REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Prawie 3 tys. ofiar w Illinois od początku pandemii

Prawie 3 tys. ofiar w Illinois od początku pandemii

-

2270 nowych przypadków zachorowań na COVID-19 i kolejnych 136 ofiar śmiertelnych choroby zanotował w środę Departament Zdrowia Publicznego Illinois (IDPH). Od początku pandemii zmarły 2974 osoby, natomiast zachorowały w sumie 68232 osoby.

Dr Ngozi Ezike, szefowa IDPH i gubernator J.B. Pritzker w czasie środowego briefingu zaktualizowali dane o te pochodzące z ostatnich 24 godzin. Spośród 136 śmiertelnych ofiar wirusa, najmłodszą był mężczyzna ok. 30-letni, najstarszą – osoba ponad 100-letnia – poinformowała dr Ngozi Ezike. Nowe przypadki zgłoszono w 97 ze 102 powiatów stanu Illinois. Najmłodszą osobą chorującą na COVID-19 jest niemowlę niemające jeszcze roku.

REKLAMA

Środowy briefing był poświęcony w przeważającej części społeczności latynoskiej. J.B. Pritzker powiedział, że odsetek mieszkańców Illinois o pochodzeniu latynoskim zdiagnozowanych na koronawirusa jest wyższy niż w przypadku innych mniejszości etnicznych i wynosi około 60% badanych – jest to prawie trzy razy więcej niż wynosi średnia dla całego stanu. „Dziesiątki lat nierówności instytucjonalnych i przeszkód dla członków naszych społeczności latynoskich daje o sobie znać podczas pandemii” – mówił gubernator.

Zarówno gubernator, jak i dr Ezike podkreślali dostępność zasobów stanowych dla wszystkich grup etnicznych, niezależnie od sytuacji finansowej, ubezpieczenia oraz statusu imigracyjnego. „Każdy może przyjść i będzie leczony” – zapewniała w języku angielskim i hiszpańskim dyrektor Illinois Department of Public Health. Dla wszystkich – wg słów powtarzanych dwukrotnie w czasie konferencji – dostępne są darmowe testy.

Gubernator zapewnił, że Departament Zdrowia Publicznego Illinois robi wszystko, aby bieżące informacje na temat koronawirusa docierały do osób najbardziej narażonych na zachorowanie na COVID-19, w tym – do społeczności latynoskiej.

Gośćmi gubernatora byli przedstawiciele społeczności latynoskiej – dr Marina del Rios, dyrektor Social Emergency Medicine na University of Illinois oraz Jamie di Paulo, prezes Illinois Chamber of Commerce Board, którzy powtórzyli zalecenia dla społeczności latynoskiej oraz mówili o trudnościach, jakie są jej udziałem.

Dzień wcześniej gubernator Pritzker ogłosił pięciofazowy plan ponownego „otwarcia” stanu Illinois, który został przygotowany w oparciu o dane dotyczące zdrowia publicznego i dostępności regionalnej opieki zdrowotnej w stanie. Plan ma obowiązywać w Illinois aż do momentu, w którym dostępne będą szczepionka bądź skuteczne leki na koronawirus. Plan został już skrytykowany przez republikanów z parlamentu stanowego.

Więcej szczegółów na temat poszczególnych etapów planu – w weekendowym wydaniu naszej gazety.

(kk)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks