0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoPożar i wybuch w zakładach chemicznych w Rockton

Pożar i wybuch w zakładach chemicznych w Rockton

-

Pożar w Chemtool Incorporated w Rockton, który wybuchł w poniedziałek ok. 7 rano, może potrwać nawet 7 dni. W jego wyniku ewakuowano w poniedziałek około tysiąc osób z okolicznych domów i firm oraz zalecono noszenie masek w promieniu 3 mil od ciągle płonącego zakładu. Na miejscu pracują zastępy straży pożarnej z całego Illinois i spoza stanu, a do pomocy wysłano m.in. Gwardię Narodową Illinois i Policję Stanową.

Pożar wybuchł w poniedziałek 14 czerwca około 7:30 rano w zakładach chemicznych Chemtool Incorporated, zlokalizowanych przy 1165 Prairie Hill Road w Rockton.

REKLAMA

Na miejscu pierwsze pojawiły się zastępy Rockton Fire Protection District.

Wśród ok. 50 pracowników, których niezwłocznie ewakuowano, nie odnotowano żadnych obrażeń. Drobnych obrażeń doznał strażak, który jednak w poniedziałek został zwolniony do domu. Drugi strażak był obserwowany w poniedziałek po południu pod kątem zatrucia dymem.

Ewakuowano również mieszkańców z ok. 150 domów oraz firmy w promieniu jednej mili od Chemtool – początkowo wszyscy mieli udać się do Stephen Mack Middle School, ale później miejsce ewakuacji zostało przeniesione do Roscoe Middle School. Nakazem ewakuacji objęto w sumie około 1000 osób. Straż pożarna poprosiła również wszystkie osoby przebywające w promieniu 3 mil od miejsca pożaru o noszenie masek ochronnych. Elementy spadające w wyniku pożaru na posesje mają być utylizowane oddzielnie od zwykłych śmieci, mieszkańcy zostali poproszeni o używanie rękawic i łopat, a nade wszystko – o cierpliwość i czujność.

Pożar, oceniony jako bardzo poważny, stwarzający zagrożenie dla życia i mienia, może według szacunków specjalistów potrwać jeszcze kilka dni. Służby nie znają jego przyczyn. Istnieją natomiast wątpliwości co do prawidłowego działania przeciwpożarowego systemu zraszaczy w fabryce, ale szef straży pożarnej Rockton Kirk Wilson odmówił we wtorek w czasie konferencji prasowej spekulacji na ten temat. W wielu mediach podano, że fabryka była poddana niedawno niezapowiedzianej kontroli OSHA (U.S. Labor Department’s Occupational Health and Safety Administration).

Analizowana jest jakość powietrza w okolicy, która została oceniona jako dobra. We wtorek – według słów Kirka Wilsona – działania służb ukierunkowane były na zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem Rock River, co stanowiłoby kluczowe zagrożenie dla środowiska, oraz testowanie odpowiednich do tego rodzaju pożaru rozwiązań gaśniczych.

Biuro gubernatora J.B.Prizkera w poniedziałek aktywowało State Emergency Operation Center, a do pomocy natychmiast wysłane zostały Gwardia Narodowa Illinois, Policja Stanowa, Amerykański Czerwony Krzyż, Armia Zbawienia oraz stanowe departamenty zdrowia i transportu.

Chemtool Incorporated, producent płynów przemysłowych i smarów, działa na rynku od 1963 roku. Osiem lat temu firma została wykupiona przez globalną firmę chemiczną Lubrizol, należącą z kolei do Berkshire Hathaway.

We wtorek rano Bill Snyder, wiceprezes Lubrizol, przeprosił lokalną społeczność i zadeklarował wsparcie dla niej.  „(…) przepraszamy ludzi, którzy musieli zostać ewakuowani, których własność i inne rzeczy zostały dotknięte przez pożar” – powiedział Snyder.

Rockton znajduje się na północ od Rockford, w pobliżu granicy z Wisconsin.

(kk)

REKLAMA

2121766472 views

REKLAMA

REKLAMA

2121766492 views

REKLAMA

REKLAMA

2123562812 views

REKLAMA

2121766503 views

REKLAMA

2121766512 views

REKLAMA

2121766516 views