad głową, poprzez modyfikację pożyczek hipotecznych i zmniejszenie miesięcznych spłat.

Do refinansowania w ramach HAMP kwalifikują się pożyczki hipoteczne gwarantowane i zabezpieczone przez instytucje finansowe Freddie Mac, Fannie Mae lub HUD. Program przeznaczony jest dla właścicieli domów jednorodzinnych i budynków nie większych niż czteromieszkaniowe. Warunkiem jest też stałe mieszkanie w nieruchomości. Do modyfikacji za pośrednictwem programu HAMP kwalifikują się też pożyczki, które były już refinansowane, ale co ważne – nie w ramach tego programu. Z HAMP można skorzystać tylko raz.

O modyfikację w ramach HAMP mogą też ubiegać się właściciele domów, którzy na bieżąco dokonują spłat pożyczek hipotecznych albo zalegają ze spłatami, ale nie dłużej niż 60 dni. Dodatkowo trzeba przedstawić dowód stwierdzający, iż trudności finansowe uniemożliwiają spłacanie nieruchomości.

Przepisy wymagają też, by wydatki właściciela domu przekraczały 31 proc. jego miesięcznych dochodów brutto.

Starania o pomoc w ramach HAMP mogą też podjąć właściciele nieruchomości, przeciwko którym już toczy się postępowanie foreclosure lub są w trakcie ogłaszania bankructwa.

Osoby, które mają trudności w spłacaniu swoich pożyczek hipotecznych i obawiają się utraty domu, powinny natychmiast skontaktować z bankiem, w którym uiszczają miesięczne raty i poprosić o pomoc w ramach rządowej inicjatywy HAMP. Bank powinien odpowiednio pokierować takie osoby i wyjaśnić procedurę programu.

Szczegółowe informacje na temat HAMP można uzyskać na stronach internetowych:

Freddie Mac

Fannie Mae

lub na stronie HUD

(ao)

REKLAMA

2129122276 views

REKLAMA

REKLAMA

2129122291 views

REKLAMA

REKLAMA

2130918611 views

REKLAMA

2129122301 views

REKLAMA

2129122304 views

Piąta siła wszechświata

Gwiezdne wrota

Znajda w metrze

Karuzela mutacji

REKLAMA

2129122308 views