REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Pozew: usunąć nazwisko Cruza z karty wyborczej

Pozew: usunąć nazwisko Cruza z karty wyborczej

-

Ted Cruz fot.Cristobal Herrera/EPA
Ted Cruz fot.Cristobal Herrera/EPA

Prawnik Lawrence Joyce wniósł pozew sądowy podważający konstytucyjne uprawnienia senatora Teda Cruza do ubiegania się o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Joyce twierdzi, że przeszkodę stanowi fakt, że republikański kandydat urodził się w Kanadzie.

REKLAMA

2147483647 clicks

Joyce, z zawodu prawnik i farmaceuta, przed sądem domaga się usunięcia nazwiska Cruza z karty wyborczej podczas marcowych prawyborów w Illinois. Żądania wycofania się z wyścigu wobec swego rywala stawia też Donald Trump.

Senator Cruz przypomina, że jego matka jest obywatelką amerykańską, co automatycznie gwarantuje mu obywatelstwo USA. Jeszcze podczas wyborczego spotkania w ubiegłym tygodniu w Karolinie Płd. Cruz przekonywał, że “matka była obywatelką amerykańską, więc nie musiałem być naturalizowany. Obywatelem USA jestem od zawsze”.

We wniesionym pozwie Joyce domaga się ustalenia, czy przebywając w Kanadzie matka Cruza kiedykolwiek głosowała. Jeśli tak, to praktycznie stała się obywatelką kanadyjską, rezygnując tym samym z prawa do amerykańskiego obywatelstwa dla siebie i syna.

Kampania wyborcza Cruza odmówiła skomentowania pozwu.

W minioną środę podobny w treści wniosek wniosło dwóch wyborców z Nowego Jorku, żądając od stanowej komisji wyborczej usunięcia nazwiska Cruza z listy republikańskich kandydatów na urząd prezydenta. Podobny pozew złożony w styczniu w sądzie w Teksasie nie został jeszcze rozpatrzony.(ak)

REKLAMA

2131856105 views

REKLAMA

REKLAMA

2131856119 views

REKLAMA

REKLAMA

2133652439 views

REKLAMA

2131856129 views

Emilia Plewa

Alexandra Sankowska

Tomasz Witkowski

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

REKLAMA

2131856132 views

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

Patrycja Szot

Emilia Jodlowska

Ania Wilkowski

REKLAMA

2131856136 views