0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoPozbądź się pożyczki studenckiej i kup dom 🎧 PODCAST

Pozbądź się pożyczki studenckiej i kup dom 🎧 PODCAST

-

Program pomocowy zachętą do zamieszkania w Illinois

Stanowy program pomocowy SmartBuy skierowany jest do osób po studiach, którym zaciągnięte pożyczki na naukę wyższą i związane z tym zadłużenie utrudniają zakup nieruchomości. Dzięki temu programowi można się pozbyć długu za studia i zakupić dom w Illinois. SmartBuy skierowany jest nie tylko do mieszkańców Illinois. Władze chcą zachęcić rezydentów innych stanów do przeprowadzki do Illinois, by zatrzymać trwający od kilku lat spadek populacji.

REKLAMA

Z redaktor naczelną “Dziennika Związkowego” Alicją Otap rozmawia Joanna Trzos. Podcast “Dziennika Związkowego” powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM

Stanowa agencja mieszkalnictwa (Illinois Housing Development Authority – IHDA), która od grudnia 2020 r. administruje program pomocowy SmartBuy, poinformowała, że zapewnia 30-letnie stałe oprocentowanie pierwszej pożyczki na zakup nieruchomości z odroczonym terminem spłaty oraz 5 tys. dolarów na przedpłatę i/lub pomoc w pokryciu kosztów closingu. Ponadto program zapewni 15 proc. ceny zakupu (do 40 tys. dolarów) pomocy na spłatę pożyczek studenckich.

Stan przeznaczył do 25 mln dol. na program SmartBuy w ramach programu inwestycji w infrastrukturę Rebuild Illinois ogłoszonego przez gubernatora Pritzkera w 2019 r. Oczekuje się, że pieniądze wystarczą na pomoc od 600 do 1000 nabywcom domów.

Do tej pory stanowa agencja ds. mieszkalnictwa (IHDA) spłaciła średnio 24 100 dol. zadłużenia z tytułu pożyczki studenckiej każdemu kupującemu dom w ramach programu SmartBuy.

Potencjalni nabywcy domów w rejonie Chicago muszą mieć dochód gospodarstwa domowego nie wyższy niż 109 200 dol., aby kwalifikować się do programu. Limit ceny zakupu domu wynosi od 325 tys. dol. do ponad 500 tys. dol., w zależności od lokalizacji.

Program zawiera inne warunki. Cały niespłacony dług studencki kupującego musi zostać spłacony podczas zakupu domu. Dom musi być głównym miejscem zamieszkania pożyczkobiorcy. Przez okres trzech lat, jeśli kredytobiorcy będą chcieli sprzedać nieruchomość, będą musieli spłacić część pomocy w ramach pożyczki studenckiej i sprzedać dom komuś, kto spełnia wymagania dochodowe programu. Cena sprzedaży nie może przekraczać limitów programu.

Kupujący mogą ubiegać się o pomoc w ramach programu SmartBuy za pośrednictwem jednego z około 30 pożyczkodawców, którzy nawiązali współpracę ze stanem. Illinois Housing Development Authority ustala oprocentowanie kredytu hipotecznego.
Według agencji prawie 200 kupujących przystąpiło do programu SmartBuy między 1 grudnia a końcem marca, a w przypadku 26 zakończono cały proces. Około 10 osób, które przystąpiły do ​​procesu, pochodziło spoza Illinois.

„Ludzie dosłownie mówią: chcę wrócić do Chicago z powodu tego programu” – powiedział Chanon Slaughter, wiceprezes firmy zajmującej się kredytami hipotecznymi Guaranteed Rate.

Wintrust Mortgage, jeden z 34 pożyczkodawców w rejonie Chicago współpracujących ze stanem w ramach programu SmartBuy, wstępnie zakwalifikował kilka osób z innych stanów, głównie z Indiany i Wisconsin, ale także z Florydy.

National Association of Realtors w swoim raporcie z 2017 roku stwierdziło, że zadłużenie z tytułu pożyczki na studia opóźnia pierwszy zakup domu o ok. 7 lat. Z danych biura skarbnika Illinois wynika, że ponad 2 miliony mieszkańców naszego stanu ma zadłużenie związane ze spłatą kredytu studenckiego na sumę 30 tys. dolarów.

Joanna Trzos
[email protected]

REKLAMA

2126809401 views

REKLAMA

REKLAMA

2126809417 views

REKLAMA

REKLAMA

2128605737 views

REKLAMA

2126809428 views

REKLAMA

2126809431 views

REKLAMA

2126809435 views